Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čím by měl být nahrazen kapitalismus?

Již od dob Karla Marxe a Bedřicha Engelse zuří na světě tvrdý ideologický boj o budoucnost lidstva.

Dnes již snad nikdo nepochybuje, že po kapitalismu musí přijít nějaký jiný, nový a lepší systém, jinak vše skončí ekonomickým kolapsem a možná i třetí světovou válkou.

Svět totiž stojí na evoluci, a to jak evoluci organické, tak systémové a duchovní. Proto otrokářství vystřídal feudalismus, ten byl zase poražen kapitalismem, a po něm nastoupil socialismus.

  • cim-by-mel-byt-nahrazen-kapitalismus
Každý ten systém, byl krokem vpřed k trochu lepší a spravedlivější společnosti, jenže se něco zvrtlo, a kolo dějin se poprvé v historii zastavilo, a dokonce se začalo točit opačným směrem, tedy nikoli kupředu, ale zpět.

Teorií proč se to stalo je doslova mraky, mě však napadá jedna nová. Co když byl tentokrát ten systémový skok až moc velký na to, aby ho lidstvo pobralo?

Co když vizionáři Marx a Engels prostě viděli až moc dopředu?

Možná nevzali v potaz, že lidé, kteří mají své zvyky uložené hluboko v podvědomí a genech, dokáží vstřebat, a především vzít opravdu za svou, vždy jen částečnou změnu, a pokud je moc velká podvědomě jí odmítnou.

Možná, že po ryzím kapitalismu neměl hned přijít socialismus, třeba ta změna byla najednou příliš velká. Jinak totiž nelze vysvětlit, že po tolika desetiletích drtivá většina lidí neudělala vůbec nic na jeho obranu, když se začal vinou zrady vedení a promyšleného útoku cizích tajných služeb hroutit.

Třeba, chyběl mezi kapitalismem a socialismem ještě jeden přechodový článek. Nazývat ho můžeme různě, ale mě osobně, vyhovuje název lidová demokracie. Tento mezičlánek, by mohl být jakýmsi tlumičem vášní mezi lidmi, kteří vidí budoucnost v kolektivismu a solidaritě, a těmi, kteří jsou stále především individualisty.

Lidová demokracie, by mělo být zřízení, ve kterém klíčový průmysl země vlastní z větší míry stát, a má z něj zisk, který může investovat do zlepšení životní úrovně a sociálního zabezpečení občanů země. Přitom, ale stát ponechává dost velký prostor soukromým firmám, pokud budou respektovat pravidla a pracovní normy určené státem.

Procento národní a soukromé ekonomiky, by mělo být v poměru nejméně 70% oproti 30% ve prospěch státu.

Pracující, by si mohli sami vybrat, jestli chtějí pracovat v soukromém, nebo státním sektoru.

Soukromé podniky, by taková konkurence nutila nabídnout svým zaměstnancům minimálně stejně dobré platy a pracovní podmínky, jaké by měli ve státním sektoru, což by samozřejmě platilo i naopak.

Kolo dějin, by se mohlo opět začít otáčet vpřed, a životní podmínky všech pracujících se začít zase zlepšovat.

Po nějaké době pak určitě přijde čas, kdy lidstvo učiní další krok a pak zase další, až nakonec dojde k té dokonalé společnosti, o které Marx s Engelsem snili. Vše má své správné místo a svůj pravý čas.

Myslím, že o tuto nutnou systémovou změnu směrem k lidově demokratickému zřízení, se v současné době snaží prezident Putin v Rusku, což je jeden z důvodů proč ho tolik nenávidí zkostnatělá světová oligarchie, a proč mu tolik normálních slušných lidí na celém světě drží palce.

Lidstvo totiž musí kráčet směrem vpřed, jinak ho čeká stagnace, degenerace a zánik.

Ladislav Kašuka.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře