Jižní Afrika neposkytla Polsku dělostřelecké granáty, protože můžou být poslány na Ukrajinu...
- Podrobnosti
- ze světa / Afrika|
- 29. srpen 2024|
- wpolityce.pl|
- 2907 x
Jihoafrická republika neposkytla Polsku 155mm dělostřelecké granáty v obavě, že budou poslány na Ukrajinu, vysvětlil Ezra Jele, vedoucí sekretariátu jihoafrické vládní instituce dohlížející na zbrojní zakázky. Polsko smlouvu po dvou letech zrušilo.
Polsko mezi těmi, kteří objednávají dělostřelecké granáty z Jižní Afriky
Polsko, stejně jako několik nečlenských zemí NATO, na začátku roku 2022, hned po ruské invazi na Ukrajinu, objednalo 55 000 granátů od jihoafrické společnosti Denel Munition, dceřiné společnosti německého výrobce zbraní Rheinmetall. Dělostřelecké granáty Assegai.
Jsme velmi rádi, že členský stát NATO opět důvěřuje naší celosvětově osvědčené technologii
- Smlouvou se tehdy pochlubil Jan-Patrick Helmsen, výkonný ředitel Denel Munition.
Proč byl export pozastaven?
Později téhož roku se však Jihoafrický národní výbor pro kontrolu konvenčních zbraní (NCACC), působící na ministerstvu obrany a odpovědný za zbrojní kontrakty uzavřené Jihoafrickou republikou, rozhodl pozastavit provádění tohoto příkazu.
Vedoucí sekretariátu této instituce Ezra Jele koncem loňského roku vysvětlil, že povolení k vývozu munice do některých zemí včetně Polska nebyla zrušena, ale pouze pozastavena. Nevysvětlil, kdy by mohlo padnout rozhodnutí o jejich schválení nebo zamítnutí.
Hodnota polské objednávky byla 893 milionů randů, tedy přibližně 190 milionů PLN. Vyšší byla pouze ta, kterou předložily Spojené arabské emiráty, u kterých Jihoafrická republika zadržela tři z osmnácti povolení. Částečně byl pozastaven i vývoz zbraní a střeliva do Turecka a Saúdské Arábie.
Jele, který se v roce 2023 zeptal jihoafrického parlamentního výboru pro obranu, proč byly tyto vývozy pozastaveny navzdory chybějícímu embargu Rady bezpečnosti OSN vůči Polsku nebo Turecku, vysvětlil, že problémem je potenciální přesměrování objednávky.
Zbraně zaslané do Polska budou pravděpodobně převedeny na Ukrajinu
- řekl. Zdůraznil, že při rozhodování, zda povolení schválit nebo zamítnout, výbor bere v úvahu mnoho faktorů, včetně zbrojních embarg, porušování lidských práv, regionální dynamiky, která může přispět k destabilizaci, stejně jako riziko diverze a národní zájmy Jihoafrické republiky. Zdroj: https://wpolityce.pl/swiat/703852-rpa-nie-przekazala-polsce-pociskow-w-tle-ukraina
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Z Russkoj Vesny (20.12.2024): Odvetný úder na nepřátelské objekty na Ukrajině
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
Související články