Tyto oslavy ukazují, že Palestinec, který zavraždí Žida, je pro Palestince hrdina, zatímco Palestinec, který usiluje o mír s Izraelem, je zrádce. A samozřejmě tyto oslavy názorně ukazují, že Palestinci pohrdají lidskými životy a podporují terorismus.
Průzkum veřejného mínění zveřejněný 22. března 2022 zjistil, že podpora Palestinců pro "ozbrojený boj" proti Izraeli vzrostla za tři měsíce ze 42 % na 44 %.
V jazyce Palestinců je "ozbrojený boj" eufemismem pro různé formy terorismu proti Izraeli, od házení kamenů přes střelbu, bodání nožem, najíždění autem, odpalování raket, až po sebevražedné pumové útoky.
Průzkum, který provedlo Palestinské centrum pro politiku a průzkumy, ukázal, že 70 % Palestinců je proti obnovení mírového procesu s Izraelem.
Pokud by se dnes konaly nové volby prezidenta Palestinské samosprávy, tak by Ismáíl Haníja – vůdce Hamásu, Íránem podporované teroristické skupiny, která se snaží zničit Izrael – podle tohoto průzkumu porazil prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Většina Palestinců navíc uvedla, že by v parlamentních volbách volila Hamás.
73 % Palestinců si přeje, aby 86letý Abbás rezignoval. Předchozí průzkumy naznačovaly, že Abbásovo odstoupení si přeje téměř 80 % Palestinců.
Ačkoliv většina Palestinců vyjadřuje přání, aby jejich prezident odešel ze scény, tak americká administrativa je zjevně jednou z mála stran na mezinárodní scéně, které nadále s Abbásem jednají a vkládají do něj naděje ohledně takzvaného dvoustátního řešení a uzavření míru s Izraelem.
Po svém posledním setkání s Abbásem v Ramalláhu 27. března 2022 americký ministr zahraničí Antony Blinken znovu zopakoval stanovisko Bidenovy administrativy – "věrnost základnímu principu" dvoustátního řešení:
"Palestinci i Izraelci si zaslouží žít se stejnou mírou svobody, příležitostí, bezpečnosti, důstojnosti a my věříme, že tím nejlepším řešením, jak realizovat tento základní princip, je vznik dvou států."
Zde je ale pro Blinkena jedna nepříjemná pravda: průzkum, který proběhl týden před jeho příjezdem do Ramalláhu, de facto hlavního města Palestinců, ukázal, že většina Palestinců (58 %) je proti dvoustátnímu řešení. Proč? Protože neuznávají právo Izraele na existenci.
Tito Palestinci chtějí mír bez Izraele, nikoliv mír s Izraelem. Jediný mír, který si dovedou představit, je takové mírové uspořádání, v němž by Izrael přestal existovat.
Proto – jak ukázal tento i předchozí průzkumy – většina Palestinců nadále podporuje Hamás, jehož charta otevřeně vyzývá k likvidaci Izraele.
Hamás chápe jako svoji náboženskou povinnost usilovat o "osvobození celé Palestiny, od řeky Jordánu až po Středozemní moře. Článek 11 jeho charty uvádí:
"Hnutí islámského odporu [Hamás] věří, že Palestina je islámský nezcizitelný majetek zasvěcený budoucím muslimským generacím až do Soudného dne. Ten, ani žádná jeho část, by neměla být ztracena; muslimové by se ho neměli vzdát, ani žádné jeho části."
Článek 15 říká:
"V den, kdy si naši nepřátelé uzurpují část muslimské země, se individuální povinností každého muslima stane džihád [svatá válka]. Tváří v tvář uzurpaci Palestiny židy je naší povinností vztyčit prapor džihádu."
Charta Hamásu také muslimům připomíná slavný výrok proroka Mohameda:
"Soudný den nenastane, dokud muslimové nevymýtí židy. Když se žid schová za kameny a stromy, tak kameny a stromy řeknou: 'Ó muslime, ó Abdulláhu, za mnou je žid, pojď jej zabít.'"
Tento průzkum navíc zjistil, že 73 % Palestinců věří, že Korán obsahuje proroctví o zániku Izraele. 57 %Palestinců však nevěří tvrzení několika muslimských učenců, že verše v Koránu předpovídají přesný rok zániku Izraele: rok 2022.
Drtivá většina Palestinců je tedy přesvědčena, že Korán obsahuje zmínku o zániku Izraele, jen si nejsou jisti, ve kterém roce k tomu dojde. Toto přesvědčení je jasným vyjádřením zbožného přání většiny Palestinců, zejména těch, kteří jásali, tančili a rozdávali sladkosti na oslavu teroristických útoků, ke kterým došlo během několika posledních týdnů v Beer Ševě, Bnej Braku a Tel Avivu.
9. dubna 2022 pochválil jeden z vůdců Hamásu Mahmúd Zahár nedávnou vlnu teroristických útoků v Izraeli těmito slovy: "Tyto opakující se hrdinské operace dokazují jasný fakt – Židé nemají v naší palestinské zemi žádnou budoucnost."
Jak ukázal průzkum, Palestinci by preferovali jako svého prezidenta právě takové vůdce, jako je Zahár. Palestinský vůdce, který mluví o zničení Izraele a vraždění Židů, má větší šanci na zvolení než ten, který tvrdí, že je proti terorismu a chce usilovat o dosažení dvoustátního řešení.
Pro Palestince je mnohem významnější člověk, který "absolvoval" izraelské vězení, než absolvent jakékoliv univerzity. To je důvod, proč strana bývalého palestinského premiéra Saláma Fajáda, světově uznávaného ekonoma a reformátora, který studoval v USA, získala v posledních parlamentních volbách v roce 2006 pouze dvě poslanecká křesla. Fajádova nízká popularita je připisována především skutečnosti, že nikdy neseděl v izraelském vězení za vraždu nebo zranění Žida nebo za zapojení do teroristických aktivit proti Izraeli.
Jedním z důvodů rostoucí radikalizace Palestinců je nelítostné podněcování nenávisti proti Izraeli a Židům ze strany Abbáse a Palestinské samosprávy.
Ve dnech a týdnech před vypuknutím poslední vlny terorismu palestinští vůdci svému lidu namluvili, že Židé plánují znesvětit mešitu Al-Aksá v Jeruzalémě. Právě takové pomluvy pohánějí teroristy a zvyšují jejich motivaci vraždit Židy. Je to také tento typ podněcování nenávisti, který nahání stále více Palestinců do náruče Hamásu a dalších extremistů.
Palestincům, kteří oslavují vraždění Židů, jejich vůdci řekli, že cílem terorismu je zabránit Izraeli v "páchání zločinů" proti mešitě Al-Aksá. To je samozřejmě naprostá lež, protože jen od začátku ramadánu navštívily mešitu svobodně a bezpečně desítky tisíc muslimských věřících.
To je další příklad toho, že palestinští vůdci zradikalizovali svůj vlastní lid tak, že se vražda mladých Židů v baru v centru Tel Avivu stala důvodem k veřejné oslavě. Palestinci byli svými vůdci zradikalizováni a byly jim vymyty mozky do té míry, že mír s Izraelem a dvoustátní řešení je považováno za důvod k masakru.
Bidenova administrativa mezitím dále předstírá, že Abbás a jeho vláda jsou důvěryhodní partneři a že Izraelci a Američané s nimi mohou jednat.
Bylo by užitečnější, kdyby Blinken oslavy oslavující vraždění Židů odsoudil a veřejně vyvinul nátlak na palestinské vedení, aby okamžitě zastavilo masivní kampaň podněcování nenávisti vůči Izraeli a oslavování Palestinců, kteří zavraždili Židy.
Ignorování projevů radosti v palestinských ulicích a pokračující předstírání, že Palestinská samospráva je spolehlivým partnerem pro mír, povede jen k dalšímu násilí a krveprolití. Je čas, aby Bidenova administrativa a další západní dárci bouchli do stolu a požadovali ukončení toxické kampaně za delegitimizaci Izraele a démonizaci Židů. Dokud se tak nestane, budeme i nadále vídat Palestince tančit v ulicích radostí a rozdávat sladkosti, zatímco jim u nohou poteče židovská krev.
Khaled Abu Toameh pracuje jako novinář v Jeruzalémě. Za svou práci obdržel několik ocenění.
zdroj: Překlad původního textu: Why Palestinians Celebrate the Murder of Jews
Překlad: René Davidzdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/18588/proc-palestinci-oslavuji-vrazdeni-zidu