Denis Tukmakov: Další revoluce bude v USA
- Podrobnosti
- ze světa / Amerika|
- 8. srpen 2011|
- Miroslav Suja|
- 16925 x
Účastníci z tuniských a egyptských náměstí, reportáže o vzbouření libyjské opozice, obrázky syrských nepokojů a jemenských přestřelek vyvolávají jen jednu otázku: kdo je teď na řadě? Další otázka byla zbytečná, všem bylo jasno-Kdo a jak organizoval tyto protesty. Jak se rozhodly reagovat na bouře „totalitní" režimy. Jaké bude postavení „pokrokového lidstva" podle Západu (v režii Západu) ke každé další sociální bouři. Co se stane, až se prolije první krev a jak to všechno nakonec dopadne. Přestože vývoj událostí v bouřemi zachvácených zemích získal svůj specifický charakter, společného pro twitter-revoluce v letech 2010-2011 je víc než rozdílů.
Jedním z hlavních společných znaků každé z arabských bouří je bezvýhradná podpora vzbouřenců americkou administrativou. Pokaždé, když je v nějaké severoafrické nebo blízkovýchodní zemi národ probuzený Twitterem nebo facebookem a vytáhne na náměstí rodného města, dostane hned pozdrav a plný souhlas od vlády USA. Pokaždé madam Clintonová (ministryně zahraničí USA) říkala stále stejné fráze: „zničení vzbouřenců je nepřípustné", „vláda musí vyslyšet hlas národa, svobodný svět podporuje vzbouřence povstavší proti tyranii" a nakonec „protinárodní režim prokázal svoji úplnou nelegitimnost a musí odstoupit".
Potom-bez ohledu na to , jestli povstání zvítězilo nebo ne, manželka expresidenta USA vyjadřovala přesvědčení, že to je jenom začátek, že jsou na světě ještě další „diktátorské režimy", které se dostanou pod tlak „hněvu ulice".
Analytici a experti zpozorněli a snažili se uhodnout, kdeže to vzplane nová revoluce.Objevilo se mnoho variant, každá byla nějakým způsobem namířena za hranice „zlaté miliardy": od Ruska a Číny až po Súdán a Azerbajdžan
Místo toho následovaly protesty milionů lidí v zbankrotovaných zemích Evropy –zvláště v Řecku a Španělsku- a vystřízlivěli. Ukázalo se, že obyvatelé Evropy, nespokojení s těžkou situací v ekonomice, jsou také schopni uspořádat masové protivládní protesty. A navíc Evropané s udivujícím úspěchem použili taktiku a technologii pouličních shromáždění od svých arabských předchůdců. Ukázalo se, že metody „síťového povstání" a způsoby provedení „nenásilných revolucí" podle knihy Johna Sharpa je možné použít nejen pro revoluce proti „totalitním monarchiím východu", ale i proti západním vládám.
Nakonec vznikla mezi pozorovateli neodbytná otázka: může se objevit egyptský Tachrír nebo ukrajinský Mejdan v „kolébce demokracie"-Spojených státech Amerických? Brzo na to si všichni řekli: takový „bumerang" není možný, Američané jsou schopni poslat „oranžovým"vzbouřencům proti systému na studených kyjevských náměstích dopředu stovky „drobných"(finanční podporu?). I když k násilí jako v Egyptě nedošlo, američtí vzbouřenci ukázali, že jsou plně připraveni zopakovat „Bostonský čaj". (Vzpoura v Bostonu proti Britské Koruně).
Dosud nejsilnější z americký protestů se odehrál V Madisonu, stát Wisconsin, kde stotisícový dav (každý třetí obyvatel města) s politickými a ekonomickými požadavky, po několika dnech vůbec ne virtuálních bojů s policií zaútočil na vládní budovy.Tato novinka obletěla všechny světové agentury-avšak jen menšina se rozhodla zveřejnit udivující fakt: pouliční protesty proti zničující ekonomické politice Washingtonu se odehrály v únoru a březnu letošního roku ve všech padesáti státech USA! Obsazení vládních budov se neodehrálo jenom ve Wisconsinu, ale i v např. Ohiu a Indianě.
Od té doby uběhlo několik měsíců, bouře trochu utichla, ale ekonomické problémy, se kterými se potýkají USA a které není vláda Baraca Obamy schopna řešit, narůstají. Původ není jenom v katastrofálním nastavení finančních nástrojů. Krize postihla doslova všechny části ekonomického života Ameriky: od živočišné výroby po nedávný výnos ministerstva dopravy USA o zastavení prací na opravách a modernizaci letecké osobní dopravy USA.
Logicky bylo možno předpokládat, že tato „nesmyslná a nelítostná" vzpoura dojde i do faktického centra americké civilizace-do New Yorku. A to se i stalo.
Dnes je v americkém segmentu Internetu rozruch. Stovky a tisíce stránek (webů), blogů, twitter-stran jsou věnovány připravované pouliční protestní superakci v New Yorku-17 .9. 2011. Místo Wall Street. Tím chtějí zdůraznit to, že toto známé místo bylo vybráno záměrně jako symbol toho nejspekulativnějšího kapitálu, který přivedl Ameriku do nejhorší krize v historii. Je to místo vlády „korporatokracie"- považované za hlavního nepřítele statisíců Američanů, kteří každodenně přicházejí o práci, nedostávají výplatu, stěhují se z domů kvůli neschopnosti platit hypotéku. To je oficiální název všenárodní finanční chobotnice, která se zásluhou FEDu (Federal Reserve System, americká centrální banka (avšak soukromá firma!)) všechny poslední roky krmila triliony dolarů, zatímco zbytek amerického národa chudnul.
Sdružení , které připravuje superakci se jmenuje OccupyWallStreet-zabrat Wall Street. Jeho organizačním centrem je skupina Adbusters- radikální sdružení proti konzumentarismu severní Ameriky, které vystupuje proti korporacím a bankám, proti korupci a hegemonii FEDu, proti finanční „Gomoře" a úvěrovým společnostem, které vnucují americké společnosti myšlenku, že je možné žít neomezeně na dluh.Vystupují také za zákaz zámořských vojenských základen a všeobecně za zastavení imperiální politiky USA ve světě.
Metody používané aktivisty hnutí OccupyWallStreet se nedají nazvat jinak než „arabské".Mohutná propaganda na blogách na forech, rozhodnutí koordinovat svoje akce pomocí sociálních sítí, plně využívat zkušenosti Tachríra a uspořádat přímo na Wall Street nekonečný mítink-se stanovým táborem, kuchyněmi a barikádami, s nekončícími semináři aktivistů. Odhodlání k taktice neustálého tlaku, kdy protestující vyhlašují svoje požadavky tak dlouho, dokud nebudou splněny, a taky samozřejmě ke střetům s policií, Budoucí účastníci akce nyní vysvětlují na forech, jak jmenovitě oni budou protestovat na hlavní ulici hlavního města země..
Bude zajímavé sledovat ,jak to bude všechno probíhat. Jak se budou chovat protestující a hlavně co udělá americká vláda? Jestli bude sama „naslouchat hlasu národa"? Jestli se to obejde bez „použití násilí"?Jestli se před světovým společenstvím prohlásí za „nelegitimní vládu" a rychle odstoupí? Nebo začne křičet a mlátit kolem sebe bez jakýchkoli ohledů na světové mínění?
Překlad Aien
zdroj: http://ru-an.info/news_content.php?id=985
http://leva-net.webnode.cz/products/dalsi-revoluce-bude-v-usa/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Pávek prolamuje Benešovy dekrety!!!
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové vlády
- O čem se nemluví.
- Íránské systémy protivzdušné obrany zahnaly izraelské stíhačky F-35
- Dešifrování Donalda Trumpa vojenským analytikem Martinem Kollerem. Co od něj očekávat?
- Ukrajinská armáda útokem u Kurska způsobila zhroucení vlastní bojeschopnosti
Související články