Pirátské satelity proti cenzuře internetu
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Fun & interesting|
- 21. březen 2012|
- Stanislav Mihulka|
- 7869 x
V poslední době jsme svědky mohutného nástupu všemožných snah o cenzuru světa internetu. Autoritativní režimy chtějí izolovat svobodomyslné občany, umělečtí průmyslníci by zase rádi vrátili staré dobré časy pohádkových zisků. V USA teď na plné obrátky zuří bitva o zákon zavádějící drakonickou ochranu autorských práv SOPA (Stop Online Piracy Act), který by v případě schválení v navrhované podobě dramaticky zasáhl celý internet. Ať už boj lobujících majitelů autorských práv s volnomyšlenkářským internetem o tento zákon dopadne jakkoliv, světová síť se určitě změní.
V této rozjitřené atmosféře se na konci prosince 2011 v Berlíně sešla 28. výroční hackerská konference Chaos Communication Congress, letos s mottem „28C3 – behind enemy lines". Organizuje ji Chaos Computer Club, seskupení německy mluvících hackerů, kteří připravují pestrou směsku přednášek a workshopů, zahrnujících nejrůznější technická a také politická témata. Slavnou součástí tohoto setkání je „hack center" - obrovská laboratoř pro stovky nerdů testujících nejmodernější technologie a software.
V Berlíně mnozí hackeři vyjádřili obavy o osud svobodného internetu. Věří, že lidé mají nezpochybnitelné právo na komunikaci, která ostatně stojí za veškerým rozvojem lidské vědy a technologií. Známý hackerský aktivista Nick Farr a jeho spolupracovníci připravují projekt hackerské světové sítě Hackerspace Global Grid, nouzové infrastruktury, která by umožnila uživatelům zůstat online v případě rozsáhlé přírodní katastrofy, ekonomického kolapsu anebo drtivého útoku administrativ na běžný internet. Hackeři by rádi zprovoznili vlastní vesmírný program a zkonstruovali levná komunikační zařízení, která by spolupracovala s hackerskými satelity. V současné době prý intenzivně pracují na protokolech a zabezpečení komunikace mezi pozemními stanicemi a satelity a také na funkčním prototypu vlastní pozemní stanice.
Určitě to nebude jednoduché, ale není vyloučené, že se jim to podaří. Několika skupinám amatérů se už povedlo dostat levné komunikační družice na oběžnou dráhu, i když obvykle ne nadlouho. Oběžná dráha je ale stále dostupnější a tento trend bude podle všeho pokračovat. Lidé kolem projektu Hackerspace Global Grid spolupracují s německou vesmírnou výzkumnou iniciativou Constellation, která zahrnuje nadějné studentské projekty. Pokud plány hackerů vyjdou, tak by rádi v dohledné době nabízeli ke koupi pozemní stanice ke komunikaci s hackerskými satelity za obnos kolem 100 eur. Farr a spol. očekávají, že už na příští konferenci 29C3 předvedou fungující pozemní komunikátory.
Ne každý ale sdílí jejich optimismus. Alan Woodward, expert na bezpečnostní otázky kyberprostoru z University of Surrey, varuje, že i když jednotlivé státy planety Země zatím přímo nevládnou v kosmickém prostoru, kterýkoliv technologicky dostatečně vyspělý režim by mohl na hackerské satelity zaútočit. Na druhou stranu, v posledních letech jsme svědky toho, že i hackeři disponují nezanedbatelnou údernou silou, zvláště pokud se sjednotí a případný útok na jejich družice by takřka jistě vyvolal koordinovanou odpověď. Její důsledky by mohly být docela zničující. Každopádně, ponecháme-li stranou nejčernější scénáře, tak by v našem splašeném světě nebylo špatné mít k dispozici nějaké záložní sítě pro případ nouze.
Prameny: BBC News Technology 4.1. 2012, Wikipedia (Stop Online Piracy Act, Chaos Communication Congress).
zdroj: http://www.osel.cz/index.php?clanek=6072
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Ing. Miroslav Kelnar: Konec jedné „protikorupční svině“
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
Související články