Evropský parlament se postavil za svobodu panoramatu a požaduje reformu copyrightu
- Podrobnosti
- Z domova / Vaše free zóna|
- 9. červenec 2015|
- Mikuláš Ferjenčík|
- 5680 x
Dobrý den,
posílám Vám tiskovou zprávu Pirátů k dnešnímu hlasování evropského parlamentu, který schválil zprávu Pirátky Julie Redy bez pozměňovacího návrhu na zrušení svobody panoramatu.
s pozdravem
Mikuláš Ferjenčík, mediální odbor Pirátů
Evropský parlament se postavil za svobodu panoramatu a požaduje reformu copyrightu
Plénum Eropského parlamentu dnes schválilo zprávu o reformě copyrightu pro Evropskou komisi, bez pozměňovacího návrhu č.421, který nabádal komisi ke zrušení svobody panoramatu. Znění příslušných národních zákona tak bude ponecháno na vůli národních parlamentů. Eurokomisař Oettinger se nechal slyšet, že Evropská komise se s tímto postojem ztotožňuje. V České republice tedy bude i nadále platit, že "Do práva autorského nezasahuje ten, kdo kresbou, malbou nebo grafikou, fotografií nebo filmem nebo jinak zaznamená nebo vyjádří dílo, které je trvale umístěno na náměstí, ulici, v parku, na veřejných cestách nebo na jiném veřejném prostranství; do autorského práva nezasahuje ani ten, kdo takto vyjádřené, zachycené nebo zaznamenané dílo dále užije."
Zpravodajkou při tvorbě této zprávy byla europoslankyně Julia Reda z Pirátské strany Německa. Více než půl roku analyzovala právní úpravy ve všech zemích EU a snažila se najít nejschůdnější cestu, jak občanům EU usnadnit orientaci a zjednodušit autorské právo. Do zprávy však ostatní členové Výboru pro právní záležitosti zanesli množství pozměňovacích návrhů, jako byl ten zmíněný 421 od Francouze Cavady, pro nějž hlasoval i lidovec Pavel Svoboda, který ho i nadále obhajuje, přestože sám navrhovatel jej přestal podporovat. Jeho konečné vyřazení plénem Evropského parlamentu lze považovat za úspěch, na kterém se čeští Piráti podíleli.
"Poprvé v historii Evropský parlament požaduje povinné minimální standardy pro práva uživatelů, které nesmí být omezeny technickými prostředky ani smluvním ujednáním. Europarlament žádá o redukci geoblokingu (geografické blokování dostupnosti videí online), především za učelem umožnit kulturním menšinám, aby se mohly dostat k obsahu v jejich jazyce online. Zpráva žádá i o zvážení nových výjimek pro knihovny a vědce ve věci zacházení s digitálními díly, například elektronické výpůjčky. Zlepšit by se mělo i postavení umělců vůči vydavatelům," říká ke zprávě Julia Reda, Pirátská europoslankyně.
Piráti děkují všem občanům i institucím, kteří se připojili k informování svých poslanců, aby hlasovali proti zmíněnému návrhu, jenž měl zrušit svobodu panoramatu. "Je to vítězství zdravého rozumu a aktivních lidí, kteří se rozhodli dát najevo svou vůli europoslancům, našim voleným zástupcům," komentuje situaci fotograf Roman Kučera z pražského sdružení Pirátů. "Wikipedisté, uživatelé sociálních sítí i filmoví dokumentaristé si mohou oddechnout. Jestli se Evropská komise bude řídit zprávou EP, žádná absurdní změna v nejbližší době nehrozí. Nebudeme muset žádat o souhlas ani architekty, ani zedníky, ani kuchaře, kteří jim na stavbě vařili. Ti všichni totiž dostali za svou práci již dávno zaplaceno, doufejme že dobře."
"Čeští Piráti nyní zmapují, jak se ke zprávě stavěli čeští europoslanci. Je dobře, že se díky tématu svobody panoramatu podařilo přiblížit evropskou debatu o copyrightu občanům," uzavírá Adam Zábranský, wikipedista a zastupitel Pirátů v Praze.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
- Aniž jsme si toho stačili povšimnout, objevila se nám tu technologická, civilizační propast...