Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Piráti uspěli se svou stížností - Česká televize změní obsazení předvolební superdebaty

14. 9. 2016, Praha. Před dvěma dny podali Piráti svou stížnost k Radě České televize a Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Důvodem bylo obsazení závěrečné předvolební "superdebaty", kterou uvede v hlavním vysílacím čase den před konáním krajských voleb 2016 na programech ČT1 i ČT24. Ředitel ČT Petr Dvořák dnes informoval o změně Pravidel předvolebního a volebního vysílání. Do superdebaty tak budou přizváni zástupci stran, které se zúčastní nejméně dvou krajských debat, tak jak tomu bylo před volbami do Poslanecké sněmovny 2013. Informoval o tom Deník Referendum.

 

  • pirati-uspeli-se-svou-stiznosti-ceska-televize-zmeni-obsazeni-predvolebni-superdebaty
Na rozdíl od seriálu krajských debat původně ČT pozvala do závěrečné "superdebaty" zástupce pouze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Nevzala tak v úvahu výsledky svého vlastního výzkumu volebního potenciálu a tím poškodila politické subjekty Piráty, Zelené a Soukromníky.
 
Piráti původně navrhli zrušit celou superdebatu nebo uplatnit stejnou metodiku jako při volbách do Poslanecké sněmovny. Pořádání "superdebaty" debaty označili za manipulaci veřejným míněním, které nemá ve veřejnoprávní televizi místo. V předvečer voleb má pořad tohoto typu sledovanost až milion diváků a jeho vliv na voliče je značný. "Česká televize Pirátskou stranu, ale i další partaje, poškodila v historii opakovaně, ale to nevidím jako hlavní problém celé kauzy.
 
I když jsou to právě poslanci, kteří o chodu ČT nepřímo rozhodují skrze obsazování vedoucích postů i financování, vedení televize nemůže jednat takovým způsobem, aby strany v poslanecké sněmovně či vládě, nebo třeba strany spřízněné s prezidentským úřadem preferovala na úkor ostatních. Demokratické volby jsou jednou z největších vymožeností naší společnosti a informování o nich vyžaduje ve veřejnoprávním médiu naprostou nestrannost a maximální pečlivost.
 
Pokud Česká televize nedodržuje svá vlastní pravidla, tratí na tom především její divák - koncesionář. Dokud je naší povinností ze zákona platit televizní poplatky, očekával bych, že nejen ve věci voleb, ale ve všech politických i ekonomických otázkách bude Česká televize vlajkovou lodí objektivity mezi českými médii. To se bohužel velmi často neděje. Za toto vítězství jsem rád a do debaty se těším. Raději bych však byl, kdybychom podobné aktivity k nápravě nemuseli opakovat podnikat každé volební období znovu a znovu," říká Ivan Bartoš, předseda Pirátů Jakub Michálek, místopředseda Pirátů a autor stížnosti, doplňuje: "Jsem rád, že pomohlo, když jsme se vůči další z řady manipulací ČT včas ozvali.
 
Česká televize musí dodržovat zákon a jeho překročení v tomto případě bylo tak zřejmé, že i tak zkostnatělá organizace jako ČT zjednala nápravu."
 
 
Kontakty: Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany, 603 415 378, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Jakub Michálek, místopředseda Pirátské strany, 775 987 550, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Mikuláš Ferjenčík, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře