Dva Súdány – boje skončily, konflikt trvá
- Podrobnosti
- ze světa / Afrika|
- 24. duben 2012|
- Konstantin Garibov|
- 9017 x
Ztráty, které utrpěla súdánská armáda, neuvedl. Dříve se však hovořilo o tom, že Chartum ztratil více jak 230 mužů.
Súdánský ministr obrany současně prohlásil, že jeho armáda osvobodila oblast Heglig. Jižní Súdán tam vtrhl 12. dubna a vznesl své nároky na ropná pole, kde se těží okolo 55 procent súdánské ropy. Jihosúdánským vojskům se tam podařilo opevnit, neboť Chartum byl vynucen rozdělit své síly k boji proti ozbrojeným skupinám hned v několika státech. K organizaci protiútoku na Heglig bylo zapotřebí deseti dnů a až na druhý pokus se Súdánu podařilo získat nad oblastí. Pravda, ještě předtím jihosúdánská vláda prohlásila, že stáhne odtud vojska bez předběžných podmínek. Avšak prohlášení, že se Jižní Súdán vzdává svého historického práva na tuto ropnou oblast, nezaznělo.
A to znamená, že pravděpodobnost nového ozbrojeného konfliktu dvou Súdánů zůstává vysoká. Tím spíš, že během vystoupení na masovém mítinku prezident Súdánu Umar al-Bašír slíbil pokračovat v boji do úplného odstranění „zločinného režimu" v Džubě. Tak nazval bývalé povstalce, kteří přišli k moci loni v červnu poté, co jižní část Súdánu získala v referendu nezávislost.
Prezident Súdánu také prohlásil, že definitivně uzavře tranzitní ropovod, kterým jihosúdánská ropa proudila do přístavu Port Sudan na pobřeží Rudého moře. Jiné transportní trasy k exportu ropy Džuba zatím nemá. Ropovod k moři vedoucí přes Keňu, pro který lobbují Spojené státy, slíbilo postavit Japonsko, avšak zatím zůstává pouze ve stádiu projektu.
O možném vývoji situaci hovoří profesor Diplomatické akademie ruského ministerstva zahraničí Alexandr Vavilov.
Region čeká ještě mnoho otřesů a různých zvratů. Ropa i nadále bude jablkem svárua překážkou k naladění vztahů mezi oběma Súdány. V této spojitosti bych chtěl obrátit vaší pozornost na komentář ruského ministerstva zahraničí. Moskva zdůraznila, že ozbrojený konflikt nepomůže normalizaci vztahů mezi oběma státy. Naopak, bude negativně ovlivňovat celkově neklidnou situaci v Africe.
Nejkrvavější konflikt mezi oběma Súdány potvrdil, že boj o africké zdroje, včetně o právo kontrolovat je mezi světovými mocnostmi, se vyostřuje. Myslí si to politolog Stanislav Tarasov.
Energetický podtext byl také jasně viděn i na severu Afriky, i v Libyi. A už vůbec nehovořím o Iráku, který je velmi bohatý na ropná pole. Proto nevyvolává žádné pochybnosti také zájem o ropu v Íránu, který z hlediska světových zásob energetických zdrojů stojí málem na druhém místě po Saúdské Arábii.
Mezi tím v pondělí ozbrojený konflikt mezi oběma Súdány pokračoval. Nejméně tři osoby, včetně dítěte, zemřely během leteckého útoku súdánského letectva na příhraniční město Bentiu v Jižním Súdánu. Město se nachází 60 kilometrů jižně od ropné oblasti Heglig.
zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_04_23/72687838/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Jak by vypadala jaderná válka. (Video)
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Aby bylo jasno s Lenkou Šimůnkovou
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Nasledovníčka estónskych esesákov sa vyhráža Ficovi
Související články