Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

S podporou své vlády ke Gaze vyrazila irská loď Rachel Corrie

  • lod-corrie
Den po masakru na turecké humanitární Mavi Marmara izraelský útok odsoudil celý svět, do textu Rady bezpečnosti OSN už se tento postoj ale nedostal.

Spojené státy zablokovaly znění rezoluce, které navrhovalo Turecko, a prosadily, že z formulace nakonec zcela vypadla zmínka o Izraeli a vše zůstalo jen u obecného odsouzení násilí jako takového. Turecký ministr zahraničí Ahmat Davutoglu přesto zdůraznil, že jeho země trvá na tom, že se útok „rovnal banditismu, byla to vražda spáchaná státem."

Obamova neochota pojmenovat v OSN pachatele 19 vražd (mimochodem, jména třinácti z nich už jsou známa), podpořila proizraelské zákonodárce. Například předseda sněmovního výboru pro zahraniční vztahy, republikán Gary Ackerman, útok pochválil s tím, že podporuje izraelské rozhodnutí loď napadnout a rozhodnutí příslušníků zvláštních jednotek použít proti humanitárním pracovníkům ostré střelivo, protože ti je „brutálně napadli", což je kouzelná ukázka toho, jak mocní američtí politici poslušně citují z izraelských médií řízených Úřadem hlavního vojenského cenzora. Další američtí politici, včetně demokratů, pak pro změnu kritizovali OSN za snahu o kritiku Izraele, protože kritika Izraele je prý příkladem „politiky dvojího metru", a požadovali po Obamovi, aby jakýkoli další pokus o kritiku Izraele v Radě bezpečnosti OSN vetoval. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová se pak ve svém prohlášení také vyhnula zmínce o Izraeli, přičemž vyzvala všechny strany, aby byly ve svých názorech „opatrné", protože situace je „složitá".

Poté, co Izrael v Radě bezpečnosti OSN prošel bez větších škod a povzbuzen tímto úspěchem prohlásil, že blokádu Gazy nezruší za žádnou cenu, jeho velvyslanec v Ženevě na půdě Rady OSN pro lidská práva obvinil humanitární pracovníky na lodích za „lynčující dav" napojený na teroristické organizace včetně Hamasu. Izraelští vojáci se prý museli před humanitárními pracovníky na palubě přepadené lodi bránit, což je ovšem opět jen rozvinutí úterních oficiálních výkladů, které do izraelských a jejich prostřednictvím i světových médií inseminovala izraelská vláda. Výpovědi lidí, kteří byli masakru přítomni, se přitom s oficiálním výkladem izraelské vlády značně rozcházejí.

V mnohem racionálnějším tónu promluvil v izraelském Knessetu šéf tajné služby Mossad Mair Dagan. Podle něj už Izrael není pro USA žádnou výhodou, ale naopak se pro Američany stále více stává přítěží. Dagan přitom prozradil, že armáda původně zvažovala, že proti lodím humanitárního konvoje spáchá sabotáž a nechá je bezmocné v mezinárodních vodách, v obavách z toho, že by takový scénář vedl k „humanitární krizi", ale raději sáhla po útoku, při kterém postřílela 19 lidí.

Mezinárodní Free Gaza Movement mezitím oznámilo, že v úterý od břehů Malty ke Gaze odrazila další loď s humanitárním nákladem spadající pod Flotilu svobody. Tentokrát je pod vlajkou Irska a nese jméno Rachel Corrieové, americké aktivistky, kterou v pásmu Gazy v roce 2003 zabil izraelský vojenský buldozer. Na palubě je 15 lidí, včetně nositelky Nobelovy ceny za mír Mairead Corriganové-Maguireové a bývalého vysokého irského diplomata při OSN Denise Hallidaye. Irský premiér Brian Cowen už svému parlamentu sdělil, že irská vláda vyzvala Izrael, aby loď nechal doplout k jejímu cíli. „Irská vláda formálně požádala Izrael, aby umožnil irské lodi dokončit svou misi bez potíží a vyložit humanitární náklad v Gaze," prohlásil Cowen.

Irský ministr zahraničí Michael Martin dodal, že Irsko „bude situaci - stejně jako celý svět - pozorně sledovat a je imperativem pro Izrael, aby se vyhnul jakékoli akci vedoucí k dalšímu krveprolití."

Zástupce izraelské armády na otázku ohledně Rachel Corrie prohlásil, že Izrael bude připraven i na ni.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600