Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Piráti chtějí zavedení základního příjmu + Praha se chystá utratit za účetní systém další půlmiliardu, Piráti nesouhlasí

Česko je v EU druhou zemí nejvíce ohroženou robotizací. Odpovědí by mohl být nepodmíněný základní příjem

Finská vláda v lednu zahájila experiment se základním nepodmíněným příjmem. Dva tisíce náhodně vybraných nezaměstnaných Finů ve věku od 25 do 58 let bude po dobu 2 let dostávat 560 euro měsíčně nezávisle na tom, zda si seženou práci. Finští odborníci ve čtvrtek 12. ledna představili projekt na semináři v Helsinkách. Experiment bude analyzován na základě srovnání s výsledky ostatních nezaměstnaných, kteří budou mezitím pobírat klasické sociální dávky. Jejich výše je přitom v současnosti téměř stejná, 522 euro. Základní příjem by tak mohl sociální systém nikoliv zatížit, ale naopak zjednodušit a zprůhlednit, a navíc by značně zredukoval se sociálním systémem spojenou byrokracii.

  • pirati-chteji-zavedeni-zakladniho-prijmu-praha-se-chysta-utratit-za-ucetni-system-dalsi-pulmiliardu-pirati-nesouhlasi
 
 
„Finská ekonomika není tak vážně ohrožena příchodem digitalizace jako například Slovensko nebo Česká republika, přesto je nejvyšší čas hledat způsoby, jak má sociální systém reagovat na změny na pracovním trhu,“ zahájil prezentaci profesor Olli Kangas. Podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je totiž český pracovní trh druhým trhem nejvíce ohroženým robotizací v celé EU. Díky průmyslové podstatě našeho trhu se riziko úbytku pracovních míst v důsledku automatizace práce u nás stejně jako na Slovensku týká až 45 % pozic - zatímco ve Finsku "pouze" 30 %. Úbytek pracovních míst ohrožuje nejvíce chudší lidi, kteří jsou zaměstnaní například v továrnách, technika samořízení aut může v budoucnu sebrat práci například řidičům kamionů.
 
Myšlenka základního nepodmíněného příjmu se snaží reagovat právě na změnu pracovního trhu způsobenou robotizací a digitalizací. Lidé by se díky základnímu příjmu vymanili ze sociální a finanční nejistoty. Základní příjem by lidi motivoval k hledání práce, které se chtějí věnovat, či dokonce k zahájení vlastního podnikání. „Musíme přijít na to, jak se integrovat ve světě s obrovskou umělou inteligencí," obhajuje myšlenku americký podnikatel Elon Musk. "Lidé by měli více času na jiné, komplexnější věci,“ dodává. Podobný experiment jako ve Finsku se nyní rozbíhá i v nizozemském Utrechtu.
 
„Už nyní v mnoha odvětvích produkce roste, zatímco počet pracujících klesá. Výsledkem je rostoucí nabídka produktů při klesající kupní síle. Pro udržení funkční tržní ekonomiky je proto nutné zachovat poptávku, kterou vytváří spotřeba obyvatel. Roboti nic nakupovat nebudou,“ komentuje nutnost zahájit diskusi na toto téma i v Česku místopředseda Pirátů Ivo Vašíček. 
 
Kontakty: 
Mikuláš Ferjenčík, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770
Ivo Vašíček, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., místopředseda Pirátů
 
Odkazy: 
http://www.forbes.cz/zadna-prace-a-zaruceny-prijem-od-statu-roboti-zmeni-nase-zivoty-tvrdi-musk/ Žádná práce a zaručený příjem od státu, roboti změní naše životy, tvrdí Musk
 
----------------------------------------------
 
Praha se chystá utratit za účetní systém další půlmiliardu, Piráti nesouhlasí
 
Rada Prahy bude v úterý 17. ledna projednávat tři zásadní materiály související s ekonomickým informačním systémem Ginis od firmy Gordic. Již v minulosti dostal magistrát pokutu za přímé zadání zakázky této společnosti bez veřejné soutěže.
 
Jedná se o tyto 3 tisky:
R-24310: Integrační práce významných informační systémů magistrátu. Vše je napsáno zcela vágně, čili se jedná o bianco šek na jakoukoliv práci v oblasti informatiky. 100 000 000 Kč / 2 roky
R-24311: Rozvoj IS Ginis, analytické práce, koncepční studie, metodiky, odbornější administrátorské zásahy. Bude soutěženo v rámci partnerské sítě Gordic. 100 000 000 Kč / 2 roky
R-24312: Přímé zadání zakázky (JŘBÚ) pro Gordic. Zakázka obsahuje činnosti nezbytné pro chod jako např. aktualizaci postupů dle platné legislativy. Avšak cenu i rozsah si určuje Gordic sám bez jakéhokoliv tržního srovnání. 240 000 000 Kč / 4 roky
    
Co vadí Pirátům:
 
Cena: Cena je zcela astronomická. Celkově se schvaluje výdaj přesahující včetně dph půl miliardy korun. Cena vychází čistě z toho, co si monopolní dodavatel určil, reálné náklady společnosti Gordic s realizací této zakázky nikdo nezkoumá. 
 
Kamufláž: Aby obešla zákon o zadávání veřejných zakázek, zřizuje společnost Gordic tzv. partnerskou síť. O tom, kdo bude členem této sítě rozhodně Gordic, ale tyto firmy mu údajně budou konkurovat. Máme obavy, aby nevznikl stejný klientelistický propletenec jako v případě firmy Marbes. Vendor lock-in, tedy závislost na dodavateli, která přetrvá i při zřízení partnerské sítě, je takový problém, že se proti němu ohradilo dokonce i Ministerstvo vnitra. 
 
Bianco šek: Materiál "integrační práce" (R-24311) je zcela obecný. Jelikož mluví o integraci hlavních systémů, tak se jedná o bianco šek na jakoukoliv práci v IT, protože je nemyslitelné dělat něco neintegrovaného. Tímto se Rada vzdává odpovědnosti, kterou přehazuje na zastupitelstvo a uřad, kterému předloží tak vágní usnesení, že ho nepůjde vymáhat a kontrolovat.
 
AlibismusKlíčový znalecký posudek potvrzující možnost JŘBU má být vytvořen až v průběhu zakázky. Čili Rada ani Zastupitelstvo tuto informaci neobdrží. Rada se tak vyhýbá riziku stíhání za nesprávný úřední postup a alibisticky přehazuje tuto hrozbu na úředníky. 
 
Konervuje se stávající stavPiráti již 2 roky upozorňují na tento vendor lock-in, kdy je Praha závislá na dodavateli, který si sám určuje cenu. Praha dokonce dostala pokutu od ÚOHS a stejně se nic nestalo. Dokud bude město platit stamiliony firmě Gordic, je jisté, že se v této věci nic nezmění. 
 
Cenu neprojednala komise Rady: Podobně jako u agendy Smart Cities komise Rady pro ICT neprojednala navrhovanou cenu zakázek. 
 
"Problémů je celá řada. Společným jmenovatelem je neochota úředníků a politiků ke změně. Zákon se nesnaží plnit, ale obcházet," říká Ondřej Profant, pražský zastupitel za Piráty se zaměřením na ICT. 
 
Kontakty: 
Mikuláš Ferjenčík, zastupitel za Piráty v Praze, mluvčí klubu, 737 943 770
Ondřej Profant, zastupitel za Piráty v Praze, člen komise Rady pro ICT, 607 580 015
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře