Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Oskar Krejčí: Ropná kolonie NATO

  • libya-bombing
S prvním náznakem vítězství povstalců v Libyi začali mnozí ochránci civilistů dávat najevo, jak se měří lidská práva. Na barely. Italský ministr oznámil, že předpokládá, že to bude italská firma, která se stále největším producentem ropy v severní Africe; Francie se urychleně snaží svolat schůzku vítězů s rebely, aby byly zájmy svobody přirozeně, nezařaditelně a nezcizitelně na věky věků v libyjských ropných polích vykolíkovány.

Koho na vlně očekávaného vítězství zajímá, že podle mezinárodní listiny práv – a platí to jak o paktu o politických a občanských právech, tak i o paktu o ekonomických, sociálních a kulturních právech – „všechny národy mohou pro své vlastní cíle svobodně disponovat svým přírodním bohatstvím a zdroji bez újmy na jakýchkoli závazcích vyplývajících z mezinárodní hospodářské spolupráce, založené na vzájemné výhodnosti a mezinárodním právu".

Nic není zadarmo a povstalci musejí za pomoc zaplatit. A nebyla malá. Americká velitelství hlásí, že jejich letadla v posledních 12 dnech téměř zdvojnásobila počet bombardování Libye. Už počátkem srpna ovšem v Norfolku oslavili vypuštění dvoutisící střely s plochou drahou letu Tomahawk. Podle dostupných zpráv ke včerejšímu dni letadla NATO uskutečnila od počátku intervence 19 877 akcí proti Libyi, z toho 27 % připadlo na Spojené státy. Ale i v Polsku se začalo veřejně diskutovat o tom, že tato země – v rozporu s mezinárodně stanoveným embargem – podporovala zbraněmi libyjské povstalce. Jistě nebyla sama. Ani ze střední Evropy.

Všichni se začínají slétat na kořist. Vždyť privatizovat se nebudou jen ropná pole, ale zdravotnictví, školství, bytový fond...

Tak trochu to něco připomíná. Asi by triumfalismus Bushova slavného výroku v době invaze do Iráku „Válka skončila!" Jenže ona neskončila. Jen dostává novou podobu.

Zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře