Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pohádkově zbohatl i díky restitucím a kolik má, to ani sám prý přesně neví. Jak ke svému majetku přišel vyhlášený parlamentní spáč, který neváhal soudit se dvanáct let se sestrou?

Popisek: Když Karel Schwarzenberg právě neklímá, rozhodně se umí za svůj majetek pořádně poprat

Sám o sobě říká, že je pouhý hospodský a hajný, a částka na jeho běžném účtu zpravidla nedosahuje ani sedmimístné cifry. O majetek Karlu Schwarzenbergovi prý nikdy nešlo, přesto se ale o něj vždycky dokázal pořádně poprat.

Neustále pospávající čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg velmi často káže vodu a přitom pije víno. S oblibou vystupuje jako hodný liberální strýček, pokud je ovšem právě vzhůru, současně se ale rád nechává oslovovat titulem kníže, i když je užívání šlechtických titulů na našem území již téměř celé století oficiálně zakázáno. A to zdaleka není všechno.

  • pohadkove-zbohatl-i-diky-restitucim-a-kolik-ma-to-ani-sam-pry-presne-nevi-jak-ke-svemu-majetku-prisel-vyhlaseny-parlamentni-spac-ktery-nevahal-soudit-se-dvanact-let-se-sestrou
 

Mecenáš, nebo záškodník?

Postava ‘knížete‘, který se při první příležitosti hbitě utábořil v naší nejvyšší politice, je přinejmenším rozporuplná. Prezentuje se jako velký znalec a významná osobnost světové zahraniční politiky, přesto se mu v tomto oboru nepodařilo v Rakousku za téměř půl století prosadit a musel si počkat, až ho vynese vzhůru listopadová revoluce v Československu. Netají se tím, že pořádně zbohatl na českých restitucích, pozadí části z nich je ale podle odborníků slušně řečeno poněkud nejasné. Navíc v poslední době usilovně ‘kope‘ proti Benešovým dekretům, podporuje muslimy – prý proto, že jsou ‘ovečky‘ jednoho z nejrozšířenějších náboženství na světě, a tak s nimi prostě musíme vycházet, a navíc se velmi rád kamarádí se sudetskými Němci. A když jde o majetek, nebere si servítky ani vůči příslušníkům své vlastní rodiny. Kdo je tedy Karel Schwarzenberg? Je opravdu jedním z nejvelkorysejších mecenášů, kterým leží na srdci především blaho naší země, nebo spíš záškodníkem, využívajícím své postavení a kontakty především ve svůj vlastní prospěch?

Ach, ty tituly!

Jakmile se po listopadu 1989 objevil na naší politické scéně, všichni ho šmahem začali titulovat kníže, čímž byl na hlavu postaven jeden ze zákonů, platící v naší zemi již od rozpadu rakousko-uherské monarchie. Šlechtické tituly byly totiž u nás zrušeny zákonem č. 61 z 10. prosince 1918. Jejich další používání bylo trestné a tento přestupek byl trestán buď vězením od 24 hodin až do 14 dnů, nebo peněžitou pokutou od 50 do 15 000 korun československých. Hned o dva roky později byla pokuta za přestupek zvýšena na 20 000 Kč a vězení prodlouženo až na dva měsíce. Krátce bylo užívání šlechtických titulů povoleno pouze během druhé světové války, za Protektorátu Čechy a Morava, aby bylo v roce 1946 znovu zakázáno. Jakmile se ale stal prezidentem Václav Havel, najednou se na Hradě znovu objevil kníže – zákon-nezákon. Přitom Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu, který jako jedenáctiletý emigroval se svými rodiči, žil od té doby sice v Rakousku, občanství měl ale československé a švýcarské, a tak je otázkou, kam vlastně patří.

Ke které rodině patří?

Pokud jde o předky, i v tom se Karl von Schwarzenberg přiklání na tu či onu stranu podle toho, co se mu právě hodí. V roce 1960 byl adoptován v Rakousku žijícím strýcem Jindřichem do hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů, čímž se stal hlavním představitelem rodu a z chudého šlechtice zámožným mužem, protože o dvacet let později mohl dědit rodový majetek v Rakousku. V České republice se ale zase hrdě hlásil k biologické větvi orlické, kterou adopcí opustil, protože se tu nabízely pro změnu miliardové restituce. Podle českého práva na ně neměl nárok, zákon totiž říká, že dědická práva po biologických rodičích adopcí zanikají, kdežto rakouské právo je umožňuje. Navíc byl adoptován jako dospělý, což české právo také nezná. Přesto se Schwarzenberg pustil do soudního boje, soud vyslechl znalce na mezinárodní právo a rozhodl, že se na území České republiky bude postupovat podle práva rakouského. Jak se to stalo, na to se raději neptejme. Díky tomu ale Schwarzenberg zdědil podstatnou část majetku, který byl orlické větvi zkonfiskován, a současně si činil zálusk i na majetek, zabavený na základě zvláštního zákona Lex Schwarzenberg. Tam se mu situace poněkud zkomplikovala sporem s nevlastní a také adoptovanou sestrou Elizabeth von Pezold, s níž se vytrvale soudil neuvěřitelných dvanáct let.

Kde se vzal, tu se vzal

Český disent podporoval Schwarzenberg již od roku 1968, například tím, že na rodinném sídle v bavorském Scheinfeldu založil s historikem Vilémem Prečanem Československé dokumentační středisko, které shromažďovalo materiály a dokumenty Charty 77 a zakázanou samizdatovou literaturu. Charta 77 se také v jeho sídle často scházela, takže není divu, že si ho čerstvý prezident Havel vybral za svého kancléře. Sám Schwarzenberg ale ve své životopisné knize otevřeně přiznal, že byl neoficiálním Havlovým poradcem už od roku 1987, kdy se seznámili. Na Hradě získal velký vliv, s nímž se vzápětí pustil do soukromých aktivit i ožehavých politických témat – například ponížená omluva sudetským Němcům měla být jakousi splátkou za to, že Charta 77 dostávala peníze kromě CIA také od sudetských Němců. Majetkové zájmy se údajně skrývaly i za jeho lobbingem pro Lisabonskou smlouvu. Listina práv EU, která je její součástí, mu totiž otevřela cestu k více než čtyřicetimiliardovému jmění, které stát s odkazem na Lex Schwarzenberg stále vlastní. V politických kruzích se říkává, že právě vidina tohoto tučného sousta je jeho hlavní motivací pro proklamovaný vztah k Evropské unii a sudetským Němcům.

Mravnost nade vše

Díky svému urozenému původu a majetku, kvůli němuž prý nemá zapotřebí v politice krást, se stal mediálně hýčkaným objektem se svatozáří. Už v roce 1997 se ale objevily první pochybnosti o mravnosti jeho podnikání, když se svým přítelem Zdeňkem Bakalou a francouzskou firmou Pernond-Ricard koupil v privatizaci karlovarskou Becherovku. Třebaže jejich nabídka byla až druhá nejvyšší, stát jim ji na dramatickém jednání vlády ‘přiklepl‘většinou jednoho hlasu – pro hlasovali Schwarzenbergovi známí z ODA a KDU-ČSL. Jenže podnik, který měl v roce 1997 zisk 148 milionů, skončil o tři roky později v mínusu až 140 milionů. Podivně dopadlo i hospodaření Nadace Bohemiae, v níž figuroval jako výkonný ředitel. Již rok po svém založení přestala platit daně, aby poté skončila v konkursu s dluhem tří milionů na daních. Před časem vyšlo zase najevo, že v roce 2002 porušoval mezinárodní zákaz prodeje ryb. Zřejmě se mu nechtělo čekat na výsledky nařízených laboratorních testů, a tak raději ryby prodal účelově zřízené firmě svého správce. Díky tomu prodával dál, zatímco poctiví rybáři své ryby testovali a přicházeli o zisky. A vzápětí – jeden z nejbohatších lidí ve střední Evropě požádal na opravy svých rybníků o několikamilionové dotace od státu. Pak ale měl půlroční zpoždění s kolaudací, takže správně měl dotaci vrátit. Hbitě si ale zažádal o prominutí a tehdejší ministr financí a jeho kamarád Miroslav Kalousek mu oficiálně velkoryse ‘odpustil‘.

A co majetek?

Po dvanácti letech prohrála Schwarzenbergova nevlastní sestra soudní spor, takže si Karl nemovitosti a usedlosti, zděděné po adoptivním strýci Josefu Schwarzenbergovi, mohl nechat. Muž, který stále dokola opakoval, že kvůli majetku rozhodně do politiky nešel, tak získal Schwarzenberský palác ve Vídni, jihorakouský zámeček Murau a rozsáhlé lesy u Salcburku a ve Štýrsku, v Bavorsku vlastní zase například osmdesátihektarový les Weigenheim. Podle rakouského týdeníku News je čtvrtým nejbohatším rakouským šlechticem, jeho tamní majetek zahrnuje 24 000 hektarů lesa, dvacet hradů a zámků, 150 zemědělských statků, čtrnáct pil, devatenáct cihelen, 26 lesních závodů a dvě gastronomické provozovny. Jeho nejznámější nemovitostí na území České republiky je rozhodně zámek Orlík, patří mu ale také zámky v Čimelicích, Karlově, Rakovicích, Hraběšíně, Kutné Hoře-Sedlci a mnoho hospodářských budov či ‘menších‘ nemovitostí. Mimo jiné i dům v pražské Voršilské ulici, který pronajímá a v němž si v roce 2003 otevřel po odchodu z prezidentské funkce svoji kancelář Václav Havel. Obrovské jmění je uloženo i v polnostech či lesích, podle Hospodářských novin má Schwarzenbergovo české panství celkovou výměru 4017 hektarů. To všechno říká „pane“ jedinému muži, který o sobě prohlašuje, že je „pouhý hospodský a hajný“.

zdroj:http://www.krajskelisty.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#3 Nova.A@seznam.cz 2016-06-22 15:33
Dobře si přečtěte historii Vy, pane Fialo a dejte si příště pozor o čem píšete.
Já se tady nebavím o rušení šlechtických titulů, ale o zabavení majetku - a v tom mám pravdu !!!
Po komunistickém převratu roku 1948 byl jeho rodině komunisty zabaven majetek orlické větve, a proto se uchýlili do emigrace v Rakousku !!! A to je naprostá pravda !!! A ty kydy a tupou neznalost si vyřešte v sobě.....
A vůbec - ten slovník, který tady používáte všichni, mluví za vás vše. Jsem šťastná, že nesdílím vaše názory....
Citovat
#2 damirr@volny.cz 2016-06-22 12:16
Jaká zrůda se tady ještě objeví? Schwarzenberg si nakradl na restitucích jako byla třeba Becherovka. A úplatkem si tak vlastně nakradl. A vy Nova.A raději zalezte někam do kanálu, nebo do Schwarzenbergov a análu.
Citovat
#1 Nova.A@seznam.cz 2016-06-21 17:49
Pan kníže nezbohatl na českých restitucích, ale komunistická totalita zbohatla na něm a na všech, kterým sprostě zabavila jejich majetky, které dědili po svých předcích !!! Byli nuceni opustit svůj majetek i svou vlast. A to, co bylo panu knížeti vráceno, byly ruiny, které musel znovu uvést do původního stavu. Žádal jen vrácení svého majetku, nic víc!!!!!
Naše národní dědictví zdevastovala komunistická totalita tak, že celé čtvrtstoletí trvaly a ještě neskončily jejich opravy do původního stavu. Kdyby nebylo roku 1948 nemuseli jsme řešit žádné restituce, protože bylo jasně dané komu co patří a každý si vážil svého majetku, generace pokračovaly na jeho zvelebování a řemeslo se dědilo z generace na generaci.....
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře