Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak jednoduché, milý Watsone… Přece Doing Business

  • island3
Bezradní a vyplašení Češi, bez přestání masírováni masmedialní lží, nepravdou a cenzurou, se stále častějí táží, ale jak z toho ven? Změna je možná, změna je nutná! Ale jak dál?

Doing Business

Poměrně jednoduše, účinně, efektivně a rychle. Podívejme se na studii Světové banky „Doing Business 2012".

 

Světová banka ve své studii hodnocí v každé zemi 10 klíčových ukazatelů, výslední index je průměrnou hodnotou dílších hodnocení. V letošním roce je poprvé v hodnocení zohledněn přístup a cena k elektrické energii. Tak například získání elektrického připojení je nejúčinnější na Islandu, Německu atd. atd. Ale zpět k celkovému hodnocení. Česko ve sledovaném období (červen 2010 až květen 2011) skončilo v podmínkách k podnikání na "krásném" 64. místě! Horší hodnocení z členských zemí EU má pouze Rumunsko, Itálie a Řecko. A kdo že to je o 55 příček nad Českem? Na nádherném 9.místě z celého světa je Island!!!

Nedocvakává že?

Ano je to tentýž Island, který ZKRACHOVAL ! Ale jak !? V roce 2008 byla znárodněna největší banka. Měna se zhroutila, trh pozastavil svou činnost. Země zkrachovala. Píše se rok 2009. Obrovské protesty před parlamentem, lidé donutí k rezignaci předsedu vlády a celý jeho vládní blok. Politici volají po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku a to ve výši 3.500 milionů eur, což je částka, kterou má zem zaplatit v příštích 15 letech s 5,5% úrokem.

Bod zlomu, 2010

Lidé jdou do ulic a vybojují si zákon o obecném referendu. V lednu 2010 ho prezident odmítne ratifikovat, a oznámil, že ho bude konzultovat s EU. Lidé jdou znovu do ulic. V březnu se koná referendum, jehož výsledek je, že 93% lidí odmítne zaplatit dluh vůči Británii a Holandsku. Vláda byla donucena k tomu, aby zahájila vyšetřování, které má vyřešit právní odpovědnosti státních představitelů za krizi. Dojde k zatčení několika vedoucích bankéřů a manažerů. Interpol vydal rozkaz a všichni zúčastnění bankéři opouštějí zemi.

Jednoduchá filosofie, nechránit banky, ale chránit své občany !

Lidé dávají dohromady novou ústavu, která není kopií dánské ústavy jako to bylo doposud. Ústavodárné shromáždění složené z lidí přímo volených lidmi zahájilo svoji činnost v únoru 2011 a předložilo návrh ústavy na základě konsensu a doporučení. Musí být schválena parlamentem, který byl vytvořen po nových volbách. Toto je stručná historie islandské revoluce: odstoupení celé vlády, znárodňování bank, obecné referendum, uvěznění odpovědných lidí za krizi a přepsání ústavy přímo občany.

Zlí koukají zpoza buku, aneb proč o tom nevíte

Co se stalo na Islandu bylo pozorováno politiky jako je Merkelová, Sarkozy, Cameron, Zapatero, Berlusconi a další a vyhodnoceno jako nebezpečné pro jejich zkorumpovaný systém. Bojkot informací o Islandu byl striktně dodržován tisíci novináři v rámci veškerého korporátního tisku, rozhlasu a televize. Masmédiím vladní vyjednávači údajně nabídli i v některých zemích daňové úlevy výměnou za mlčení.

Island dneška, aneb jak to dopadlo?

Mnoho finančních analytiků, věštilo Islanďanům kolaps a katastrofu. Dnes - s časovým odstupem - máme možnost posoudit výsledky, jichž revoluce dosáhla. Statistiky The Economist ukazují, že nezaměstnanost je na Islandu 6,6 procenta, zatímco průměr v EU činí 10,2 procenta (v zachraňovaném Řecku je 16,5 procenta, ve Španělsku 22,6 procenta). Růst HDP je na Islandu odhadován v letošním roce na 2,5 procenta, zatímco průměr EU na 1,6 procenta (v Řecku -7,3 a ve Španělsku +0,7 procenta). Inflace je na Islandu v letošním roce odhadována na 4,5 procenta, zatímco průměr EU 2,6 procenta, v Řecku 2,9 a ve Španělsku 3,0 procenta. Kromě mírně vyšší inflace se zdá, že podle tvrdých dat je vývoj na Islandu o dost lepší než v celé Evropě. Zotavování islandské ekonomiky potvrzuje i zpráva Konfederace islandských podnikatelů zde.

Co na to ekonom?

Americký ekonom Paul Krugman v New York Times o této strategii napsal: "Zatímco všechny ostatní západní země chrání zájmy bankéřů a nutí své občany platit za jejich záchranu, Island je nechal zkrachovat a naopak rozšířil svým občanům sociální pomoc. Zatímco všechny ostatní země se snaží uklidnit zahraniční investory, Island zavedl dočasnou kontrolu pohybu kapitálu, aby „neutekl" do zahraničí, jako je tomu teď v Řecku či Itálii, a Island tak získal větší finanční manévrovací prostor".

Ústava, přímá demokracie aneb jak vymést nečasy

Ústavodárný výbor zapracoval do nové ústavy také princip přímé demokracie – v islandských poměrech je to novinka. Inspiroval se ve Švýcarsku. Pokud část národa chce něco změnit a parlament to nebere na vědomí, stačí, aby deset procent obyvatelstva sepsalo petici, v níž by požadovalo, aby se tomu parlament věnoval. V tom případě má parlament povinnost to udělat. Nebo naopak: Pokud někteří poslanci budou se svým názorem v menšině, mají právo obrátit se na občany, aby o tom rozhodli v referendu. Potom se tím parlament musí řídit.

Cesta ven z marasmu

Více než polovina Islanďanů nechce volit současné politické strany. Trpělivost zkrátka dochází. Islandské politické elity vsadily před 11 lety na finanční trh bez regulací. Na absolutní bankovní svobodu. Jejich experiment – jak jsme mohli sledovat – katastrofálně nevyšel. Islandský případ není žádná anomálie globální ekonomiky, ale spíše jejím průvodním jevem. Důsledky bankovního experimentování jsou v téhle malé zemi dobře vidět. Důvěra v politické vedení země klesá a lidé chtějí přímý a větší podíl na rozhodování o osudu své země. Na Islandu dnes názorně vidíme neduhy globální ekonomiky. A pokud z něj nespustíme oči ani v budoucnu, možná že v něm spatříme i zajímavé zárodky společenských změn. Dost možná že globálních.

Happyend?

Island byl modelem o b č a n s k é revoluce. Islanďané dokázali, že změna je nejen m o ž n á, ale může být ú s p ě š n á! Vyšla – li změna Islanďanům, tak proč by nemohla být úspěšná i u nás? Návod, který nám Islanďané dali je velice jednoduchý: „vyhlašte státní bankrot, neplaťte za bankéře a politiky jejich dluhy, sami si napište Ústavu s novými pravidly, jimiž se bude společnost řídit ...a začněte znovu". Jak jednoduché, milý Watsone...

zdroj

zdroj

zdroj

převzato:http://www.mikulovice.com/tydenik/jak-jednoduche-mily-watsone-prece-doing-business

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře