Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Paní ministryně Marksová je samá lichotka, ale to zamýšleným průmyslový zónám nepomůže.

Zaujal mě titulek v Parlamentních-listech.cz, ve kterém se praví:

„Ministryně Marksová: Vítám činnost průmyslových zón, které se zavázaly k vytvoření stovek pracovních míst“. Pro upřesnění nutno dodat, že paní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v rámci pravidelných cest do regionů navštívila Moravskoslezský kraj, kde také zavítala do několika menších či větších firem a průmyslových zón ve Frýdku-Místku. Se zvědavostí jsem se začetl do článku abych zjistil, co tím paní ministryně chtěla říct. Byl jsem zklamán, kromě lichotky neřekla nic, co by mohlo vyvolat nějaké nadšení. Očekával jsem totiž, že bude-li řeč o průmyslových zónách pak proto, že jejich vybudování či zřízení nejen vítá, ale že v jejich realizaci bude nějak osobně nápomocna. Nic, jen ta lichotka.

  • pani-ministryne-marksova-je-sama-lichotka-ale-to-zamyslenym-prumyslovy-zonam-nepomuze

 

V Holešově existuje SPZ, tedy Strategická průmyslová zóna již deset let. Její existenci zdobí skutečnost, že je v ní zapojeno asi 7 menších či malých firem, zaměstnávající několik desítek pracovníků. A to ve vizi o této zóně se mluvilo až o několika tisících pracovních místech, které měly „zlikvidovat“ nezaměstnanost v tomto regionu. Je sice pravda, že několik faktických skutečností se svým způsobem na nerealizaci PZ podepsaly, kromě jiného např. existence zásobníků spodních vod, což zcela znemožnilo investice výrobních fi rem s těžkou strojírenskou výrobou (Mitas), protesty ochránců přírody a rovněž slíbená a nerealizovaný výstavba silnice E 49 mezi Hulínem a Zlínem (a dále na Slovensko), což by ovšem nemělo být na překážku jiným investorům s jinými výrobními či technologickými komoditami. Investoři se prostě do Holešova (doufejme že jen zatím) nehrnou.

V České republice rostou průmyslové zóny jako houby po dešti. Staly se nějakým hitem (nebo řešením) pro místní regionální samosprávy, že když se potřebovali nebo potřebují zbavit, nebo nějak využít lokality nebo objekty po zrušení monopolu státního vlastnictví výrobních sil a prostředků, nebo podniky byly zprivatizovány nebo prodány zahraničním investorům, kteří díky „nepéči“ (ne)řádného hospodáře tyto majetky nechali zbankrotovat, posléze zplundrovat, zdehonestovat a rozkrást, řeší tento problém zřízením průmyslové zóny. Jenže jak již výše řečeno, investoři se příliš nehrnou a když, tak si vybírají mnohem lukrativnější místa, která jim dávají větší možnosti své záměry realizovat.

Paní ministryni ale nezajímají reálné možnosti, které se (ne)nabízejí k realizaci sice prospěšného záměru, je jen schopna kvitovat, že je dobré,

že se průmyslové zóny zakládají. Bude zajímavé, jak se budou realizovat zmíněné průmyslové zóny ve Frýdku-Místku, o kterých se vyjádřila, že jejich založení vítá. Půjde-li to tempem, jako v Holešově či jinde (takových záměrů je totiž v republice několik desítek), pak zase zůstane u zbožného přání vybudovat zóny, které přinesou nejen užitek regionu, ale hlavně stále tolik potřebná pracovní místa, zvláště na Frýdecko-Místecku. Do záměrů budování PZ lidé vkládají mnoho nadějí (viz zkušenos ti z Holešova), nicméně naděje jsou jedna věc a zájem investorů je věc druhá.

Abychom si rozuměli, to co zahraniční investory zajímalo nebo stálo za to koupit, zainvestovat či vybudovat, bylo již zrealizováno. Domácích firem zase není tolik, aby expandovali úměrně možnostem, které průmyslové zóny nabízejí. Takže lze konstatovat, že záměry s průmyslovými zónami jakkoli jsou či by mohly být významné pro dané lokality a zaměstnanost, budou ještě dlouhou dobu zarůstat travou, nebo dál chátrat. Jakkoli není toto povzbuzující konstatování lze věřit a doufat, že se sem tam nějaká ta průmyslová zóna přece jen podaří (časem) zrealizovat. Třeba zrovna ta v Holešově.

Jiří B a ť a , 28. srpna 2016

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře