Jüan převyšuje dolar na africkém kontinentu
V posledních letech probíhá v Africe skrytý boj mezi Čínou a západními mocnostmi. Čína je zde vytlačuje z jejich pozic. Prakticky každé zostření situace v Africe je následkem tohoto boje. Čína pro rozšíření zóny svého vlivu nepotřebuje bojovat. K vytváření přátelských geopolitických oblastí využívá ekonomiku. Vliv na Afriku začal v říjnu 2008 po čínsko-africkém fóru pro spolupráci, pořádaném v Pekingu. Zúčastnilo se ho přes 50 hlav afrických států a zplnomocněných zástupců afrických vlád. Na tomto fóru byly potvrzeny dobré vztahy s asijským gigantem.
Ještě před tím oznámil čínský prezident Chu Ťin-tchao vyčlenění tří miliard USD k úvěrování a rozšíření pomoci Africe a to mimo dříve poskytnuté půjčky ve výši tři miliard USD a dalších dvou miliard USD vývozních úvěrů. Kromě těchto osmi miliard šly do Afriky ještě dvě miliardy od soukromého čínského kapitálu. V roce 2012 dostaly africké země dvacet miliard USD pro nejbližší 3 roky.
Porovnejme se stovkami milionů, které i v tom lepším případě jdou do Afriky ze Západu, nebo s programem MMF, který podmiňuje svou pomoc plněním tvrdých ekonomických opatření a odstavením státu od ekonomiky, aby došlo k co největšímu chaosu v průmyslu i v zemědělství.
Obchodní obrat Číny se zeměmi Afriky se v roce 2011 zvýšil na 160 miliard USD a africký export do Číny se za posledních 10 let zvýšil z 5,6 na 90 miliard USD. USA dosud čerpaly 40 % své ropy z Nigérie. Zde vedl Peking obzvlášť intenzivní jednání. Afrika má kromě ropy také zásoby minerálů, diamantů a kovů. Ameriku brzdí v hospodářské soutěži s Čínou výdaje na války v Afghánistánu a Iráku. V zápase o přízeň afrických vůdců nemůže obstát. Tyto důvody vedly americkou administrativu k jednoduché a pro ni typické metodě - vojenské. Roztahuje se po celém kontinentu a koncem roku 2007 vytvořila americké armádní velitelství pro Afriku (AFRICOM) s hlavním úkolem být organizačně vojenským centrem v obraně proti narůstajícímu hospodářskému a politickému vlivu Číny. Následně v případě potřeby politiku nahradit specifickými metodami.
Američané se ani svými záměry v Africe a důvody vytvoření AFRICOM netají. Ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany USA vydalo zprávu, že "přírodní bohatství Afriky je atraktivním cílem pro Čínskou lidovou republiku, jejíž ekonomika roste o 9 % ročně a má nenasytnou potřebu ropy ... Základním cílem AFRICOMu je ochrana přístupu k uhlovodíkům a dalším africkým strategickým surovinám, aby Čína nebo Rusko nezískaly výhody nebo výhradní práva ... ".
Tak jako již nejméně 15 let maskuje i nadále Washington své zájmy nutností bojovat s terorismem. Prý se islámští teroristé přesouvají z Blízkého východu a Pákistánu do Afriky. Pansahelská iniciativa a Transsaharská iniciativa jsou protiteroristické programy stvořeny z iniciativy USA. Ekonomicky slabá Francie je zavlečena do všech válek na západě Afriky. Pokaždé to hrozí zhoršením její vnitropolitické situace, ve Francii dochází k bouřím emigrantů z těchto zemí.
Boj proti terorismu se využívá na rozdmýchávání etnických válek a náboženské nesnášenlivosti mezi kmeny severní, západní a střední Afriky. Příkladem "čistých" úmyslů amerických speciálních sil a francouzských legionářů a jejich boje s terorismem je případ Libye. Zákonný vůdce Libye byl zabit, čínské společnosti přišly o 5 miliard USD a ze země byly vytěsněny.
Zajímavý poznatek. Kamkoliv přijde Čína se svými zájmy, ihned se objeví teroristické skupiny. Nicméně situace Spojených států už není taková jako v minulosti. Bitvu o Afriku Spojené státy prohrávají.
zdroj: http://www.pravda.ru/world/restofworld/africa/30-07-2013/1167877-africa-0/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Z Russkoj Vesny (20.12.2024): Odvetný úder na nepřátelské objekty na Ukrajině
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
Související články