Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Love Lyulko: Argentina chce zpět Falklandy

  • cfk
Argentinská prezidentka Cristina Kirchnerová chce vstoupit do učebnic dějepisu tím, že přinutí Británii jednat o statutu ostrovů Malvíny (Falklandy). Nepochybuje o tom, že při tom bude moci spoléhat na pomoc latinskoamerických zemí a EU. V dubnu letošního roku uplyne 30 let od války o "Falklandy". Napětí roste a válka v jižním Atlantiku je tak opět na pořadu dne.

Po triumfu v nedávných prezidentských volbách, Kirchnerová řekla, že hlavní cíl její zahraniční politiky bude "co největší pokrok v mírovém urovnání konfliktu s Británií přes svrchovanost Malvín (Falkland)." "Třicet let - trpěli jsme dlouhou dobu," - řekla Kirchnerová, a poznamenala, že je čas, aby Británie zasedla k jednacímu stolu.

Jak můžete vidět z nedávných událostí, prezidentka Argentiny postupuje v této otázce na třech frontách. Za prvé, spoléhá na latinskoamerickou solidaritu, nikoliv slovy, ale skutky. Jako první krok na prosincovém summitu Mercosuru (jihoamerické sdružení společného trhu) v Montevideu Kirchnerová trvala na přijetí usnesení o zákazu vstupu do přístavů všech členských zemí Mercosuru lodím pod vlajkou Falkland, které mají na vlajce symbol "zámořského území" Velké Británie.

Podpora pro Argentinu na summitu Mercosuru od Chile a od uruguayského prezidenta byla zvláště důležitá pro dosažení vytyčeného cíle. Byl to právě chilský diktátor Augusto Pinochet, jenž před 30. lety stál na straně Velké Británie. Dneska však Chile jako přidružený člen Mercosuru zastává proargentiské stanovisko. Prezident Sebastian Pinera dal pokyn chilskému velvyslanci v OSN k obnovení jednání s generálním tajemníkem OSN Ban Ki-moonem o stavu Malvínských (Falklandských) ostrovů. Jedná se o jeho první politický akt ve funkci předsedy nově vzniklého Společenství Latinské Ameriky a Karibiku (CELAC).

Ale Kirchnerová chce víc. Podle deníku La Nacion na summitu řekla, že požaduje po Chile, aby zrušili lety na Malvíny přes argentinské letiště v Río Gallegos. Pinera stále váhá, protože nechce trvale poškodit vztahy s Británií. Britské ostrovy by tak ztratily možnost zásobovat obyvatele a vojenské základny na Malvínách ze vzduchu. Kirchnerová pohrozila, že pokud Chilané v této otázce neustoupí, jednostranně zakáže přelety chilských letadel letících na Malvíny nad argentinským územím.

Co se týče Uruguaje, v jeho přístavech je obsluhováno cca 24 lodí plujících pod vlajkou "Falkland", což jenom Montevideu přináší roční příjem 300 milionů dolarů. V případě britské blokády by lodě musely plout pod jinými vlajkami, což by byla politická porážka pro Londýn.

Celý článek zde

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře