Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čím se měří ekonomická a morální vyspělost jednotlivých zemí?!

Přeji hezký den.

Mé jméno je Ladislav Kašuka a kandiduji za KSČM do městského zastupitelstva krásného historického města Mělník.

Rád bych tímto způsobem zodpověděl na jednu z nejčastějších otázek, kterou mě a mým kolegům z KSČM někteří lidé pokládají.

  • cim-se-meri-ekonomicka-a-moralni-vyspelost-jednotlivych-zemi

Tato otázka zní: Jak je možné, že kapitalistické země jsou (podle tazatelů) tak ekonomicky vyspělé a životní úroveň v nich je prý vyšší, než byla v socialistických zemích vedených komunisty?!

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá a zní takto: Vyšší životní úroveň v kapitalistických zemích je pouhým zdáním a člověk, který to nevidí je buď oslepen leskem reklamních neonů a oblouzen reklamními slogany, které slyší stále dokola opakované v rádiu a televizi, nebo patří ke třídě vykořisťovatelů, která žije na úkor práce druhých.

Komunisté totiž samozřejmě měří životní úroveň obyvatelstva úplně jiným způsobem a metrem než kapitalisté, protože mají naprosto rozdílné životní zásady a ekonomické a sociální priority. Komunisté se v socialistických zemích snažili zvedat životní úroveň bez rozdílu všem občanům země a dbali na to, aby ve společnosti neexistovali na jedné straně neúměrně bohatí bezskrupulózní jedinci a na druhé straně těžce pracující chudáci, kterým platy stačí sotva na nájem a potraviny, nebo dokonce jedinci, kteří žádnou práci nemají a musejí přežívat na ulici bez střechy nad hlavou.

Socialistická ekonomika byla natolik vyspělá a silná, že si komunisté mohli dovolit garantovat všem občanům země bez rozdílu bezplatnou zdravotní péči v plné míře (ať se již jednalo o obvodního lékaře, pobyt v nemocnici, nebo sebedražší operaci) a nemocným hradil stát za symbolickou korunu všechny léky bez doplatku. Školní docházka byla taktéž bezplatná a učební pomůcky hradil stát. Každý měl práci a každý také musel pracovat, aby měl nárok na všechny výhody a sociální jistoty, které stát poskytoval svým občanům. Lidé, kteří odmítali pracovat a chtěli žít na úkor druhých, kradli, podváděli stát, nebo šmelili, čekal kriminál, kde se nemohli společně s pachateli jiných trestních činů válet, fetovat, chodit do posilovny a koukat na televizi jak je tomu dnes, ale kde museli své zločiny a přečiny proti společnosti tvrdě odpracovat.

Za svůj průměrný plat, který činil v roce 1989 cca 3000,- Kčs si mohli koupit mnohem více věcí, potravin a případných požitků jako je dovolená, nebo financovat své koníčky, protože i když v poměru k výšce platů tehdy a teď si teoreticky můžete koupit stejně, nebo i o něco více mléka, masa, nebo rohlíků dnes, tak tehdy byli proti dnešní době natolik směšné ceny nájmů a energií, že po zaplacení nájemného (kupříkladu za byt 3+1 se tehdy i s energiemi platil nájem okolo 300,- Kčs měsíčně) Vám zbylo na útratu 90% platu, kdežto dnes Vám na nájem takového bytu mnohdy ani nestačí celá jedna výplata a po jeho zaplacení Vám nezbude zhola nic.

Relativně rychlejší ekonomický růst některých velkých západních zemí je zapříčiněný třemi faktory. Za prvé vládnoucí kapitalistická třída a průmyslníci nezvedají životní úroveň všech obyvatel země a klidně nechávají žít část obyvatelstva na ulici, nebo v zanedbaných chudinských čtvrtích. Za druhé nemorálně předražují ceny nájmů, nemovitostí a energií a je jim jedno, že pracující jen za tyto položky vydají podstatnou část svých platů, nebo se až do stáří zadluží, pokud si chtějí pořídit vlastní byt, nebo dům (v socialistických zemích se na bydlení dávali bezúročné půjčky, nebo se byty, případně peníze na domy dávali zcela zdarma za dobré pracovní výkony a věrnost zaměstnavateli). Za třetí kapitalistické země žijí nejen na úkor části svých vlastních spoluobčanů, ale také na úkor pracujících ze zemí třetího světa, kde staví své podniky a lidem tam platí za jejich práci desetinu a mnohdy dokonce ještě méně z částky kterou by museli vyplatit ve „vyspělejších“ kapitalistických zemích a tato almužna rozhodně nestačí na normální život, dokonce ani na to, aby místní pracující a jejich děti netrpěli hlady a neumírali na podvýživu, nemoci a vysílení. PŘESTO PŘEZE VŠECHNO TO POŘÁD JEŠTĚ NESTAČÍ A VŠECHNY TYTO KAPITALISTICKÉ VELMOCI ŽIJÍ NA DLUH (nejzadluženější zemí světa je kapitalistická Mekka USA).

Podle čeho tedy chcete měřit ekonomickou a sociální vyspělost zemí?!  Podle počtu blikajících reklamních neonů a přemíry zbytečného barevného spotřebního zboží ve výlohách obchodů, které si stejně nemůže dovolit každý, či kvůli kterému se v touze po něm zadlužujeme a trávíme pak 2/3 života v práci, abychom ho mohli společně s ostatními půjčkami a hypotékami splatit?! Nebo podle toho, že každý občan má práci, střechu nad hlavou, slušný, plně dostačující plat, dostatek volného času pro sebe, svou rodinu a své koníčky, zajištěnou bezplatnou zdravotní péči a jistotu důchodu a důstojného stáří bez potřeby si přivydělávat podřadnou prací?!

Pokud mi chcete dát svůj hlas, najdete mě na sedmém místě volební kandidátky KSČM číslo 6.

 

 

Ladislav Kašuka.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře