Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hillary Rodham Clintonová o Latinské Americe

  • hillaryclintonx
V pátek 11.12.09 promluvila Hillary Clintonová v budově State departmentu ve Washingtonu D.C. před auditoriem novinářů, svých spolupracovníků, ale zejména studentů vybraných škol z New York City, Miami a San Antonia, kteří byli propojeni telemostem.

Po několika obligátních odpovědích vysvětlila, že honduraská krize je zvolením Porfírio Lobo Sosy ukončena, neboť byl zvolen nacionalista, který vlastně svým úspěchem „vytřel" liberálům Zelayovi a Michelettimu zrak, a Liberální stranu doslova zadupal do země. Jako by právě to bylo ukončením puče, který začal někdy letos v květnu poradami amerického velvyslance Huga Llorense na honduraské vojenské základně propůjčené Američanům, pokračoval pučem z 28. června a následnou komunikací velvyslance Llorense s pučisty, neboť americký titulář, jako jediný západní diplomat, v honduraské Tegucigalpě setrval do dnešních, zdaleka nikoli optimistických dní (pro Hondurasany).

Hlavním bodem „o Latinské Americe" však byla klasifikace návštěvy íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda ve Venezuele a Bolívii. Ahmadínežád přirozeně navštívil zejména Brazílii a Ignacia Lulu da Silva (a jeho návštěva ponechala všanc svému osudu v Amazonii i jednoho středoevropského státníka), nicméně o brazilsko-íránské spolupráci při mírovém využití jaderné energie se nemluvilo. Zato to schytal Evo Morales a Hugo Chávez, protože State department má před očima „vlčí mlhu", a je schopen vidět zařízení na výrobu těžké vody klidně u jezera Titicaca (však tam ve skalách ti indiáni „něco" vždycky schovají). Jak v majestátním plurálu ministryně pronesla, „obáváme se íránského zájmu o jiné země -- Venezuelu a Bolívii. Můžeme dnes říci jediné: je to velmi špatný nápad těchto zemí. Doufáme, že se shodneme na tom, že Írán je hlavní podporovatel, promotér a vývozce terorismu v  dnešním světě. Íránské Revoluční gardy zvýšily kontrolu nad zemí po volbách, což je jasný příklad znásilňování lidských práv. Revoluční gardy jsou spjaty s ekonomikou země i bezpečností. A tak lidé, kteří chtějí flirtovat s Íránem, by se měli podívat na to, jaké následky to pro ně může mít. Věříme, že si to dvakrát rozmyslí."

Jak ale řekl bolivijský prezident Evo Morales, země spolupracující se Spojenými státy by se „také měly nad mnohým zamyslet". A my tvrzení paní ministryně ponecháme raději bez komentáře. I to je totiž, svým způsobem, komentář.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře