Zimbabwe zavádí digitální měnu krytou zlatem, aby stabilizovalo svůj dolar
- Podrobnosti
- ze světa / Afrika|
- 26. duben 2023|
- Ambito financiero|
- 6399 x
Prezident Africké centrální banky John Mangudya uvedl, že kurz na paralelním trhu by se měl začít stabilizovat, až tento týden začnou pěstitelé tabáku dostávat svůj podíl dolarových plateb.
Rezervní banka Zimbabwe (RBZ) plánuje zavést digitální měnu krytou zlatem jako zákonné platidlo, aby pomohla stabilizovat místní měnu, zimbabwský dolar.
V rozhovoru pro místní noviny The Sunday Mail prezident Bank of Zimbabwe John Mangudya uvedl, že kurz na paralelním trhu by se měl začít stabilizovat, až tento týden začnou pěstitelé tabáku dostávat svůj podíl v dolarových platbách.
Podle Mangudyi je současná volatilita kurzu podle něj způsobena "očekáváním větší nabídky deviz na trhu, až se v březnu otevře obchodní sezóna tabáku".
Zimbabwský dolar je známý svou nestálostí. Před rokem měl jeden americký dolar hodnotu asi 150 zimbabwských dolarů, nyní se podle serveru Investing.com blíží tisícovce. V zemi se obchoduje jak se zimbabwským dolarem, tak s americkým dolarem.
RBZ v srpnu oznámila, že plánuje vytvořit digitální měnu centrální banky (CBDC). CBDC zkoumají i další africké země, například Nigérie, která v říjnu 2021 zavedla svou eNairu.
Zimbabwe se potýká s inflací
Zimbabwe je zemí, kde ceny v roce 2022 vzrostly nejvíce. Konkrétně v Zimbabwe činil meziroční index spotřebitelských cen v roce 2022 339,7 % a v předchozím roce 353 %. V této souvislosti se vláda snaží využít různé prostředky, aby růst cen zastavila.
Zimbabwská centrální banka loni v létě vydala zlaté mince, aby bojovala proti inflaci, která se jen v listopadu 2022 odhaduje na 255 %, což je nejvíce na světě. Zlaté mince s názvem Mosi-oa-Tunya odkazují na Viktoriiny vodopády a na jejich přední straně je vidět znak země.
John Mangudya, prezident Zimbabwské centrální banky, uvedl, že mince jsou užitečným nástrojem pro stažení přebytečné likvidity z ekonomiky.
Překlad CFP!
Komentáře
Facebook komentáře
Související články