Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Po 2,5 měsících Evropská komise zjistila, že v EU řádí koronavirus

MUDr. Ivan David

Ještě minulý týden předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyhrožovala postihem členským státům, které uzavřely své hranice. Rozčilovala se, že jde o porušení Schengenské dohody o volném pohybu osob uvnitř EU. Vadilo jí, že to brání obchodu. Na obchodních zájmech nadnárodních korporací totiž EU záleží nejvíc. Nechtíc tím opět ukázala, že životy a zdraví lidí jsou „papalášům“ v Bruselu fuk.

  • po-2-5-mesicich-evropska-komise-zjistila-ze-v-eu-radi-koronavirus


Kromě jiného tím ale prokázala, že je pro výkon funkce šéfky unijní exekutivy nekompetentní. Schengenská dohoda totiž členským státům dává právo omezit volný pohyb osob nebo i zcela uzavřít hranice v případě závažného ohrožení vnitřní bezpečnosti, veřejného pořádku nebo zdraví obyvatel. A případ pandemie tuto definici splňuje.

Den po tomto jejím ostudném prohlášení, ale hranice uzavřelo i Německo, z něhož von der Leyenová pochází. A ne jen pro lidi, ale i pro kriticky důležitý zdravotnický materiál. Spolková vláda vydala zákaz VÝVOZU zdravotnického materiálu. Čistě z právního hlediska termín „zákaz vývozu“ znamená, že ze země nesmí být vyvezen žádný produkt, který byl v Německu vyroben. To však není případ roušek a dalšího zdravotnického materiálu, který na hranicích zrekvírovaly německé úřady České republice, Itálii a Švýcarsku. Roušky i další materiál, který české nemocnice už předem zaplatily, Německem pouze tranzitoval. Zabavené roušky, respirátory a další materiál nezbytný pro to, aby zdravotníci mohli čelit pandemii, byl vyroben v Číně a Indonésii. Odtud byl do EU poslán letecky na velká cargo letiště jako jsou ta v Hahnu, Lipsku a Mnichově. Odsud pak měl být materiál distribuován dále do Evropy. Podle obchodního práva jde o „TRANZIT“ nikoli o „VÝVOZ“, který je rozhodnutím spolkové vlády zakázán.

Kromě toho ale jde též o porušení práva EU v oblasti volného pohybu zboží. A co na to Evropská komise? Nic. Mlčí a dívá se jinam. A tváří se, že se nic takového nestalo.

Ursule von der Leyenové se během posledních dvou týdnů podařilo vrcholně se ztrapnit hned několikrát. Ještě minulý týden Evropská komise vyhrožovala Řecku postihem, pokud bude i nadále bránit migrantům na řecko-tureckých hranicích ve vstupu do EU a možnosti požádat zde o azyl. I když přichází z Turecka, v němž není válka. V případě občanů Afghánisgtánu, Pákistánu, Somálska nebo Nigérie, kteří tvoří 95% migrantů na řecko-turecké hranici, nejde z hlediska Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků o legitimní žadatele o azyl. V jejich případě je Turecko bezpečnou zemí a tudíž se nemohou dožadovat vstupu do EU v postavení uprchlíků.

A ejhle – včera i Evropská komise konečně zakázala na dobu 30 dnů vstup do EU občanům zemí, které nejsou členy Unie. Samozřejmě s výjimkou diplomatů, zdravotnického personálu a řidičů kamiónů se zbožím. Se svou arogancí šlechtičny a bruselské „papalášky“ se ani náhodou nenamáhala omluvit ani Řecku ani ostatním členským státům, které své hranice prozíravě uzavřely už dříve. Natož aby jim dala za pravdu.

Epidemie koronaviru propukla v Číně již na konci roku 2019. Z předchozích zkušeností se šířením virů podčeledi Orthocoronavirinae bylo známo, že hrozí vypuknutí pandemie. Minimálně od ledna 2020 bylo jasné, že koronavirus COVID-19 se velmi rychle šíří. V únoru se tato choroba začala velmi rychle šířit i po Evropě. Už před týdnem vyhlásila Světová zdravotnická organice (WHO), že v případě koronaviru jde o pandemii. Tou dobou se COVID-19 šířil již ve 101 zemích světa na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Po celou tu dobu se Evropská komise tvářila, jakoby žádná epidemie neexistovala. Nadále si řešila pseudoproblémy s uhlíkovou neutralitou. Pomineme li to, že setkání Rad ministrů byly nahrazeny videokonferencemi a že bylo přerušeno jednání evropského parlamentu, aby poslanci a ministři nefungovali jako potenciální roznašeči choroby, neudělala Evropská unie pro postižené členské státy vůbec nic.

Po dlouhých 2,5 měsících, desítkách tisíc nakažených a tisících mrtvých, si Komise konečně všimla, že se něco děje. Až teprve nyní začíná shánět peníze na dotace a půjčky pro postižené firmy. Na nemocnice a zdravotníky, kteří v členských státech s nasazením života a zdraví, ze všech sil bojují s chorou, si ani nevzpomněla. U Ursuly von der Leyenové (na obrázku), která kdysi vystudovala medicínu, jde o strašlivou ostudu. Během čtyř měsíců měsíců, kdy je předsedkyní Evropské komise, opakovaně prokázala, že na tuto funkci nestačí.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře