Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obžaloba

Předseda Poslanecké sněmovny a také soupeř brazilské hlavy státu Eduardo Cunha dal zelenou zahájení procesu veřejné obžaloby prezidentky kvůli tomu, že se měla dopustit falšování veřejných účtů. Dilma Rousseffová, jejíž administrativa je podporována pouhými 10% brazilské populace, by tak mohla přijít o svoji funkci.



Brazílie se vzhledem k politickému procesu týkající se prezidentky Dilmy Rousseffové ve středu 2.12.2015 otřásla, a to kvůli údajnému falšování veřejných účtů, což by hlavu státu mohlo stát funkci a uvrhnout tak zemi do nejistoty.



Předseda Poslanecké sněmovny a úhlavní nepřítel Rousseffové, mocný evangelický zákonodárce Eduardo Cunha, po měsících zvěstí a pohrůžek, přijal žádost na obžalobu historicky první ženy, jež se stala prezidentkou Brazílie.



Tento první krok k souzení Rousseffové, jejíž administrativa má podporu pouhých 10% populace, může snadno vtáhnou sedmou největší ekonomiku na světě do krize s neznámým výsledkem, a to ještě po bouřlivém roce, který celou zemi uvrhl do hluboké ekonomické recese, která bude podle prognóz trvat dva roky a mohla by být nejdelší krizí od let 1930-1931.

  • obzaloba

Pohled Cunhy, který byl sám vyšetřován kvůli korupci v rámci obrovského podvodu se státním podnikem Petrobras, musí být nyní analyzován komisí složenou ze členů všech sil zastoupených v Poslanecké sněmovně, a poté na plenárním zasedání sněmovny. Senát bude odpovědný za souzení Rousseffové, pokud bude návrh většinově schválen.

V případě, že se 342 poslanců z celkového počtu 513 vysloví pro podporu procesu impeachmentu, tak by politička mohla být postavena mimo funkci dne 1. ledna, tedy krátce po zahájení jejího druhého funkčního období. Je však nutný souhlas dvou třetin Senátu (54 z 81 senátorů) k tomu, aby ztratila mandát a byla až do příštích prezidentských voleb v roce 2018 nahrazena viceprezidentem Michelem Temerem (PMDB, středová strana).

„Nedělám to s radostí a jsem si vědom toho, že se jedná o choulostivý čin v době, kdy země prochází obtížnou situací. Ekonomika je v nesnázích, vláda prochází krizí, a to jak povahy politické, tak i ekonomické,“  řekl Cunha, jehož funkce je také ve hře vzhledem k vyšetřování energetické nadnárodní korporace Petrobras.

Dilma Rousseffová v krátkém televizním prohlášení oznámila, že je tímto postupem rozhořčena a je přesvědčena o tom, že nebude mít šanci na úspěch.

Eduardo Cunha se rozhodl akceptovat žádost na obžalobu ve stejný den, kdy poslanci vládnoucí Dělnické strany (PT, levice) uvedli, že by hlasovali proto, aby se  proti němu v Poslanecké sněmovně zahájilo vyšetřování kvůli jeho ukrytým milionům na účtech ve Švýcarsku. Tento proces by měl potenciál ukončit jeho mandát.

Eduardo Cunha sdělil, že na obžalobu Rousseffové odmítl přes 30 podaných žádostí  a akceptoval pouze jednu, kterou podala skupina nezávislých právníků, včetně jednoho bývalého zakladatele Dělnické strany (PT) - Helia Bicuda. Ty ji  obvinili z machinací při veřejných účtech za účelem zakrytí selhání  její administrativy, což je považováno za zločin, jenž má za následek trest zákazu činnosti.

Výše uvedená prezentace má podporu několika opozičních sil, včetně PSDB (středolevicová strana), jejíž kandidát Aécio Neves prohrál s úřadující hlavou státu v roce 2014 druhé kolo  prezidentských voleb o sotva tři procenta. Je to ten stejný Neves, který nabádal svoji stranu, aby podpořila vyšetřování Eduarda Cunhy.

Hlasy z druhé strany na sebe nenechaly dlouho čekat. Předseda Dělnické strany (PT), Rui Falcao, napsal na svůj twitterový účet: „Převrat neprojde“. To bylo následované větou ministra práce Miguela Rossetta, který tuto situaci definoval jako „pokus o převrat“.

Zpět v roce 1936

Tvrzení, že je nutné soudit presidentku získalo na síle po auditu republiky. Auditor odmítl účty předložené příslušnými vládními orgány, což byla rána, jejíž precedens se datuje až do roku 1936.

Dilma Rousseffová se uprostřed neustupující krize rozhodla formulovat ministerskou reformu, která by posílila její moc vůči spojeneckým silám v koalici, kterou sama vede, a to především vůči Cunhově straně a centristické PMDB, s cílem omezit případné obžaloby. Hnutí však ztratilo svoji sílu vzhledem ke korupčnímu skandálu se státním podnikem Petrobras, který zasáhl přímo Dělnickou stranu (PT) a dostal se až za brány paláce Planalto, když se ekonomika ponořila do recese, která bude trvat až do roku 2016.

Prezidentce se v roce 2015 nepodařilo sjednotit svou parlamentní základnu a Eduardo Cunha se ukázal jako silný nepřítel.

Přeložil: Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda za KSČM, www.janecekpavel.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře