Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Wikileaks: President Tadič konspiruje vůči svým vlastním lidem

Zprávy z WikiLeaks doposud nevedly k většímu přehodnocení zahraniční politiky, avšak zveřejněné dokumenty jsou přesto užitečné k tomu, abychom si některé předběžné závěry poopravili na nezvratná fakta. Zajímavým názorným příkladem je vztah mezi Srbskem a Spojenými státy.

Před dvěma měsíci jsem napsal, že president Boris Tadič a jeho stoupenci již několik let připravují se svými zahraničními rádci odevzdání Kosova, ačkoli předstírají něco jiného, a že před Bruselem a Washingtonem kapitulovali na všech frontách. Toto hodnocení se nyní díky WikiLeaks stalo známou vědomostí. Tadić a jeho tým se chovají přesně tak, jak se tam popisuje. Zejména stojí za povšimnutí zpráva odeslaná 10. února americkou velvyslankyní v Bělehradě, Mary Worlickovou, jejímž předmětem je jednání s Tadičovým poradcem pro zahraniční politiku Jovanem Ratkovićem o týdne dříve:

Srbsko zamýšlí pokračovat ve své spolupráci s USA v citlivých zpravodajských věcech a prohlubovat obrannou spolupráci ... Velvyslankyně sdělila obavy USA u náznaků svědčících o tom, že Srbsko bude pokračovat v konfrontačnímu přístupu ke Kosovu ... Pomíjeje jako „pouhou taktickou otázku", zda Srbsko bude žádat rezoluci Valného shromáždění OSN požadující nové rozhovory o statutu Kosova Ratkovič řekl, že prezident ve svém úřadě se soustředil na otázku vážnější ... Tadic věří, že Srbsko nemůže zůstat natrvalo stranou NATO, ale neříká to otevřeně z důvodu politické citlivosti této otázky.

SPOLEČNÁ ZLOČINECKÁ ORGANIZACE - Pro začátek, je zřejmé, že prezident ve svém úřadě porušuje srbskou ústavu přijatou v roce 2006, když si uzurpuje právo na definování potřeb bezpečnosti země, vojenské a zahraniční politiky a na jejich výkon, když toto vše je výlučně v pravomoci vlády.

Tadić jedná rovněž v rozporu s usnesením Národního shromáždění o vojenské neutralitě Srbska (prosinec 2007), která členství v NATO znemožňuje. Jedná proti drtivé většině lidí v Srbsku, která je proti vstupu země do paktu, který ilegálně bombardoval Srbsko po 78 dnů v roce 1999 a poté amputoval část jeho suverénního území a přeměnil ji v semeniště kriminality lovců orgánů-džihádistů. Jedná v rozporu se svými vlastními veřejně pronesenými výroky ("Srbsko zůstane neutrální"), zatímco jeho poradci poskytují konspirační ujištění velvyslankyni USA, že taková slova nelze brát vážně, protože neříká "politicky citlivému" národu to, co si skutečně myslí.

Ba co hůře, Tadič porušuje vlastní presidentskou přísahu, která jej zavazuje k ochraně suverenity a územní celistvosti Srbska, včetně Kosova, jako jeho integrální součásti. Míra, s jakou přistupuje k rezoluci Valného shromáždění OSN jako k pouhé „taktické záležitosti", se ukázala 10. září. Toho dne se Srbsko fakticky vzdalo svých nároků na Kosovo, když Tadič svévolně změnil text návrhu rezoluce VS OSN tak, že vyloučil jakoukoli zmínku o sporném statutu Kosova. Tento text byl přitom předtím přijat vládou Srbska a řádně schválen parlamentem (sněmovnou). Jednal protiústavně jak tím, že si uzurpoval pravomoc, která jeho úřadu nepatří, tak porušením své přísahy zavazující jej k hájení územní integrity Srbska.

PODPORA JEDNOTNÉ BOSNĚ - Podle velvyslankyně Worlickové jí Ratković znovu opakoval, že srbská vláda podporuje územní celistvost Bosny a Hercegoviny "a nedá se strhnout k tomu, co si podle něj přeje většina obyvatel Republiky srbské v Bosně, totiž odtržení se a připojení k Srbsku ":

V této souvislosti Srbsko rovněž prý podporuje vstup Bosny a Hercegoviny do EU a NATO jako cestu ke stabilizaci země a upevnění jejich nynějších hranic. ... Vyjádřil lítost nad tím, že z tzv. Butmirského procesu nevzešel konsensus, ačkoli většina bodů plánu byla akceptovatelná pro všechny tři zúčastněné národy ... Ratkovičovy komentáře, jakožto Tadičova poradce pro zahraniční politiku, dosti věrně odrážejí presidentovy názory a vize na celé spektrum těchto záležitostí.

Není pochyb o tom, že tyto komentáře odrážejí Tadičovy názory. Ony vize jsou katastrofické pro zájmy srbského státu a srbského národa. Tzv. "butmirský proces" jehož selhání Tadič lituje, je jen nesprávné označení pro obdobné úsilí Jamese Steinberga, vyslance Hillary Clintonové, z konce roku 2009, jehož účelem je přinutit Republiku srbskou v Bosně k samolikvidaci. Není překvapivé, že bosenští Srbové návrhy odmítli, protože by jim odňaly zbývající prvky samosprávy garantované Daytonskou smlouvou. Nyní tedy víme - a nikoli jen máme podezření jako dosud - že jim Tadić vráží kudlu do zad a porušuje tím politické závazky Srbska i jeho legální povinnost podporovat a chránit Daytonskou smlouvu, jejíž je Bělehrad smluvní stranou.

OSOČOVÁNÍ RUSKA - Rusové, kteří dlouho podporovali oficiální stanovisko Srbska ke Kosovu, pravděpodobně zahořknou po odhalení skutečnosti, že Tadič a jeho lidé je v soukromí před Američany pomlouvají. V podrobné rozhovory uvedené v diplomatických depeších označených jako "tajné" a odeslaných do Washingtonu americkým chargée d'affaires Jennifer Brushovou v září 2009, měl Miki [Miodrag] Rakić, šéf Tadičovy kanceláře, Brushové říci, že generálu Ratku Mladičovy se dostává pomoci z "cizích zdrojů" a naznačovat, že Moskva bude mít lepší informace o Mladičově přesné situaci než má srbská vláda.

V depeši se uvádí "Rusko není ochotno na žádost Srbska o pomoc při zjišťování pobytu Mladiče obžalovaného haagským tribunálem sdělovat informace" - řekl nám presidentův poradce Miki Rakić dne 25. srpna [2009]". Tadić je nedostatkem ruské spolupráce frustrován a jeho šéf kanceláře k tomu konspirativně dodal: "s podmínkou, že tato informace "zůstane na tomto stole", nám Rakič řekl, že vznesl řadu otázek o zvláštních kontaktech mezi Mladičovými spolupracovníky a ruskými diplomaty, jakož i o telefonních hovorech a cestách do Ruska Mladičových spolupracovníků."

SRBSKÝ BENEDICT ARNOLD - Dean předtím, než se Julian Assange minulý týden vzdal britské policii, oznámily srbské úřady - nikým o to nežádány - že Assangeho neprodleně zatknou, pokud by přijel do Bělehradu. Nyní zpětně se toto gesto, jakokoli opovrženíhodné, jeví jen jako pouhé Tadićovo patolízalství jeho zahraničním rádcům. Nyní, když WikiLeaks odhalily charakter Borise Tadiće a povahu jeho režimu, má president Srbska solidní osobní důvody k tomu, aby si přál, aby pan Assange onemocněl.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře