Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Uruguayské volby slibují (zatím) kontinuitu

  • uruguaj-vlajka
V neděli 25. října se po pěti letech uskuteční ve všech 19 provinciích Uruguayské východní republiky řádné volby, které rozhodnou o obsazení prezidentského úřadu. V něm je do 1. března 2010 frenteamplista, či spíše socialista, dr. Tabaré Vasquez, který před pěti lety získal 50,04 procent hlasů a zvítězil v prvním kole voleb.

Volby samy ovšem nerozhodují pouze o prezidentovi, který je zároveň podle ústavy předsedou vlády, ale také o viceprezidentovi, který se stává jako 31. senátor předsedou Senátu, o celém třicetičlenném Senátu a o 99 - tedy o všech - poslancích dolní komory parlamentu. Volí se ještě členové volební komise, či junty, ale ty pomiňme. Zásadní, a pro nás zcela nezvyklou skutečností je fakt, že volí všichni občané země, kteří v den voleb dosáhnou osmnácti let nebo jsou starší.  Volební povinnost se vztahuje na občany doma i v zahraničí, a výhledově - a i o tom se má letos hlasovat - bude prováděna korespondenčně. Zatím se země musí spolehnout i na gesta dobré vůle, jaké provedla jinak nepříliš přátelská Argentina, když umožnila občanům Uruguaye na pondělí 26.října čerpat volno a obstarala levné ferries pro dopravu voličů mezi Buenos Aires a Montevideem.

Občané země se také mají vyslovit k promlčení zločinů vojenských vlád v letech 1973-1985. V roce 1989 byla sice vyhlášena amnestie, ale více než čtvrt milionu voličů se peticí postavilo proti ní a Nejvyšší soud země přání občanů reflektoval, když v tomto týdnu poslal za mříže generála Gregoria Álvareze, diktátora s prokazatelnou vinou za 37 zmařených lidských životů, na 25 let a J.Larcebeaua na 20 let za 29 vražd. Oba byli souzeni za účast na Plánu Condor, který v rámci spolupráce zpravodajských služeb diktatur v Jižní Americe znamenal ony vuelos de la muerte, lety smrti, kdy byli nazí vězni shazováni z vrtulníků a letounů do ústí řeky La Plata. Soud otevřel i kauzu zavraždění mladé učitelky Nibie Sabasagarayové v roce 1974. Věc se týká i diktátora Bordaberryho, drženého v detenci, jehož syn je představitelem Colorados, červených, a je kandidátem na úřad prezidenta země. Strana Colorados v zemi vládla 170 let do roku 2004, kdy zvítězila Frente Amplio, Široká fronta.

Připomeňme ale také to, že i ultralevicoví Tupamaros životů nešetřili. Říká se, že José Mujica, kandidát F. Amplio na úřad prezidenta, odpovídá za smrt jednoho policejního úředníka.

Skutečností ovšem zůstává, že na činnost guerilleros se amnestie vztahuje, a Mujica, jehož osobní podporu Tabaré Vasquez opravdu velmi zvažoval, si svých poctivých 14 let žaláře opravdu odseděl. Není vyloučeno, že to bude Mujica, kdo vystřídá Vasqueze v březnu 2010 v prezidentském úřadu. Prý je - alespoň - praktický...

Tří a půlmilionová Uruguay má zhruba 2,5 mil. registrovaných voličů. Zhruba 9 procent z nich je údajně stále nerozhodnutých. Levice, tedy zejména Frente Amplio, Široká fronta,  počítá s tím, že připadnou jí, a volby tak budou jednokolové. Druhé kolo by se jinak konalo 29. listopadu.

Mezi další soutěžitele patří Blancos, neboli Partido National, Národní strana, Partido Colorado, Strana červených, Partido Independente, Nezávislá strana a  ultralevicová Asamblea Popular. Frente Amplio vede José Alberto Mujica Cordano, dnes čtyřiasedmdesátiletý politik, který byl po své amnestii z 8. března 1985 poslancem, senátorem i ministrem. Viceprezidentem, zatím virtuálním, mu je Daniel Astori. Strana má podle odhadů Cifry a Factum získat 45-46 procent hlasů, možná i oněch 9 procent, na které spoléhá. FA nabízí 200 000 nových pracovních míst, z toho 40 000 pro mládež. Akcentuje bezpečnost (v zemi je vysoká kriminalita) i odstranění chudoby. Heslem je Más para Uruguay, více pro zemi, čili všichni za jeden provaz. Slibuje růst HDP, rovnost mezi pohlavími a rozvoj téměř v každé oblasti lidské činnosti.

Chce urovnat vztahy s Argentinou (soud o papírnu), v energetice hovoří o spotřebě elektrické energie 6 TWh. Jen pro zajímavost uveďme, že před pěti lety FA volilo v oblasti Montevidea 515.869 voličů, v departamebtu Lavalleja 9.112 voličů (zde vedla PN, neboli Blancos.) Partido Nacional (Blancos), Národní strana, je do voleb vedena Dr. Luisem Albertem Lacalle de Herrerou, jehož fámulem je senátor J.Larrańaga. Dr. Lacalle je právník, novinář ale hlavně bývalý prezident země v letech 1991-95. Strana má mít 29-30 procent voličů, což není špatné s ohledem na možné poslanecké koalice s Colorados. Blancos chtějí zemi nezávislou, spravedlivou a prosperující s akcentem na onen Estado de Derecho, právní stát. Jsou pro soukromé vlastnictví - jako Colorados - ale nevylučují družstevní formy vlastnictví. Budoucnost země vidí v turistice, logistice (velký terminál pro překlady kontejnerů byl otevřen před týdnem v Montevideu), dopravě, energetice a obchodu.

Strana červených, Partido Colorado, v čele s Dr. Juanem Pedrem Bordaberry Hernánem je stigmatizována účastí jeho otce v diktaturách let minulých. Sekunduje mu fotbalista Hugo de León a v programu řeší terciální sféru, ale zejména vzdělávání. Jinak jde o konzervativní stranu typu Blancos a odhadem zisku 13% hlasů. Obě strany chtějí, aby se Uruguay stala Finskem Latinské Ameriky. Sociální rozdíly a zločinnost tomu však zatím stojí v cestě. Obě strany jdou v programech do detailů: zatímco Blancos chtějí kasína, chtějí Colorados obdobu římských studií Cinecitta, kde by se točily telenovely. Takový Bollywood v Montevideu (či snad Mollywood?).

Partido Independente, Strana nezávislosti, s odhadem zisku tří procent (pánové Dr. Pablo Andres Mieres Gomes a Ivan Posada) chtějí obdobu EU v L.Americe, kromě obligátního Ley y Orden, zákonu a řádu. To poslední strana (bez odhadovaných zisků voličských hlasů), Asamblea Popular, Lidové shromáždění, chce změnu společenského řádu, a nijak se tím netají. Současná levicová vláda je podle AP zastoupené José Raúlem Rodriguesem da Silvou vládou oportunistů, vládou závislosti a podřízenosti země USA a světovým monopolům.

Každopádně, výběr, byť povinný, může být nakonec stejně pestrý jako jihoamerická příroda. A třeba i tak divoký. Oněch 2.563.397 voličů bude jistě odpovědných, ale to neznamená, že nevytvoří skutečně zajímavé povolební situace třebas i mimo centrum, kde levice nemá své tradiční bašty. Nueva Finlandia, neboli nové Finsko, jak chce být  nová Uruguay chápána, tak možná  vbrzku  vykročí na novou, snad šťastnější cestu do budoucnosti.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře