Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ivan Tuljakov: Afghánská past odrazuje od Libye

Pozornost světa je v poslední době zaměřena na jiné události, než je válka v Afghánistánu. Tam však neustále pokračuje vraždění jak běžným způsobem, tak prostřednictvím sebevražedných útoků.

 

 

Oběťmi jsou vojáci, ale ve velké míře i civilisté. Oni nesou ztráty největší. OSN nazvala rok 2010 dosud nejkrvavějším rokem za posledních 10 let. Silně přitom vzrostl počet civilních obětí. Bylo jich 2777, tj. o 15 % více než v předešlém roce. Oběťmi byli státní úředníci, politici, stařešinové rodů, bezpečnostní síly a všichni, kteří podporují afghánskou vládu a síly NATO. Znepokojující je rovněž počet mrtvých žen a dětí.  Průměrně 75 % zabitých má na svědomí Talibán a jiné extremistické skupiny.

Podle OSN se snižuje počet zabitých vinou NATO (dosud to bylo asi 16 %), přesto ale trvají protiamerické nálady. Smrt Afghánců z rukou NATO se považuje za bolestnější než ta způsobená bojovníky. V Kábulu prošla demonstrace s hesly „Smrt Americe!", která vinila NATO a zejména USA ze smrti ničím se neprovinivších lidí. Před tím se Petraeus omluvil Afgháncům za smrt devíti afghánských chlapců, kteří prý byli omylem postříleni při sběru roští.

Na vrcholné schůzce v Lisabonu se Karzáí dohodl s NATO na započetí stahování ozbrojených sil a předání bezpečnosti státu do rukou vlastních sil v roce 2011. Jenomže o optimismu v této věci nemůže být řeč. Odborníci nevěří, že k tomu dojde. Taktika Talibánců je stále tvrdší a vlastní bezpečnostní sily na ni nestačí. Podle Obamy mají vojska NATO zcela opustit Afghánistán v roce 2014. Část již letos, jak bylo uvedeno. V Pentagonu totiž nevylučují vojenskou agresi proti strategicky významné a na ropu bohaté Libyi.

Paradox situace je v tom, že Kaddáfí viní z podněcování občanské války některé síly al-Káidy, která je pro Washington nepřítelem č. 1. Logicky by měli Američané stát na straně Kaddáfího a oni naopak podporují povstalce. Vlivný člen amerického senátu Lugar uvažuje, že vměšování do libyjských záležitostí dělá z libyjské opozice v očích světa „americké loutky". Pokud by zvítězila, potom by USA byly vtaženy do stejného konfliktu jako v Iráku a Afghánistánu. Tím se senátor nechtě přiznal, že režimy v Bagdádu a Kábulu jsou loutkové a na nějaký konec občanské války nelze ani v jedné z těchto zemí pomýšlet.

Převzato z Pravda ru

Březen 14, 2011

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře