Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rozhovor –– Thomas Nicholson: Proč je korupční skandál dobrý pro demokracii

  • nicholson
Otřásl Slovenskem. Celá léta se Thomas Nicholson, kanadský investigativní novinář žijící na Slovensku, pokoušel vydat spis „Gorila“ o zkorumpované politice v zemi. Nikdo mu nevěnoval pozornost až do počátku letošního roku, kdy se dokumenty, které získal od agenta tajné služby, vynořily na internetu. Spis měl značný dopad na všeobecné volby z 10. března.

 

„Pro politiky bude stále složitější pokračovat v korupční praxi,“ říkal mi Nicholson, když jsme se bezprostředně po volbách setkali v bratislavské kavárně.

Někteří lidé tvrdí, že „Gorila“ nahnala další voliče do náruče sociálně-demokratického lídra Roberta Fica. Co si myslíte o Ficově návratu k moci?

Překvapuje mě, jak malý vliv spis Gorila na tyto volby vlastně měl. Předpokládala se nižší volební účast, protože lidé přišli o víru v demokracii; že pravice bude zcela rozdrcena, protože korupční skandál se především týká jí. Byla totiž u moci, když se toto všechno dělo. Ve skutečnosti jsme ale byli svědky největší volební účasti od roku 2002 (60 %). Pravice byla vytrestána, ale dostala druhou šanci.

Na těchto volbách je pozitivní celá řada věcí. Za prvé, nacionalisté se nedostali zpátky do parlamentu. A konečně máme Fica v čele jednobarevné vlády, která nebude mít na koho se vymlouvat, na žádné nacionalisty nebo populisty, na které by mohla svalovat vinu za korupci nebo vlastní selhání. Je to dobrý recept na lepší vládu, než která tu byla, když byl u moci posledně [2006-2010].

Myslím, že vcelku je výsledek těchto voleb, i když přinesl špatné zprávy pro pravici, ten nejlepší, v jaký jsme mohli doufat. Lidi už unavovala nestabilita, hloupé hádání se a neschopnost dělat kompromisy. Gorila s tím konec konců nemá příliš co do činění. Lidé už měli dost nestability. Fico sám není žádný anděl, ale v porovnání s pravicí představuje stabilitu, a tu lidé hledali.

Fico je však v dokumentu Gorila zřejmě zmíněn. Myslíte, že vyšetřování bude pokračovat i za druhé Ficovy vlády?

Gorila Fica přímo neohrožuje, ale jeho stranu ano. Jeho sekretářka inkriminovaný byt zcela jasně navštívila [byt, ve kterém se politikové setkávali s lidmi z finanční skupiny Penta a který byl odposloucháván tajnou službou – tyto odposlechy tvoří základ spisu Gorila], od finanční skupiny Penta přijímal peníze na financování jeho strany Smer. Jestli bude další vyšetřování podporovat nebo ne, to se dá jen těžko říct. Spis vyvolal u veřejnosti značný hněv a tento hněv jde napříč politickým spektrem. Pokud by chtěl získat politické body, měl by vypadat, že vyšetřování podporuje. Ale víme, jak funguje politika. Může je snadno zastavit. Ten spis byl v roce 2006 pohřben Josefem Magalou, šéfem slovenské tajné služby SIS. A když se k němu dostala pod Ficovou vládou policie, naprosto selhala. Takže z dalšího vyšetřování by zřejmě nebyl nadšený.

Věříte, že díky odhalení tohoto skandálu se Slovensko stane demokratičtější zemí?

Ano. Možná to zní naivně, ale mám konkrétní důvody se tak domnívat. Myslím, že už nebude možné, aby jakákoli finanční skupina měla takové vazby na vládu nebo politiky. V budoucnu budou podobné styky pro politiky znamenat příliš velké nebezpečí.

Důsledkem šetření kauzy Gorila je a bude vznik mnoha iniciativ, které se zaměří na transparentnost a srozumitelnost v politice. Sám jsem dobrým příkladem. Pravděpodobně se vzdám novinařiny a založím webovou stránku, která bude databází vztahů mezi politikou, finančními skupinami a organizovaným zločinem. Bude veřejně přístupná voličům, zvlášť před příštími volbami. V příštích čtyřech letech se tu objeví mnoho podobných iniciativ.

Veřejnost byla posílena tím, že ví, jak korupce funguje, znalostmi o oligarchii, politicích, politických kandidátech, o tom, jakým způsobem pracují. Důležité je, aby lidé o těchto vztazích věděli. Žádné vládní skupiny takový druh informací neposkytují. To vše mění prostředí, které tu dříve panovalo. Pro politiky bude stále nesnadnější pokračovat v korupční praxi.

Vydání vaší knihy o kauze Gorila bylo zakázáno bratislavským soudem. Přesto jste začal některé její části publikovat v novinách. Skupina Penta, považovaná za finančního žraloka lovícího v středoevropských vodách, na vás podala trestní oznámení. Myslíte si, že proti ní můžete zvítězit?

Žaloba proti mně čítá 500 stran. Zároveň ale nemají pevnou půdu pod nohama. Jsou to lidé, kteří když si nemohou někoho koupit nebo zastrašit, tak nevědí kudy kam, nic jiného totiž neznají. Kromě osobního znepokojení z výhrůžek těchto lidí, nepotřebuji peníze, nepotřebuji slávu, nic z toho. A nemám co ztratit. Jak už dávno zpívala Janis Joplin: Svoboda je jen další slovo pro nemít co ztratit. Jejich žaloba mě skutečně nerozhází. Mám nakladatelství Petit, které mě zastupuje. Ať už se soud postaví za mě nebo proti mně, nebude v tom velký rozdíl, protože Penta už prohrála před soudem veřejného mínění a myslím, že se jich už nikdo nebojí. Cokoli vysoudí, co se týče finančního tlaku, mám dům zatížený dvojí hypotékou, budiž jim to přáno.

zdroj: http://www.presseurop.eu/cs/content/blog/1637831-thomas-nicholson-proc-je-korupcni-skandal-dobry-pro-demokracii

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře