Je třeba poznamenat, že protiletadlové rakety, které musely být použity k zachycení íránských dronů a íránských raket, měly celkovou cenu 1,3 miliardy dolarů!
Naopak, náklady na íránský útok prostřednictvím levně vyrobených dronů (výroba jednoho Shaheeda stojí asi 4 000 dolarů) a také levných, balistických střel (použili, spolu s řízenými střelami, ty nejhorší z těch 3 000, které mají), by v součtu neměly přesáhnout 20 milionů dolarů!
Takže, jak Netanjahuovi dali jasně najevo, ve druhé nebo dokonce třetí vlně útoků nebudou schopni být tak efektivní a důvodem není jen cena, ale i chybějící množství potřebných zbraní.
Bylo zaznamenáno, že k sestřelení jednoho dronu byla použita raketa Patriot za 2 miliony dolarů!
V době, kdy Západ hledá způsoby, jak poslat na Ukrajinu zbraňové systémy, kterých nyní zjevně nemá dostatečné množství, je jasné, že neunese tíhu konfliktu s mocností, jakou je Írán.
Írán, při včerejším útoku, použil 5 % svých zásob raket, tedy asi 150, zatímco ve skladech měl dalších 3000 raket.
Má také k dispozici asi 25 000 kamikadze dronů, kterých denně vyrábí 50 kusů!
To znamená, že příště mohou poslat tisíce těchto bezpilotních letounů a tím zasytit jakékoli západní a izraelské možnosti je sestřelit. A pak budou pokračovat masivní údery, které mohou příště způsobit velmi závažné škody!
S takovým útokem by si neporadil ani známý "Železný dóm" (pozn: protivzdušný, izraelský štít) a je dobré si připomenout, že včerejšího, íránského úderu se neúčastnil šíitský Hizballáh, který rovněž vlastní nemalý, raketový arzenál!
Co když i on začne zasahovat cíle na izraelském území?
Dokonce i některé, méně kvalitní, íránské, balistické střely, uspěly a prošly protiletadlovým „deštníkem“, který vytvořil Izrael společně se Západem.
7 až 20-ti střelám se podařilo projít a zasáhnout cíle.
Íránci měli problémy s provozem svých dronů (a jak by také ne, když mluvíme o létajících „kachnách“) a mnohé z nich nebyly schopny dosáhnout území Izraele.
Přeci jen ta vzdálenost byla přílišnou. Pro příklad něco podobného, jakoby Shaheed, vypuštěný z Ruska, měl zasáhnout Londýn!
Koneckonců, letěly delší cestou, protože musely projít přes Golanské výšiny a přes Sýrii.
Íránci věděli, že pokud by se pokusili projít přes Jordán, většina z nich by byla sestřelena.
Jordánsko je jedinou, prozápadní zemí v regionu a je považováno za jednoho z nejvěrnějších spojenců Spojených států amerických.
Ve skutečnosti jsou spolu s Marokem, které se nachází v západní Africe, jedinými, arabskými státy, které jsou jednoznačně proamerické a prozápadní.
Írán varoval Jordánsko, že příště bude rovněž jedním z primárních cílů.
Útok na Jordánsko by ohrozil tamější, proamerický režim.
Američané si toto nepřejí a požadují, aby Netanjahu íránský útok „spolkl“.
Zda se postaví „na hlavu“ a zda přistoupí k útoku proti Íránu, se teprve uvidí.
V případě íránské odvety však existuje vysoká pravděpodobnost, že v tom tentokrát zůstane sám!