Erik Best otevřeně o politice, neustálých válkách USA a zákulisí: Jsem Američan, ale...
- Podrobnosti
- Doporučujeme / CFP! doporučuje|
- 26. květen 2016|
- PL|
- 6832 x
Prezident, který získal Nobelovu cenu míru a vedl sedm válek, bude prvním prezidentem Spojených států, který celé osmileté funkční období vedl válku. Prohlásil to americký novinář Erik Best na odborném semináři o Sýrii. Přestože Obama byl zvolen s tím, že všechno změní, je prý ve skutečnosti jen Bush light. USA vedou permanentní válku a Evropa je toho součástí. Zájem a sílu to změnit zatím nemá nikdo. Když prezident Miloš Zeman řekl, že bychom neměli být vůči USA tak submisivní, snesla se za to na něj velká kritika.
Prezidentu Spojených států Baracku Obamovi se blíží ke konci druhé funkční období. Na zajímavé aspekty jeho působení v čele světové velmoci upozornil v České republice žijící americký novinář ve svém vystoupení na odborném semináři Mýty o Sýrii II. V Poslanecké sněmovně tuto akci pod záštitou poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, Jaroslava Holíka a Radima Fialy uspořádal Institut slovanských strategických studií. „I když jsem Američan, občas ztrácím přehled o zahraniční politice vlastního státu. Tak kolik válek vlastně zvládá Obama současně? Kolik válek v současné době vedou nebo vedly za Obamy Spojené státy?“ zeptal se řečnicky na úvod svého příspěvku Erik Best.
Následně přiznal, že je obtížné určit, kolik jich vlastně je. „Není totiž úplně jasné, jak máme definovat, co je válka. Můžeme to vůbec udělat? Dříve to bylo jasné. Kongres vyhlásil válku, tak jsme měli válku. Ale od té doby se svět změnil. Otázka také je, kdy se změnil, ale o tom mluvit nebudu. Avšak od té doby, co se změnil, tak opravdu nevíme. Obama, který chtěl změnit politiku svého předchůdce, vedl více válek než Bush. A celkově napadl sedm států. Pak je otázka, jestli lze za samotnou válku považovat válku proti Islámskému státu, nebo jestli mají být za válku považovány sankce proti Rusku a tak dále. Ale i bez toho za Obamy vedly či vedou Spojené státy sedm válek,“ konstatoval americký novinář.
Dokument Národní bezpečnostní strategie USA je klíčem k pochopení dneška
Připomněl, že i Česká republika vede válku. „Je jasné, že Česká republika je součástí války v Afghánistánu. Nedávno tam byl premiér Bohuslav Sobotka a prohlásil, že tam čeští vojáci zůstanou, pokud nebude zajištěna stabilita. Česká republika se té války účastní už čtrnáct let, i když je role českých vojáků poměrně malá. A pokud se nemýlím, jde o nejdelší válku s českou účastí od konce třicetileté války. To znamená za období skoro čtyř set let. Pak je Česká republika také ještě součástí koalice, která válčí v Iráku. Ale jestli to znamená, že je Česká republika ve válce v Iráku, to je otázka. Jak jsme k tomu došli, že ani nevíme, kolik těch válek máme? Vždyť jsme měli mít z konce studené války takovou mírovou dividendu, jak o tom Spojené státy mluvily, ale místo toho máme sedm válek,“ poznamenal Erik Best.
Tato skutečnost se odvíjí od teroristického útoku ve Spojených státech v září roku 2001, po němž následovala invaze do Afghánistánu. „Klíčový je dokument Národní bezpečnostní strategie USA z roku 2002. Jestli chcete pochopit, co se teď děje, tak si stáhněte tenhle dokument a hned vám bude všechno jasné. Tam se píše o té mírové dividendě a o tom, že jsme měli deset let, celou dekádu, abychom pochopili podstatu hrozby, kterou představují lotrovské státy. Tam je napsáno, že nesmíme spoléhat na to, že budeme jen reagovat, jako tomu bylo v minulosti. Uvádí se tam, že nesmíme dovolit, aby nás naši nepřátelé napadli jako první. A pak z toho a během několika následujících let se vytvářela tzv. Bushova doktrína,“ uvedl americký publicista.
Spojené státy si vyhrazují právo napadnout jakýkoli z lotrovských států
Připomněl pak základní prvky této doktríny. „Vedeme válku proti terorismu, to znamená dobro versus zlo. Musíme vymýtit všechny teroristické sítě. Každý stát se musí rozhodnout: jste s námi, nebo jste proti nám? S každým státem, který podporuje nebo financuje terorismus, bude zacházeno jako s teroristou. No, až na tu Saúdskou Arábii,“ poukázal Erik Best na odlišný metr, který vůči tomuto království Západ a především Spojené státy uplatňují. „Žádnému lotrovskému státu nebude umožněno získat zbraně hromadného ničení, zvlášť ne Íránu, Iráku a Severní Koreji. Spojené státy si vyhrazují právo napadnout jakýkoli z lotrovských států, který se snaží získat jaderné zbraně,“ pokračoval americký novinář ve výčtu toho, co je oficiální politikou USA.Obama je takový Bush light, na modernizaci jaderných zbraní padne bilion
Po něm nastoupil do Bílého domu Barack Obama. „Nový prezident byl zvolen s tím, že to všechno změní. Přijel do Prahy, shodou okolností sem přijeli dva američtí prezidenti během dvou let. Nebylo to tehdy řečeno, ale přijel sem proto, aby radar zastavil. Ale mluvil podobně jako Bush. Změnil slovník, začal mluvit ne o vymýcení teroristických sítí nebo lotrovských států, ale o vymýcení jaderných zbraní. Chtěl svět bez jaderných zbraní, chtěl snížit arzenály, slíbil, že se během čtyř let pokusí zajistit všechny nebezpečné zbraně, které byly hrozbou jaderných válek. Slíbil, že zredukuje arzenály. Ale jaká byla skutečnost? Obama oznámil úmysl vynaložit až bilion dolarů na rozsáhlou modernizaci amerického jaderného arzenálu,“ připomněl Erik Best.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (30.3.2025)
- Konečně se našel někdo odvážný!
- Z PRONEWS (29.3. - 30.3.2027): Moskva: Na Západě se "domnívají", že došlo k pokusu o atentát ...
- V tajné biologické laboratoři 400 metrů pod povrchem Kyjeva plné generálů NATO se plánuje….!
- Kotlár: Výsledky analýzy šarží vakcín používaných proti Covid-19 v slovenskej populácii
- Slintačka a krívačka ako biologická zbraň. Pavol Slota vie, čoho sú bruselskí a kyjevskí nacisti schopní
Související články