Masová popkultura jako nástroj manipulace v rukách elit (+video)
- Podrobnosti
- Blogy / Miro Suja|
- 6. prosinec 2011|
- Miroslav Suja|
- 21019 x
Lidé jsou v každé době manipulováni mnoha skrytými způsoby. Vzpomeňme třeba církev ve středověku. Rozdělení společnosti na bohaté a chudé je prostě dáno Boží vůlí a nemá cenu se pokoušet na tom něco měnit. Na bohoslužbách byl (s)prostý lid po staletí masírován, kromě jiného, i vymyšlenými příběhy o ráji či nebi a pekle a to jen proto, aby lépe snášel sdírání ze strany šlechty a panstva. Církvi byl za tuto službu o blaho a pokoj lidské „lokajské" duše tolerován světský byznys, vlastnění ohromných statků, na kterých opět museli dřít ti nejchudší, kterým za to církev na bohoslužbách stále dokola vymývala mozek pohádkami o tom, že to tak má být a že za tu lopotu půjdou po smrti do ráje. Tímto nechci zpochybňovat existenci či víru v Boha, nýbrž jen popsat manipulativní roli církve v jisté etapě lidských dějin.
S nástupem vědy a osvícení však církev ztrácí svůj vliv, avšak vládnoucí třída musí mít i nadále myšlení svých otroků pod kontrolou, a tak s příchodem rádia a televize přichází i nový způsob brainwashingu, či chcete-li mentální masáže. Televize nahradila kostely a v mnohém je ve smyslu propagandistickém i předčila. Dává lidem pofidérní pocit svobody výběru. Na falešném pocitu svobody výběru je ostatně založen celý systém západní liberální demokracie. Lidé si můžou jakoby vybírat, kdo jim bude vládnout, či na co se budou koukat a co budou poslouchat a tato možnost falešného výběru jim dává ten pofidérní (zdánlivý) pocit svobody. Můžou se koukat na filmy, na zprávy anebo na zábavu, jejíž nedílnou součástí je hlavně hudba. A tak se moderní manipulátoři zaměřili na tato média komunikace, protože ti, co je ovládají, mají obrovskou moc, poněvadž ovládají naši mysl. Ovládají naše myšlenky naše peněženky (reklamy) či vedou naše ruce při vhazování volebních lístků do volebních uren. A i poté, co unaveni z prokazatelných lží ve zprávách z masmédií, si chcete například doma nebo v kině odpočinout u hollywoodského bijáku, jste masírováni podprahovými vjemy, různých symbolů, či rasového, náboženského nebo třídního antagonismu či stereotypů.
Dnešními kazateli již nejsou kněží, ale umělci, avšak pozor ne jen tak ledajací umělci, musí to být hvězdy, superhvězdy, které když řeknou či zazpívají, že krychle je kulatá, tak o tom nesmí nikdo z desítek milionů jejich fanoušků pochybovat. A když zazpívají, třeba že policejní teror a šikana v „zájmu boje proti terorismu či něčemu jinému" je OK, nebo bombardování cizích států za účelem „ochrany civilistů" je OK, nebo jedna centrální světová vláda je OK, tak o tom miliony fanoušků rovněž nesmí pochybovat. Ono to nakonec není potřeba ani říct či zazpívat, stačí to zakomponovat v podobě symbolů a znaků do videoklipů a filmů. Mozek konzumenta to již automaticky, podvědomě zpracuje. Šikovný hollywoodský režisér dokáže s průměrnou písničkou či scénářem a mimoprahovým vnímáním zázraky.
