Libanon požádal Írán o vojenskou pomoc
- Podrobnosti
- ze světa / Blízký východ|
- 25. srpen 2010|
- #64|
- 14074 x
Sulejmán vyzval Íránce, aby pomohli s rozvojem modernizačních plánů libanonské armády a přitom měli na zřeteli omezené rozpočtové možnosti Libanonu. Doposud měly s těmi plány pomáhat Spojené státy.
Washington ale nyní modernizaci libanonské armády spojuje s požadavkem, aby nebránila žádné budoucí izraelské agresi na jih Libanonu. Izrael takovým postupem neustále vyhrožuje a Libanon nemá žádného jiného vojenského nepřítele, čímž tak vzniká situace, kdy modernizace armády za americké účasti z libanonského pohledu přestává dávat smysl.
Libanonská vláda tak nyní využívá vzájemného soupeření USA a Íránu o posílení vlivu na Blízkém východě a ukazuje Washingtonu, že existují i jiné možnosti, než jen slepě poslouchat. Nicméně ani modernizace armády s íránskou pomocí - a vzhledem k íránským možnostem - Libanonu žádné větší výhody nedává, protože se z něho může v lepším případě stát jen trochu lépe vyzbrojené území pro izraelskou agresi.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (9.4.2025)
- J. Sachs: Američané hrají poker, Rusové šachy. Evropa není schopná diplomacie, jen válečného štvaní
- Uděláme z Rusů “Woke-Rusy”, a rozparcelujeme si jejich území!
- Realisticky si to shrňme:
- TK splnomocnenca vlády SR Petra Kotlára o škodlivosti mRNA vakcín (10.4.2025)
Související články