Korporace občanům: nemáte právo vědět, čím vás zabíjíme
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / zdraví|
- 4. únor 2014|
- Svět kolem nás|
- 7496 x
Celkem 22 výrobců žádá vyškrtnutí svých jedovatých produktů z oficiálního katalogu nebezpečných výrobků. Firmy přišly s fintou "obchodního tajemství", které prý zabraňuje zveřejnění složení výrobku.
Jistě jste si z našich článků všimli, že stát Kalifornie v USA jednoznačně vede ligu za ekologické zákony. Vinou masivního lobování Monsanta zde sice neprošlo referendum o povinném štítkování potravin (Prohrané referendum o GMO), ale i tak se zde dějí věci. Kalifornští aktivisté prosadili v roce 2005 zákon zvaný California Safe Cosmetics Act.
Tento zákon nařizuje všem kosmetickým společnostem, že musí zveřejnit na svých výrobcích látky, které způsobují rakovinu nebo mohou vést k poruchám plodu. Velké drogerijní společnosti jako Procter&Gamble, CTFA a další investovaly celkem 700.000 dolarů do masivního lobbingu proti přijetí zákona. Nepovedlo se, proto kalifornské ministerstvo (California Department of Public Health) v souladu se zákonem zřídilo databázi toxických produktů ve výrobcích. Klikněte si na stránku a zadejte jméno výrobku a dostanete výpis škodlivých látek.
Podobnou, ale o něco rozšířenou databázi vytvořila i aktivistická ekologická organizace Women's Voices for the Earth. Aktivistky odvážně, leč logicky, tvrdí, že jedovaté chemikálie nemají co dělat v produktech pro ženy. V USA je navíc kontrola potravin a kosmetiky mnohem méně přísná, než v EU. Viz seznam použitých chemikálií v mase a potravinách, které jsou podle EU zakázány (Současná koncepce transatlantického trhu nás může jednou zabít).
Ovšem americké korporace vyrábějící zkrášlovače a domácí chemii jsou jiného názoru. Tento týden se obrátilo celkem 22 výrobců na kalifornské ministerstvo zdravotnictví a žádají vyškrtnutí svých jedovatých produktů z katalogu nebezpečných výrobků. Jde celkem o 1500 výrobků, které figurují na listině ohlášené smrti. Seznam není dobrou reklamou. Firmy přišly s fintou "obchodního tajemství", které prý zabraňuje zveřejnění složení výrobku. Je to mnohem jednodušší a lacinější, než měnit složení jedovatého výrobku. Zákazníky ať vezme čert, uvedené firmy mají v USA faktický monopol na trhu.
Když se rýpne do lejna, začne smrdět. Ideální stav vládne u nás, kde o složení výrobků nevíme skoro nic, a navíc to nikoho nezajímá. Stát naše zdraví také nezajímá, pokud zrovna nepijeme metylalkohol. Takže se pomalu zabíjíme, ani o tom nevíme. A díky nové EU a její snaze o vytvoření transatlantického obchodu bude podobné svinstvo zabíjet celoplanetárně a bez možnosti odvolání na úrovni státu. Viz článek Transatlantický trh je hrozba pro EU se současným demokratickým deficitem.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Martin Koller: Volby budou jeden velký podvod. Kdo se dostane ke korytu? Bude po Fialovi ráj?
- Co, by se stalo, kdyby Rusko zabránilo západu dodávat zbraně Kyjevu
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (26.4.2025)
- Podívejte se na účinky "COVID-vakcín" od firmy Pfizer.
- Novotný: USAID zaplatila českým skupinám, aby „vedly válku“ proti Rusku
- Z AVIA.PRO (22.4.2025): Masivní útok dronů na Oděsu s použitím nové taktiky