Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Řádění nacismu nebo důstojnost a svoboda? Krize na Ukrajině už trvá rok (FOTO)

Dnes, 21. listopadu, si na Ukrajině připomínají první výročí majdanu, vystoupení na náměstí Nezávislosti, která začala 21. listopadu roku 2013 a skončila 21. února roku 2014 státním převratem.

Hlavním hostem oslav se stal viceprezident USA Joseph Biden. Ten přijel do Kyjeva spolu s hlavním kurátorem kyjevské moci, poradkyní amerického ministra zahraničí pro otázky Evropy a Eurasie Victorií Nulandovou.

To, že se ve výročí puče bude slavit Den důstojnosti a svobody nikoho nepřekvapuje. Kyjevské úřady se tak horlivě snaží oddělit počáteční motivy majdanu od jeho skutečného obsahu a výsledků, že si pro majdan vymýšlejí stále nové a nové zářivé nálepky. Svátky u příležitosti převratů podobných ukrajinskému jsou věc velice nebezpečná. V Evropě jsme už byli svědky něčeho podobného a skončilo to velice žalostně v roce 1945. Nacisté slavili každý rok – od roku 1935 do roku 1944 výročí mnichovského „pivního puče“ z roku 1923, kdy se Adolf Hitler spolu se svými spolubojovníky pokusil o státní převrat.

Ta skutečnost, že na Ukrajině se v důsledku puče dostali k moci radikálové se zjevným nacistickým zabarvením, už přiznávají dokonce i ukrajinští politologové.

Zevšeobecněným výsledkem převratu je krize ukrajinské státnosti a šíření otevřeně nacistické, fašistické ideologie. Po převratu se k moci dostali radikálové a obsadili celou řadu postů ve vládě a ve správních orgánech ukrajinských oblastí. Mínění ukrajinského experta Viktora Piroženka:

-Proces šíření neonacistické ideologie ve státních strukturách, které řídí extremistický Pravý sektor, nyní sílí. Zatímco až dosud jsme hovořili o takových procesech ve strukturách ministerstva vnitra, teď se to přenáší i na armádu. Zástupci Pravého sektoru, to vlastně ani nejsou nacionál-radikálové, jsou to otevření nacisté, stoupenci hitlerovské ideologie.

„Negativně hodnotím to, co se odehrálo 21. listopadu roku 2013, stejně jako i následky těch událostí. Byla to v podstatě jedna z tak zvaných barevných revolucí“, je přesvědčen polský publicista, historik a expert na Ukrajinu Bogdan Pientka:

-Byla iniciována především Spojenými státy, aby mohla být Ukrajina zatažena do sféry jejich zájmů, do pásma vlivu Západu. Přiznal to i Henry Kissinger, hovořil o tom i bývalý český prezident Václav Klaus, který předpověděl, že Euromajdan je cestou k rozpadu Ukrajiny. Je smutné, že v těchto událostech byl využit potenciál radikálního ukrajinského nacionalismu.

Viceprezident USA Joseph Biden se setkal s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a premiérem Arsenijem Jaceňukem. V Bidenově delegaci novinářům sdělili, že USA jsou sice připraveny na to, že poskytnou Ukrajině finanční pomoc, nehodlají to ale dělat samy, pouze spolu s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Když byl Biden na Ukrajině naposledy, a sice v dubnu, ukrajinští katané hned po jeho návštěvě prudce zaktivizovali bojové operace proti Doněcku a Luhansku.


Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2014_11_21/photo-Radeni-nacismu-nebo-dustojnost-a-svoboda-Krize-na-Ukrajine-uz-trva-rok-1237/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře