Echo libyjské války v Mali
- Podrobnosti
- ze světa / Afrika|
- 28. březen 2012|
- A. Grozin, J. Jermolajev|
- 7926 x
Před tím se Amadou Sanogo obrátil na politické síly své země a navrhl jim, aby zahájily konzultace o co nejrychlejším návratu k ústavnímu pořádku. Řekl, že u moci dlouho zůstat nehodlá.
Vojenský převrat v Mali se stal přímým důsledkem destabilizace na severu země, kde vládní vojska ustupují pod nátlakem povstalců-Tuaregů. Příčinou úspěchu povstalců je podle názoru expertů nedávné přestěhování do Mali četných tuarežských kmenů, které dříve bojovaly na straně Muammara Kaddáfího.
Podle názoru expertů právě zasahování „Al-Káidy v Islámském Maghrebu“ udělalo konfrontaci na severu Mali tak bolestivou a politicky nevyřešitelnou.
Toto řekl pozorovatel Jevgenij Jermolajev:
Ještě na začátku minulého roku, kdy začala vystoupení proti Kaddáfímu režimu, zazněly varovné hlasy o přítomnosti v řadách povstalců bojovníků Al-Káidy. Říkal to nejen sám Kaddáfí, ale i američtí vojenští příslušníci a rozvědčíci. Západní politiky a jejich spojence ze zemí Perského zálivu to ale nezarazilo. Teď už je známo hodně o tom, jak pod ochranou letectva NATO si dobývala Al-Káida libyjské území.
O tom, že „Al-Káida v Islámském Maghrebu“ se aktivizovala od začátku tohoto roku na severu Mali, informovaly výzvědné služby této země nejednou. Podle jejich údajů se nyní dislokuje vedení extremistického seskupení na území Libye, kterého využívají členové Al-Káidy jako týlové základny. Avšak ani Francouze, ani Američany (kteří jsou velmi aktivní jak v Mali, tak i samozřejmě v „nové Libyi“) to vůbec nezajímalo. Mali, velmi chudá země, zůstala se svými problémy sama. Nynější události v Bamaku jsou toho logickým výsledkem.
V tématu pokračuje politolog Andrej Grozin:
Libye se mění v zdroj nebezpečí nejen pro sousední, ale i pro jiné země. Transformuje se severoafrickou variantu Afghánistánu. Její území kontrolují ozbrojené bandy, jejichž značná část je podřízena Al-Káidě a jí podobným strukturám. Dochází k infiltraci ozbrojenců do jiných zemí. A kdekoli se objeví, všude rozsévají konflikty a nestabilitu. Evropany a Američany to nezajímá – ti aktivně rozpracovávají libyjské přírodní zdroje, a jejich nedávní spojenci v libyjské kampani si mezitím dobývají africké prostory.
zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_03_22/69262486/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Jak by vypadala jaderná válka. (Video)
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Aby bylo jasno s Lenkou Šimůnkovou
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Nasledovníčka estónskych esesákov sa vyhráža Ficovi
Související články