Facebook Twitter RSS
Czech English French German Russian Spanish

Pirátská strana trestně stíhána za provozování nekomerčního webu s odkazy

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Piráti trvají na tom, že odkaz není zločin - čínský internet v ČR nechceme

Český internet čeká přelomový politický proces! Pirátská strana ve čtvrtek 21. ledna obdržela usnesení o zahájení trestního stíhání. Důvodem je dlouhodobá politická kampaň s názvem„Odkaz není zločin“, v jejímž rámci strana provozuje nekomerční websledujuserialy.cz, a poukazuje tak na absurdní výklad autorského zákona v prostředí Internetu.

Vyšetřování policie České republiky bylo zahájeno na základě udání České protipirátské unie, která v České republice lobuje ve prospěch zábavního průmyslu a doposud podávala trestní oznámení pouze na studenty.

„Soudní spor Piráti vítají. Dosavadním terčem šikany České protipirátské unie byli vždy náhodně vybraní jednotlivci. Jejich pozice byla nerovná, protože proti nim vždy stál právní aparát lobbistických organizací, které současný represivní kopírovací monopol prosazují. Nyní se situace změnila. Namísto středoškoláků se musí lobbisti copyrightového průmyslu vypořádat s politickou stranou, která odkazovací web neprovozovala pro peníze, ale protože jsme přesvědčeni, že odkaz není a nemá být zločin,“ říká předseda Pirátů Lukáš Černohorský.

  • piratska-strana-trestne-stihana-za-provozovani-nekomercniho-webu-s-odkazy

„Naším cílem je změnit zákon o kopírovacím monopolu, nesprávně vydávaný za autorský zákon tak, aby už lidem nehrozily milionové pokuty za sdílení kultury s přáteli. Než se nám to ale podaří, budeme prostřednictvím soudů bojovat o to, jak ho policie vykládá a uplatňuje. Proto jsme se rozhodli provozovat odkazovací web sami, aby se Protipirátská unie a další lobbisté nemohli ohánět precedenty vysouzenými na středoškolácích, kteří ani neměli na advokáta. Internet je příliš důležitý na to, abychom ho přenechali organizacím jako je ČPÚ,“ uzavírá Černohorský.

Pokud bychom přijali optiku, kterou policie v této kauze uplatnila na Pirátskou stranu, musely by být v nejbližších dnech obviněny také servery Facebook, Twitter či Youtube. Ty totiž na rozdíl od odkazovacích webů videa nejen kopírují, ale na jejich šíření a přehrávání vydělávají.

Pirátská strana hodlá v nejbližších dnech oslovit širokou veřejnost, organizace i jednotlivce, kterým není svoboda internetu lhostejná, a uspořádat velkou demonstraci za Svobodný internet v ČR. Motivem přitom není jen současné trestní stíhání, ale také opakované návrhy ministrů na cenzuru a sledování internetu.

Pokud jenom okrajově připustíme, že odkazování kamkoliv v internetu je zločin, vzdáme se zároveň posledního místa pro svobodné vyjadřování, popíráme samotnou podstatu jeho fungování.

 

 

podporte-width

 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#3 rudla.kovanda@email.cz 2016-01-22 11:41
Český národ má tu smůlu,že je malý,nemá žádné ekonomické kolonie(jako třeba USA,Británie,Ně mecko,Francie,H olandsko.....), takže nemůže občany uplatit vyšší životní úrovní za cenu mlčení.Proto lidé u nás na všechno nadávaji(i když jen skrytě).Na západě mlčí protože se nechtějí dostat na naší úroveň.Je to stejné jako např.dělník a jeho mistr-mistr se také nebude hádat se svým nadřízeným,prot ože by mohl být vystřídán třeba tím dělníkem za kterého se postavil.A ten dělník by si tu roli rád vyměnil.Doufám, že prokážete,že je dobré za práva lidí na svobodný názor bojovat.Politic i jsou také jen lidé takže budou vždy zkoušet do jaké míry mohou lidi zotročit i když vědí,že to co dělají je protiústavní.
#2 rudla.kovanda@email.cz 2016-01-22 11:41
Nejsem politický aktivista,ale jedno z historie vím.Každá mocenská struktůra udělá vše pro to,aby si svou moc udržele za každou cenu!Vytvářejí si zákony podle toho jak potřebují,proto že jinak by nebylo možné v jedno období někoho za něco odsoudit a za rok či dva by to samé bylo beztrestné a naopak.Oklešťov ání občanských svobod patří k prvořadým úkolům politiky.Na omezování jiných je založena jejích moc.Čím více diktatury tím více moci.Čím více se bude na jejích zločiny ukazovat,tím větší diktaturu,v podobě cenzury lidských práv a svobod,budou zavádět.Dobře vědí,že většina společnosti sklapne uši a budou dále sloužit politickým otrokářům.
#1 Bus Bělojar 2016-01-22 10:04
Pirátská strana ukázala všem občanům svojí pravou politiku v pořadu Máte slovo s paní Jílkovou.Doporu čuji všem slepým podporovatelům pirátů,shlédnou t tento pořad a vytvořit si vlastní obrázek o této progermánskozáp adní straně.Pan Bartoš se za stolečkem prozradil sám,už tím,že stál vpravo.Úsměvné.

Facebook komentáře