Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pitvání zdravotnického družstva

  • health_partners
Poslední dobou hodně slyšíme o zdravotnických „družstvech“ – ale co vlastně to „družstvo“ přesně je?

Je to zkráceně družstevní zdravotní pojišťovna a tomuto sousloví si Američané zvykají naslouchat v těchto dnech, když zákonodárci v debatě o reformě zdravotní péče poukazují na družstevní model jako na jednu z možností.

Družstvo HealthPartners sídlící na předměstí minnesotské Minneapolis je jedním z největších družstev v zemi. Jeho výkonná ředitelka Mary Brainerdová vysvětluje, že jednoduše řečeno, družstevní zdravotní pojišťovna „je organizace spravovaná jejími členy, neexistuje kvůli zisku a je orientovaná na řešení problematiky zdravotní péče svých členů.“

Družstvo je v podstatě neziskový a svými členy řízený systém pro realizaci pojistných plánů. Avšak HealthPartners dosáhli vyšší úroveň tím, že poskytují i vlastní lékařskou péči. Když se s tím před více než půl stoletím začínalo, i HealthPartners vznikli jako pojišťovna, a také dnes přejímají programy jiných pojišťovacích společností.

Družstevní pojišťovna HealthPartners nyní provozuje síť 70 zařízení v Minnesotě a Wisconsinu a poskytuje služby více než 1 milionu členů.

Klinika, kterou družstvo HealthPartners provozuje v Inver Grove Heights vyhlíží jako obvyklé zdravotnické středisko – má stomatologické oddělení, vlastní krevní laboratoř a lékárnu. Jinými slovy, při zběžném pohledu je těžké ne-li nemožné říci, že je to družstvo.

Norman Nistler ze South St. Paul je členem družstva asi 25 let a dokonce ani on si neuvědomil, že jde o něco jedinečného. „V televizi se teď hodně hovoří o družstvech, ale já jsem si neuvědomil, že toto je družstvo,“ říká Nistler a dodává, že nicméně s péčí, kterou se mu dostávalo, je spokojen.

Darla Andrewsová zase říká, že věděla, že je v družstvu a v pojistném programu HealthPartners. Míní, že poté co je dnes již 30 let členkou, by jinou cestu nevolila. "Líbí se mi pocit, který poskytuje tato malá zdejší komunita, je to více osobní pozornosti,“ říká Andrewsová poté, co se stavila ve zdejší lékárně. Sděluje, že také oceňuje zdejší obchodní nabídky – elektronické zdravotní záznamy. HealthPartners byli průkopníky digitalizace záznamů, které začínali užívat asi od roku 2004. Navíc jsou jejich administrativní náklady poloviční než u průměrné privátní pojišťovny.

Společnost je kompletně vedena správní radou ředitelů, volených členy HealthPartners. Výkonná ředitelka Braineredová to považuje za podstatné, poněvadž tím, že společnost nezávisí na akcionářích, je schopna udržet nízké náklady. To znamená, že primární oddanost a odpovědnost vedení patří členské a zákaznické základně,“ dodává Braineredová. „Zajištění dostupné zdravotní péče, je skutečně velikou zásluhou družstva. To, že máme nízké administrativní náklady – pro členy družstva nemají vysoké administrativní poplatky smysl – umožňuje koncentrovat dolary na poskytování zdravotní péče a nikoli na administrativu.“

HealthPartners rovněž ušetřili miliony dolarů tím, že přešli na generické léky. Braineredová říká, že průvodní známkou družstevního systému je zaměření se na dlouhodobé řešení, které HealthPartners umožnilo klást větší důraz na preventivní léčbu. Poněvadž moje rodina i já jsme členy, jsme silně orientováni na kvalitu léčby, zde poskytovanou.“ Součástí našeho zaměření na dlouhodobé řešení je, že lékaři HealthPartners podporují své klienty, aby přestali kouřit a to umožnilo snížit spotřebu cigaret našich členů o dvojnásobek průměru ve státě Minnesota.

Ale určitě v tom musejí být nějaké háčky, jinak by to už dokázali všichni, že. Brainerdová míní, že ne všechny státy jsou ještě vyzrálé pro tento systém. „Prostředí družstvům příliš nepřeje. Kdybychom poskytovali ziskovou zdravotní péči a veřejně obchodovatelné akcie, to by se to kšeftovalo,“ míní Brainerdová. „A v tom to všechno vězí.“

Ovšem současné debata o reformě zdravotnictví by to mohla změnit a pro družstva znamená slibnější budoucnost.


Autorem článku Dissecting a health care co-op je Chris Welch CNN. O tom jak se – na rozdíl od družstevního zdravotnictví – „hejbou kšefty“ v americkém zdravotnictví privátním, vypovídají přesvědčivě případy z Hospital Corporation of America (HCA). Viz článek Nemocnice v USA operovaly srdce pacientům, kteří to vůbec nepotřebovali .



Překlad: František Stočes
9. srpna

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600