Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čtení vhodné i pro ministra spravedlnosti.

Není věznice, jako věznice. Není lhostejno být hostem ve věznici v ČR, nebo v Anglii, Rusku, Španělsku, Thajsku, Číně nebo v USA. Přesněji řečeno, ani v USA není věznice jako věznice tj., že by se věznice podobaly jako vejce vejci. Zvláště svým způsobem ojedinělá, všem ostatním věznicím v USA se vymykající je ta nedaleko od Phoenixu v Arizoně. Čím je tak ojedinělá? Než se k tomu dostanu, zmíním několik slov o našich věznicích.

  • cteni-vhodne-i-pro-ministra-spravedlnosti

 

Listopadovou (89) politickou rošádou, které se s velkou nadsázkou říká „sametová revoluce“ vstoupila do naší spravedlnosti, potažmo našich věznic, demokracie. Sláva byla veliká zvláště, když V. Havel svou amnestií pustil na svobodu tisíce darebáků, lotrů a zločinců, což posléze převzal i jeho stejně „dobrotivý“ následovník V. Klaus. V rámci demokratizace společnosti došlo, jak také jinak, i demokratizaci ve vězeňství, které údajně bylo z dob vlády komunistů, naprosto zdecimované. No jak se to vezme. Zdecimované z pohledu dnešních demokratů a liberálů, protože jakkoli byly věznice pro jejich tehdejší hosty hóóódně nepříjemné, neřku-li strašné, byly to především věznice jako takové. Myslím, že to svým stavem odpovídalo i svému významu a poslání, neboť odsouzení si mají ve věznicích odpykávat svůj trest a ne dovolenou. Opravdu nevím, jaké mají věznice a podmínky pro výkon trestu mají v jiných státech, ale pokud to lze srovnávat s věznicemi, které se prezentují ve různých filmech, nelze říct, že by podmínky v těchto věznicích byly zrovna závidění hodné, zvláště např. ty v Thajsku nebo Rusku .

Nicméně, vycházeje z těchto skutečností, se někteří pravicoví demokraté, resp. liberálové a další osobnosti a subjekty začaly zajímat o stav a podmínky ve věznicích, bylo z jejich pohledu stav ve věznicích z hlediska lidských práv a také dodržování humánních zásad lidskosti konstatováno, že podmínky ve věznicích neodpovídají principům lidských práv a že se tedy musí výrazně zlepšit. Což se také stalo a lze jen dodat, že podmínky pro výkon trestu ve většině našich věznic jsou takové, že podobné mnohdy nemají ani naši řádně pracují ;cí občané ubytováni na různých levných ubytovnách! Přidáme-li k tomu skutečnost, že pobyt jednoho vězně přijde na cca 1.300 Kč na den, přičemž ne všichni vězni pracují (oni ani nemusí), pak nás jeden den vězňů v našich věznicích přijde téměř na 30 milionů Kč. Násobeno 365 dny to činí skoro 11 miliard korun ročně. To vše za podmínek, které ani zdaleka nejsou nebo ani nepřipomínají věznice z dob neblahé totality! Není to zrovna málo když si uvědomíme, že tito „výlupci“ se ve věznicích mají jako „prasata v žitě“! Koho také zajímá, že těch jedenáct miliard, resp. alikvótní část z těchto peněz by mohla být použita na mnohem potřebnější věci a potřeby, na které se léta nedostává financí. A nyní k podstatě článku.

Již jsem zmínil věznici nedaleko od Phoenixu v americkém státě Arizoně. Ta je mimořádná a zvláštní v tom, jak k samé podstatě této věznice přistupuje její představitel, šerif Joe Arpaio, který vytvořil „stanovou věznici” proto, aby tak pomohl ušetřit státu Arizona miliony dolarů výdajů, které by stál jakýkoliv jiný vězeňský komplex . Není to zvláštní, že americký šerif má zájem na tom, aby se ušetřily peníze? Nebo skutečnost, že měl možnost prosadit svůj záměr vytvořit nestandardní věznici? A že se nikdo z místních politiků ani neozval s protestem, nesouhlasem, odm& iacute;tnutím apod.? No je pravda, že se to děje v Americe, kde je možné i nemožné, nicméně nejde ani tak o tyto aspekty jako o podstatu věci, kterou tím sleduje. Dovolím si poukázat na některá fakta, kterými šerif Joe Arpaio po svém zrealizoval pobyt ve věznici a výkon trestu vězňům k obrazu svému. Tak především:

- Ve věznici zakázal vězňům kouřit a číst pornografické magazíny,

- vyházel kulturistické nářadí,

- zatrhl všechny filmy s výjimkou filmů typu „G”, které neobsahují hrubé nadávky a rouhání, extrémní násilí a neobsahují sexuální scény – jsou to tedy filmy „pro děti”, například Shrek, Rattatouille a pod.).

- zavedl „skupinové řetězy“ pro vězně, kteří zadarmo pracují na veřejně prospěšných pracích ve městě a v celém okrese a šetří tak peníze daňových poplatníků,

- zavedl řetězy i pro potrestané ženy, takže ty si teď nemohou stěžovat na diskriminaci,

- vyhodil vězňům kabelovou televizi, dokud nezjistil, že podle usnesení federálního soudu kabelová televize musí ve věznici být. Takže ji znovu zavedl, ale povolil pouze kanál s kreslenými disneyovkami a kanál o počasí. Když se ho ptali, proč povolil zrovna kanál o počasí, řekl: „Proto, aby tihle blbci věděli, v jakým horku musí pracovat, když makají u mě v řetězech”.

- Zatrhl jim také kávu, protože „má nulovou výživnou hodnotu a vyhazují se tím peníze daňových poplatníků”. Když si vězni stěžovali, odpověděl jim: „Tohle není Carlton, nebo Ritz, jestli se vám tady nelíbí, tak už se sem víckrát nevracejte!”

Je toho podstatně víc, co si „dovolil“ šerif Arpaio ve své věznici zavést a realizovat. K tomu všemu poznamenává, že „Vězni jsou ve vězení proto, aby splatili dluh společnosti a ne proto, aby si pěstovali svaly proto, aby pak napadali nevinné lidi, jen co vyjdou z vězení.”

Co k tomu dodat. Snad jen tolik, že je to jeden z mála myslících lidí nejen v USA, kteří mají svou odpovědnost za vězně a jejich výkon trestu ve věznicích a že racionálně uvažují nejen jak upravit výkon trestu v jeho samotné podstatě a smyslu, tedy i fyzicky pocítit trest a dopad za to co spáchal a ne být ve věznici jen proto, aby jak říká šerif „... aby si pěstovali svaly jenom proto, aby pak napadali nevinné lidi, jen co vyjdou z vězení“! Na druhé straně má však také nesmírnou pravdu v tom, když říká, že „Vězni jsou ve vězení proto, aby splatili dluh společnosti“!

Nechci být skeptický, ale obávám se, že v našich věznicích se vězni více rekreují, než že by kromě toho, že nejsou na svobodě, pociťovali nějakou výraznou fyzickou újmu za své nezákonné jednání. Za to mohou poděkovat našim humanistům, liberálním demokratům, kteří prosazují tézi, že pachatel je odsouzený pouze k „odnětí svobody v délce...“, ale nikoli, že je odsouzen k nějakému konkrétnímu fyzickému, či jinému trestu. Notabene, že ani nejsou z titulu svého nezákonného (až na výjimky) jednání nuceni pracovat, jak je tomu v případě americké věznice v Arizoně .

Pokud bych to nedoporučoval ministerstvu spravedlnosti jako návod na zavedení stejného režimu ve výkonu trestu v našich věznicích, pak bych to zcela určitě doporučil jako vhodný materiál k zamyšlení. Domnívám se totiž, že v našich podmínkách pobyt ve věznicích zcela nenaplňuje význam a cíle výkonu trestu, protože je statisticky dokázáno, že recidiva u lidí, kteří prošli českým vězením, není nic mimořádného. Proto by i v našich věznicích mělo platit co říká šerif Arpaio: „Vězni jsou ve vězení proto, aby splatili dluh společnosti a ne proto, aby si pěstovali svaly, aby pak napad ali nevinné lidi, jen co vyjdou z vězení.” Co vy na to?

(Zdroj:https://amail.centrum.cz/download.phpmsg_id=000000004b94002387300186cd10&;idx=1.2&filename=Veznice_-_souhlasim okamzite_zavest_u_nas .pdf.pdf&r=30.325256757979304)

Jiří B a ť a, 29. března 2017

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jaroslav Martínek 2017-04-01 23:02
Naprosto souhlasím, každá věznice by měla být u kamenolomu, kde by vězni od rána do večera pilně pracovali, abychom měli levnější kvalitní štěrk a drtě na výstavbu našich dvakrát předražených dálnic. Po absolvování takového vězení by se mnohým rozjasnilo a recidiva by se rapidně snížila. Stejným vězením bych odměnil i naše zkorumpované politiky a vězením potrestané pracovníky justice. Ale to uskutečníme až po volbách.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře