Vadim Trukhachev: NATO ohrožuje Rusko svou protiraketovou obranou
- Podrobnosti
- ze světa / Rusko|
- 14. červen 2011|
- Vadim Trukhachev|
- 9273 x
Ruský ministr obrany Anatolij Serdjukov neskrýval po setkání své zklamání. "Obdrželi jsme jasné odpovědi. Naše obavy nebyly rozptýleny. NATO zatím nepředložilo Rusku návrhy na společnou protiraketovou obranu. NATO trvá na vytvoření dvou nezávislých systémů. V roce 2020 bude v Evropě postaven systém protiraketové obrany, který eliminuje Ruský strategický potenciál," - řekl po jednání.
Podle Serdjukova, tato situace je hlavně kvůli postoji Spojených států. Současně, zdůraznil, že "existuje řada zemí, které pochopily obavy Ruska, a skrze ně můžeme získat jistou podporu." Ministr dodal, že Rusko bude hledat odpovědi na nové výzvy ze Západu. "Nemáme jinou možnost, než se vrátit k závodům ve zbrojení." - zdůraznil.
Ve snaze o příznivý dojem z výsledku jednání, ruský ministr řekl, že jednání pokračovalo a existují vyhlídky na spolupráci mezi NATO a Ruskem. Jako příklad Serdjukov uvedl společné vojenské letecké cvičení "Bdělost nebe-2011" a společné námořní manévry "Bold Monarch-2011". Ale celkový závěr byl velkým zklamáním.
Po vystoupení generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena, bylo jasné, co se znelíbilo Serdjukovovi. Rasmussen řekl: "Je zřejmé, že NATO nemůže zajistit jejich (Ruskou) bezpečnost mimo struktury NATO. Když země vstoupí do aliance, očekává se, že aliance bude zajišťovat jejich bezpečnost, v souladu s článkem 5 Washingtonské smlouvy," - vysvětlil dánský politik nemožnost vytvoření společného systému protiraketové obrany s Ruskem.
"Dialog s Ruskem o protiraketové obraně se vyvíjí a je přirozené, že Rusko má své zájmy a NATO své. Potřebujeme čas k nalezení vzájemně přijatelného řešení." - řekl Rasmussen. NATO a Rusko tak vytvoří dva nezávislé systémy protiraketové obrany, které by však měly sdílet informace.
Kromě toho, Rasmussen prohlásil, že NATO nemůže dát Rusku žádné právní záruky, že protiraketová obrana nebude namířena proti Rusku. "Nejlepší zárukou pro Rusko je, že se zúčastní otevřené a upřímné spolupráce, která dosáhne nezbytné úrovně vzájemné důvěry. NATO nepředstavuje žádnou hrozbu pro Rusko." řekl.
Nedostatek právní záruky, že protiraketová obrana NATO nebude namířena proti Rusku, znamená to, že naše země by měla hledat protiopatření. Jde o to, že Ruská federace bude v nejbližších letech obklopena raketovou obranou USA. Prvky raketové obrany budou umístěny v Polsku, Rumunsku (případně v Bulharsku). Rasmussen a dal jasně najevo, že Severoatlantická aliance se plánů na protiraketovou obranu nevzdá, a že poslouchat ruské námitky nebude.
"Slova Ramussena znamenají, že Rusko by mělo být připraveno, na „studenou", ale i „horkou" válku - řekl v interview pro Pravda.ru "vojenský expert a viceprezident Akademie geopolitických problémů, Konstantin Sivkov.
Protiraketová obrana na hranicích Ruska s NATO, by na nás vyvinula tlak a pomohla by neutralizovat hrozbu naší jaderné schopnosti v oblasti taktických a strategických zbraní. Jednání o vytvoření společné obrany jsou úplným nesmyslem. Američané to nechtějí.
USA a NATO ani nikdy s Ruskem stavět protiraketový systém nechtěly - řekl v jednom rozhovoru Pravde.ru vojenský expert a náměstek ředitele Institutu USA a Kanady Pavel Zolotarev. Před pouhým rokem byla zveřejněna nová koncepce NATO, kde o případné společné protiraketové obraně s Ruskem nebyla ani zmínka. Kromě toho zavedení takového systému je v rozporu s pátým článkem Washingtonské smlouvy, která je základem NATO.
Obavy z válečného stroje Ruska a záměry NATO na vybudování protiraketové obrany na jeho hranicích jsou jasné. Bylo by však předčasné mluvit o nových závodech ve zbrojení a nové studené válce. Mějte na paměti, že některé síly chtějí vyčerpat Rusko v nových velkých závodech ve zbrojení a narušit náš ekonomický a další potenciál. A v reakci na vývoj protiraketového systému NATO by Rusko nemělo jen bezmyšlenkovitě zvyšovat vojenské výdaje.
Ale bez reakce Rusko také zůstat nemůže. A tak by mělo jednat na dvou frontách. První - vojensko-technické. Nesmíme zapomínat, že jaderné zbraně nejsou válečnou zbraní, ale nástrojem politického boje, a investovat výhradně do něj nemůže. Musí být kladen důraz na rozvoj moderních přesných zbraní, jakož i na informační podporu pro jejich akce.
A druhá oblast - politická. Je potřeba vyvinout diplomatickou aktivitu k tomu, abychom se pokusili přesvědčit své partnery v NATO, že je potřeba odložit rozmístění prvků protiraketové obrany a prohlubovat spolupráci v určitém směru. Kombinace inteligentní investice do vojensko-technických komponentů a systematické tvrdé práce na diplomatické frontě může přinést výsledek. "
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Z AVIA.PRO (17.1.2025): Byla zasažena základna žoldáků NATO
- Proč včera ruské balistické rakety Iskander tvrdě udeřily na město Kryvyj Rih?
- Zelenskému nebylo umožněno zúčastnit se Trumpovy inaugurace
- Joe Rogan & Mel Gibson rozhovor
- Putin včera 16. ledna 2025 vydal Указ №18, podobně jako Stalin 8. března 1941 vydal Указ № 28! Podobnost čistě náhodná? Co to může znamenat?
- PARALELNĚ SPECIÁL - Amerika se mění a čeští falševici a lichvokrati se tlačí k možným korytům!
Související články