Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ruský kšeft století. Hegemonie dolaru se drolí

Zatímco se EU obává o dodávky plynu z Ruska kvůli Ukrajině, prezident RF Vladimír Putin v těchto dnech čile obchoduje s Čínou. Obchod se netýká ničeho menšího nežli plynu. A samozřejmě všichni očekávají podepsání „plynové smlouvy století": dohody o dodávkách ruského plynu do Číny.

  • rusky-kseft-stoleti-hegemonie-dolaru-se-droli

Na této smlouvě pracovaly Peking a Moskva posledních 10 let, a nyní je hotova. Jak prohlásil šéf Gazpromu Alexej Miller, je to velmi vážný a rozsáhlý dokument. Zatím jsou jeho detaily zatajovány. Avšak podle odhadů ruských expertů, bude cena ruského plynu pro Čínu tvořit asi 350 až 380 USD za jeden tisíc krychlových metrů. Objemy se plánují zvýšit za několik let z 38 na 60 miliard krychlových metrů ročně. Z čínských plynových kontraktů bude Rusko získávat neméně, než z evropských. První dodávky začnou v r. 2018.

Jak řekl sám Putin v předvečer návštěvy v interview pro čínská masmédia, je „přesvědčen, že nadcházející jednání dají mohutný podnět dalšímu upevňování dvoustranné spolupráce ve všech sférách a prohlubování koordinace na mezinárodní scéně". Ruští experti říkají, že by bylo naivní to vykládat jako úplný obrat Ruska na Východ. Moskva, která má stejné zájmy jak na Východě, tak i na Západě, se rozhodla důkladněji vyvážit svou pozici: není na tom nic protievropského ani protiamerického.

Jak se vyjádřil pomocník ruského prezidenta, veze Vladimir Putin do Šanghaje „fantastický balíček dokumentů". Je v něm přes 40 dohod a smluv v různých oblastech, diplomatickou součinností počínaje a konče společnou výrobou civilních letadel a vojenské techniky. Moskva a Peking hodlají zvýšit obrat zboží z dosavadních 90 miliard USD na 200 miliard v r. 2020.

Zatímco Rusku „kšefty" jen kvetou, Evropě hrozí ohrožení tranzitu paliva od 3. června.

Ukrajinský dluh Gazpromu dosáhl již 3,5 miliardy dolarů. Plynárenský koncern hodlá přejít v souladu se smlouvou na zálohové platby. S ohledem na stav ukrajinské ekonomiky k žádné zálohové platbě nejspíš nedojde, a možné zrušené dodávek plynu od 3. června ohrozí tranzit ruského paliva do Evropy. Gazprom se obává, že Ukrajina začne tradičně odebírat nelegitimně plyn určený pro evropské odběratele.

Mezitím VTB – jedna z největších ruských bank – podepsala dohodu s Bank of China o vzájemných platbách v domácích měnách, čímž obchází potřebu US dolarů v „investičním bankovnictví, mezibankovních půjčkách, financování obchodů a při transakcích kapitálových trhů."

„Banky podle této dohody plánují rozvíjet své partnerství v četných oblastech včetně spolupráce na vyrovnávání v rublech a v renminbi, v investičním bankovnictví, mezibankovních půjčkách, financování obchodů a transakcích na kapitálových trzích," uvádí oficiální prohlášení VTB.

Hegemonie dolaru se drolí...
Zdá se, že zatímco se Evropa a USA snaží sankcemi dostat Rusko na kolena, vyjde naopak Rusko z tohoto souboje posíleno a bude nezávislejší než kdykoli před tím. A také je čím dál více jasné, že nejvíce prodělá Evropa a US dolar.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře