Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA kritizují, Izrael nemá výhrady. Volby v Rusku

  • rusko-strategie
Přestože ruské volby do Státní dumy dopadly podle všech předpokladů a uspěli ti, od kterých se to očekávalo, ještě v den voleb proti jejich průběhu a výsledkům uspořádali první demonstraci - ačkoli sami nekandidovali - ruští Nacionální bolševici Eduarda Limonova.

 

Rychlost, se kterou zaujala tvrdou protiruskou pozici americká ministryně H. Clintonová, demonstrace snažící se inspirovat Bělehradem nebo Kyjevem, dost jednostranné mediální krytí voleb a povolebního období, to vše vyvolává řadu otázek a pochybností. Odpovídá politolog, univerzitní profesor, prorektor na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze Oskar Krejčí.

Evropští poslanci přijali ve středu rezoluci, v níž kritizují volby do ruské Státní dumy a dokonce požadují jejich opakování. Mohly být volby skutečně pozměněny tak, jak tvrdí ruská opozice a europoslanci? Jedná se o rozdíl 20 procent. Volby však skončily vlastně podle očekávání. Předpovídali ho s minimální tolerancí všechny relevantní průzkumy veřejného mínění. Přitom jde o průzkumy renomovaných center, které pracují na západní zakázky.

V té podobě, kterou uvádějí někteří neúspěšní, či méně úspěšní politici - a kterou tak ochotně převzali mnohé západní média a většina europoslanců - to pokládám za nepravděpodobné a technicky nemožné. Jednak jsou zde zmíněny výzkumy volebních preferencí, které více méně odpovídají výsledkům, jednak by takovou manipulaci zaznamenali i nezávislí pozorovatelé. Pozorovatelé SOS (Šanghajská organizace pro spolupráci) a SNS (Společenství nezávislých států) označili volby za férové a svobodné. Pozorovatelé z OBSE a Parlamentního shromáždění Rady Evropy ocenili kvalitní organizaci voleb a měli výhrady k předvolební kampani (upřednostňování vládní strany v médiích).

Ostatně z naší západní strany tolik podporováni tzv.. demokraté propadli nejen ve výzkumech veřejného mínění, ale i v samotných volbách hluboko pod hladinu kvora. Osobně si ale myslím, že ruský volební zákon je příliš komplikovaný, zbytečně ztěžuje registraci, přičemž požadované koncentrace hlasů lze dosáhnout prostřednictvím volebního systému a volebního čísla, když už se chce Rusko vyhnout anglosaského většinovému systému.

Je stanovisko europoslanců, kteří se postavili vlastně proti ruskému státu a podpořili demonstrace jako projev lidí toužících po svobodě a demokracii, moudré? Nemůže narušit vztahy mezi EU a Ruskem? Konečně už dnes v souvislosti protiraketovou obranou existuje značně vysoký stupeň nedůvěry mezi Ruskem a Západem.

Rozhodnutí Evropského parlamentu či výroky ministryně zahraničí USA Clintonové jsou signálem, že se "reset" vztahů Západ - Rusko nedaří. Opět jsme svědky účelového značkování těch, kteří vyjadřují na ulici hlas lidu, a těch, kteří jsou jen vládou - ať už Kaddáfím nebo Kremlem - manipulovaným davem. Vždyť byly i demonstrace na podporu výsledků voleb. A také ze Západu nezazněl pouze hlas Clintonové, ale i jejího izraelského výkonného kolegu Avigdora Liebermana, že ruské volby byly "spravedlivé a demokratické". Podstatné je, že se někteří představitelé Západu uchylují k nátlakovým akcím ještě před tím, než problém mohl někdo řádně vyšetřit. Pokud bylo nějaké narušení voleb, a ono určitě bylo, musí být potrestáno - a to k tomu určenými institucemi, což jsou soudy. Tedy alespoň podle zásad právního státu. Výzvy "do zbraně" jsou jen snahou zkomplikovat situaci před prezidentskými volbami v Rusku.

Mohl by vývoj v Rusku jít cestou "barevných revolucí" podle vzoru např.. "Oranžového" Kyjeva? Tedy podle zatím vcelku osvědčeného scénáře?

Organizovaná hlasitá menšina, na níž se nabalí média, především západní televize, a další nespokojenci, mohou vyvolat tzv.. barevnou revoluci. Potřebují ale minimálně měsíc a obsazení strategicky významného místa v hlavním městě. Tyto podmínky naznačují, jak se jim dá i zabránit. Nemluvě o ruské zimě. Úspěšné barevné revoluce pak vedou ke změně zahraniční politiky a zlepšení hodnocení režimu ze strany vybraných západních institucí. Nevím ale o žádné barevné revoluci, která by vyřešila sociální problémy.

Jde skutečně o volby do Státní dumy? Nejde spíše o snahu zabránit zvolení Vladimíra Putina v prezidentských volbách? Netřeba rozvádět, že Putin je silným protihráčem Západu a jeho zájmů v Rusku?

Samozřejmě. Hraje se o Kreml, ne o blahobyt lidu. Putin je podle všech průzkumů jasným favoritem prezidentských voleb. Putin ale není protihráčem Západu. Je typem západního politika, který chce udržet suverenitu a hrdost Ruska. To vyžaduje, aby si Rusko zachovalo kontrolu nad strategickými odvětvími - co vadí ani ne tak liberálům jako takovým, ale některým podnikatelským skupinám a politikům, kteří jsou s nimi spojení. Ti nechtějí silné spolupracující Rusko, ale podřízené rozkládající se Rusko.

Je zřejmé, že se prohlubuje krize západního způsobu života. V případných zmatcích musí být mocnost jako Rusko řízené odpovědnými politiky. Putinovi se podařilo po nástupu do funkce stabilizovat Rusko, vyvézt ho z jeľcinovského chaosu a deprese. Nyní je na řadě potřeba rozvojových programů a mnohem důslednější boj proti rakovině korupce. Tedy i nových kádrů, jinak formovaných, pro vyšší a střední úroveň řízení. Snad je Putin má připravené. Bez úspěšných rozvojových programů, které pozvednou životní úroveň chudých a středních vrstev, bude stabilizace znehodnocena.

zdroj: http://voltaire.netkosice.sk

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře