Kauza Libye: Dopis OSN
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Téma týdne|
- 24. srpen 2011|
- Petr Schnur|
- 7493 x
My, občané České republiky, Slovenské republiky a jiných zemí, jsme hluboce znepokojeni vývojem situace v Libyi resp. vojenskou agresí proti této zemi. Naše důvody jsou tyto:
1. Je ničen suverénní prosperující stát.
2. Zažíváme další devalvaci OSN jako garanta mezinárodního práva.
Z tohoto důvodu považujeme za nutné vyjasnit následující aspekty.
Jaký konstitutivní význam mají z hlediska mezinárodního práva pojmy ‚mezinárodní společenství' a ‚koalice ochotných'? Jaký druh právních vztahů mezi nimi panuje? Jedná se o subjekty mezinárodního práva a nebo znamená pojem ‚mezinárodní společenství' lidstvo jako celek? A není ‚koalice ochotných' nic jiného než zájmová skupina / vojenský „joint venture" - bez jakékoliv právní způsobilosti? A konečně: jaký právní vztah existuje mezi nimi a organizací NATO?
Existuje rámcový zákon OSN na ustanovení tzv. koalice ochotných? Nestojí ustanovení takové vojenské koalice ad hoc v protikladu s mezinárodním právem? Existují zpětné právní vazby vojenské koalice na OSN resp. její konzultace Spojených národů během vojenských operací? A jaké právní sankce je možné použít v případě překročení mandátu Spojených národů?
Na jakém právním podkladě je možné, aby velení vojenských akcí „mezinárodního společenství" / koalice ochotných bylo delegováno na vojenský pakt NATO?
Je naprosto evidentní, že cíl ‚koalice ochotných' není ochrana civilního obyvatelstva, ale svrhnutí libyjské vlády a násilná změna politického systému. To je ale z hlediska mezinárodního práva nepřípustné a odporuje i rezoluci č. 1973. Navíc NATO / USA v koordinaci s „povstalci" odmítlo všechny pokusy o příměří a mírové řešení, kromě jiného aktivity a návrhy Africké unie. A nyní odmítly USA návrh libyjské vlády uspořádat svobodné voby za asistence OSN. Zastává OSN stále ještě pozici mírotvorce a nebo hodlá legitimovat válku NATO proti Libyi? A jsou USA oficiální součástí libyjské občanské války?
Kdo ochraňuje civilisty, kteří nejsou v koalici s „rebely"? Instituce ‚mezinárodního společenství' byla usurpovaná Severoatlantickou aliancí, která bojuje za „rebely". Kdo nese morální a právní zodpovědnost mrtvé civilisty usmrcené rebely a bombami NATO? OSN nebo členové koalice ochotných?
Stojí NATO nad mezinárodním právem?
Dámy a pánové,
Velká část lidstva sdílí naše otázky a obává se o osud Libye, světa a mezinárodního práva. Mezinárodní právo je výdobytek civilizace, který nám dává pravidla práva, nikoliv zákon džungle. Proto žádáme:
1. Okamžité a bezpodmínečné zastavení všech vojenských a politických aktivit NATO v Libyi.
2. Pověření Africké unie (AU) zprostředkovací misí v libyjské občanské válce.
3. Ustanovení nezávislé komise OSN, která by zkoumala roli NATO resp. členských států koalice ochotných v libyjské občanské válce.
Ať žije suverenita, demokracie, právo a mír!
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (II.)
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- FIALO, OKAMŽITOU DEMISI A PŘEDČASNÉ VOLBY!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
Související články