Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

BRICS: strategie bloku

BRICS: strategie bloku

Usnesení 5. summitu BRICS vytvoří spolu s dohodami z předcházejících setkání tohoto sdružení základ společné strategie jeho rozvoje. Vliv globálních ekonomických faktorů doslova nutí tyto země k součinnosti.
Akční plán podepsaný vedoucími činiteli Ruska, Brazílie, Číny, Indie a Jihoafrické republiky zahrnuje takové nové sféry součinnosti jako informační bezpečnost, společný boj s drogovou hrozbou, veřejná diplomacie, mládežnická politika, vzdělání a mnoho dalších.
 
  • brics-strategie-bloku

Mezi dokumenty přijatými na summitu je i deklarace o založení Pracovní rady BRICS a konsorcia expertních center zemí BRICS. Byla rovněž podepsána mnohostranná dohoda o společném financování programů ve sféře zelené ekonomiky a dohoda o podpoře infrastrukturních projektů v Africe.

Výsledky summitu BRICS ukazují, že vedoucí činitelé pěti zemí hodlají rozvíjet vztahy na všech úrovních, podotýká expert Alexandr Apokin. Třebaže se účastníkům summitu nepodařilo přijmout definitivní rozhodnutí ohledně Banky BRICS, není to důvod k pesimismu, řeklAlexandr Apokin v interview pro Hlas Ruska:

- Pokud jde o založení Banky rozvoje, na tomto směru můžeme zdůraznit značný pokrok, protože na jejím založení měli tak či onak zájem jak potenciální dlužníci, Jižní Afrika a Indie, tak potenciální věřitelé, v první řadě Čína. Banka rozvoje je ale velice složitou strukturou, žádná banka rozvoje nebyla založena dokonce ani za rok. Zásadní souhlas s vytvořením takové instituce proto znamená, že rozhodnutí o této struktuře bude zřejmě přijato během nejbližších dvou tří let.

V oblasti financí nemají pracovní skupiny za úkol pouze vypracování struktury Banky rozvoje. Vedoucí činitelé zemí BRICS pověřili národní ministerstva financí a šéfy centrálních bank, aby jednali o založení valutové rezervy na úrovni 100 miliard dolarů. Podobná globální finanční „pojistka“ doplní existující mezinárodní mechanismy finanční ochrany.

Světové tendence jsou takové, že v nejbližší budoucnosti budou prostě země s největšími rozvíjejícími se ekonomikami nuceny spojovat se. V červnu mají být zahájena jednání Evropské unie a Spojených států, aby už v roce 2014 mohla být podepsána smlouva o vytvoření superglobální hospodářské zóny. Tento projekt už dostal název TAFTA (Transatlantik Free Trade Area), tedy Transatlantický prostor volného obchodu. V loňském roce USA urychleně pracovaly na projektu Transtichomořské ekonomické spolupráce (APEC). Přes v mnohém rozdílné ekonomické a politické zájmy budou proto muset země BRICS vypracovat společnou blokovou strategii, aby se nedostaly pod ekonomický diktát Washingtonu, Bruselu a Tokia.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2013_03_29/BRICS-strategie-bloku/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře