Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Íránské bombě je třeba zabránit i útokem?

  • debata
Tak zní hlavní teze diskuze, která proběhne v úterý 13. března v 17:00 v aule Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Debata se uskuteční v rámci studentského projektu Masarykovy debaty. Jedná se o v pořadí osmou debatu tohoto projektu, který vytvořili studenti MU a jehož vzorem jsou oxfordské debaty.

Všechny debaty mají předem zadanou tezi a řečníci se dělí podle toho, zda s ní souhlasí, nebo ne. Aktuální tezi budou obhajovat odborný asistent na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Petr Vilímek a hlavní analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová. Proti tezi vystoupí Ondřej Ditrych z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze a expert na mezinárodní politiku Miroslav Tůma.

Na svých stránkách organizátoři této akce vysvětlují, proč debaty pořádají: Většina českých veřejných debat trpí implicitní či explicitní názorovou preferencí, která často odráží vidění organizátora diskuze. Výsledkem je to, že konzervativní instituce zvou na svoje akce konzervativní řečníky, liberálové liberální. Diskuze v této formě není diskuzí, ale ideologickou masáží. Nedochází k střetu myšlenek, divák si nedokáže vytvořit ucelený a komplexní názor na dané téma. Oxfordské debaty naopak střet myšlenek vyhledávají přímo svým formátem, který vyžaduje zastoupení obou názorových stran.

Dalším problémem českých veřejných diskuzí je podle pořadatelů neatraktivnost pro širší publikum. V různých panelových diskuzích mají řečníci alokovaný určitý časový úsek (15-20 minut), během kterého prezentují svůj názor a na závěr předají slovo dalšímu řečníkovi. Interakce mezi nimi je minimální a publikum ztrácí pozornost při dlouhých referátech panelistů. V Masarykových debatách mají naopak řečníci přidělený větší počet kratších bloků a střídají se představitelé souhlasící a nesouhlasící strany. To vede k atraktivnější výměně názorů a i samotné řečníky tlačí do kompaktnější prezentace svých postojů.

Na začátku debaty diváci hlasují, zda souhlasí s tezí, nebo ne. Diváci hlasují i na konci. Rozdíl v hlasování ukáže, která strana získala v debatě více příznivců na svou stranu.

Zdroj: http://www.masarykovydebaty.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře