EU nutí přivandrovalce po dobrém i po zlém. Hodný a zlý policajt?
- Podrobnosti
- Doporučujeme / CFP! doporučuje|
- 12. červenec 2020|
- vn|
- 3605 x
Server Parlamentní listy zveřejnil rozhovor s renomovaným sociologem profesorem Janem Kellerem, který popsal výhledy spojené s předsednictvím Německa v Evropské unii.
Na začátku profesor uvedl, že očekává posílení tlaku na země, které nechtějí přijímat uprchlíky (tak označil server dobytek vandrujíc do Evropy). Informuje agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.
„Oni to zkoušejí metodou hodného a zlého policajta. Když si uděláte analýzu Junckerových výročních projevů pronášených každoročně v září před Evropským parlamentem, zjistíte, že v lichých letech vždy vyhrožoval, zatímco v sudých se tvářil vstřícně a dušoval se, že nikdo nebude nikoho k ničemu nutit. Další rok pak zase přišel s o to silnějšími výhrůžkami,“ uvedl Keller.
Upozornil na to, že Brusel má prostředky, jak takové země nutit ke vstřícnosti: „Může například souhlasit s tím, že nemusíme brát migranty, pokud adekvátně zvýšíme svůj příspěvek na rozvojovou pomoc. Přitom za ‚adekvátní´ bude považovat takovou sumu, která by nás hospodářsky zničila. Potom třeba couvne a řekne, že nemusíme platit, když přijmeme migranty, na které nám v prvém roce klidně ještě něco přispěje,“ zdůraznil.
Zároveň profesor nevyloučil, že se v Česku vyskytnou politici, kteří pak začnou tvrdit, že přijetím migrantů za tak výhodných podmínek uchráníme potomky před katastrofálním zadlužením.
V rozhovoru došlo na zmínku o tom, že se často mluví o „chudých“ východních zemích EU, které „dlouhá léta braly peníze, ale teď musí také nějakým způsobem přispět“.
S takovým stanoviskem Keller zcela nesouhlasil. „Bylo už nesčetněkrát prokázáno, že celkově plyne z východních zemí EU směrem na západ mnohem více prostředků než směrem opačným,“ podotkl.
Zde sociolog připomněl, že východoevropské státy pomáhají západním zemím zbavovat se jejich méně kvalitních potravin, vystupují jako velká finanční opora mateřských společností jejich bank, odvádí za třetinovou mzdu stejně kvalitní práci jako jejich vlastní zaměstnanci.
„Jestliže nám chtějí při tom všem ještě něco vyčítat, je to z jejich strany vyloženě nestydaté, i když to není vzhledem k mentální výbavě jejich politických elit nijak překvapivé,“ domnívá se Keller.
Co se týče rizika další vlny migrace, Keller si netroufá nic předvídat vzhledem k nedostatku údajů. „Z oficiálních médií se nedozvíte nic o napětí mezi Řeckem a Tureckem, o tureckých provokacích vůči francouzskému námořnictvu, ani o situaci na bojištích totálně zdemokratizované Libye. Při absenci těchto informací nelze hrozbu další vlny migrace ani potvrdit, ani vyvrátit. Při znalosti křivek populačního vývoje v Africe si ovšem jenom velký optimista může myslet, že ti, kteří přijdou příště, se ještě nenarodili,“ vyslovil se k tématu.
Co se týče otázky „povinné solidarity“ s jižním křídlem EU, které má již nyní ekonomické problémy, sociolog si vzpomněl na kampaň, která předcházela přijetí České republiky do Evropské unie.
„Nebylo v ní ani slovo o tom, že nás do klubu zemí západní Evropy berou kvůli tomu, abychom zachraňovali jejich tonoucí ekonomiku a podíleli se na odvrácení hrozby jejich kolapsu a bankrotu. Buď nám tehdy něco zatajili, anebo to vedou tak šíleně ke dnu až po roce 2004,“ poznamenal.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (XII. - novoroční)
- Michal Svatoš a Jan Skalický _ Běží už jednání o míru? Proč Polsko zradí UA? Co přijde v roce 2025
- Co dokážou čínské drony aneb Alternativa k ohňostrojům
- Z PRONEWS (30.12.2024):
- Ondřej Dostál (Stačilo) v EP aneb Tohle v ČT určitě nikdy neuslyšíte!!!
- Z Russkoj Vesny (2.1. - 3.1.2025): Zásobníky se rychle vyprazdňují: Ceny plynu v Evropě vyskočily ...
Související články