Ale jak se dneska z obyčejného průměrně nadaného člověka stane novodobý mesiáš, jehož „Boží" sdělení budou lidé nebo alespoň jejich velká část bezvýhradně a podvědomě přijímat? Věřím, že zpočátku a v mnoha případech mohla být otázka obrovské popularity umělců i dílem náhody či štěstí, avšak postupem času si elity tohoto světa začaly uvědomovat možný obrovský potenciál popularity filmových či hudebních „hvězd" k manipulaci lidí a tak si hvězdy začaly vyrábět. No a těmto hvězdám začaly vyrábět hudební klipy a hity, nebo hollywoodské megafilmy, do kterých zakomponovávaly svá podprahová sdělení lidstvu. Nejsem odborník na symboly různých tajných spolků, a ani moje angličtina není tak dokonalá, abych dokázal rozšifrovat v angličtině zašifrovaná podprahová sdělení v textech, ale plánovaná podbízivost a vykalkulovanost a hlavně neustálé opakování „hitů" amerických superhvězd v českých rádiích či na hudebních kanálech mi již leze na nervy. Abych byl spravedlivý i za totality mi vadily stále dokola omílané hity normalizačních „hvězd" Gotta, Olympicu, Vondráčkové či Davida, jenž nám prostřednictvím svých prvoplánově optimistických hitů z rádií a estrádních show mimo jiné sdělovaly, že to až tak zlé v komunismu zase není. Tehdy jsem to řešil návštěvami bazarů s deskami, kde šlo i za totáče objevit kvalitní hudbu. Bohužel nákupy desek lezly hodně do peněz a ani jejich skladování a údržba (hlavně těch vinylových) nebyla jednoduchá.
Současná masová kultura je infikována a zdraví nebezpečná asi tak, jako dnešní maso z velkochovu, či geneticky modifikované potraviny, či zelenina a ovoce bez chuti a vůně ze sterilních hyperpěstíren v Almérii a toxická jako finanční deriváty amerických investičních bank. Koordinovaný útok na lidskou svobodu je elitami dnešního světa již desítky let veden na všech frontách. Jediné místo resistence proti nastupující nesvobodě je ještě na internetu, který se ale už pokoušejí pod záminkou ochrany autorských práv rovněž kontrolovat pomocí cenzury a je jen otázkou času, kdy k tomu dojde.
Na internetu (např. Youtubu) lze ale stále ještě nalézt pravdivé informace, kontakty na dodavatele zdravých produktů a tisíce kvalitních netoxických hudebních videí různých interpretů, skupin a umělců z celého světa. Trávím na něm často i hodiny denně a vždy mám radost třeba z objevení nového interpreta z nějaké exotické země, o kterém bych se z našich nakažených masových sdělovacích prostředků nikdy nemohl dozvědět. Se zajímavými hudebními interprety se snažím podělit i na CFP! v rubrice MUSIC. Kromě alternativních zpráv tak z internetu čerpám i alternativní kulturu a zábavu, poněvadž z toho, co nám v posledních letech „servírují" mainstreamová média, cítím již delší dobu jistou pachuť neobjektivnosti a manipulace. Abyste pochopili, o čem to tady vlastně píšu, podívejte se na videa pod článkem a snad pochopíte, co jsem chtěl v tomto článku vlastně sdělit.
Megahit (If I were a boy) od Beyoncé jistě všichni dobře znáte. Méně již interpretku (Perle Lama). Nádherná píseň, výborně zazpívaná bez efektů pouze za doprovodu akustické kytary.
A takhle vypadá ta samá skladba v podání v současnosti nejprodávanější interpretky světa - Beyoncé. Co nám tvůrce tohoto toxického klipu či scény chtěl asi sdělit?
Myslíte-li si, že je to pouze náhoda, podívejte se na oficiální klip tohoto megahitu. Slova v češtině zde. O policajtech, uniformách, brutalitě se v písni nikde nezpívá, tak proč to tvůrci tohoto klipu všude ukazují?
No a na závěr ještě jeden bonus od této krásné blonďaté černošky s názvem "Řiďme svět nebo spíše Kdo řídí svět". Mimochodem u této písně je zajímavý již i text. Klip samozřejmě opět nezklame.
Abyste mi správně rozuměli, nemám nic proti této afroamerické blonďaté bohyni, právě naopak. Umí být ve svých klipech i pěkně "romantická". Takže abychom nekončili tak depresivně: Beyoncé - Best think I never had (P.S. Kam se hrabe Iveta B.)
Doufejme jen, že neskončí jak Michael J. Podepsat smlouvu s Ďáblem není jen tak.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (II.)
- FIALO, OKAMŽITOU DEMISI A PŘEDČASNÉ VOLBY!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
- Když si nemohou udržet vládu, tak ten svět klidně spálí?
Související články