Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kosovo: Preventivní útoky před „vyjednáváním“

  • kosovo-nezavisly
Kosovské orgány se s podporou svých mezinárodních partnerů nadále snaží zabránit či případně vykolejit vyjednávání.

Dříve napadaly OSN a úřad OSN v severní Mitrovici. Nyní útočí proti srbskému telekomunikačnímu systému, který kosovské Srby spojuje s vnějším světem. V neděli 26. září albánští pracovníci s pomocí policie zničili či odpojili zařízení Telekomu Srbije v jižním Kosovu, která zajišťují služby mobilních a pevných telefonních sítí pro místní srbské enklávy. Bez telefonů nyní údajně zůstalo okolo 80 000 kosovských Srbů.

Zdá se, že totéž měli Albánci v plánu také na Srby ovládaném severu Kosova. Místní představitelé se však údajně obrátili na EULEX a KFOR, aby se takovým pokusům zabránilo. Starosta Zubina Potoka, který společně s dalšími stráží místní retranslační stanici, sdělil tisku, že „Albánci se rozhodli, že otestují a prosadí svou autoritu i v severním Kosovu, ale zdejší lidé nepřipustí, aby k tomu došlo."

Po určitou dobu se Priština snažila odstřihnout kosovské Srby od nejrůznějších veřejných služeb či dalších spojení se Srbskem. Kosovské orgány, za podpory KPS a někdy EULEX, přerušily dodávku elektrické energie a demontovaly telefonní rozvody ve snaze donutit Srby na jihu k tomu, aby byli odkázáni na kosovské instituce a „participovali" na nich. Toto poslední a zjevně nejdrastičtější odříznutí přišlo v době, kdy se pětice mocností - USA, Velká Británie, Německo, Francie a Itálie plus EU - pokouší dotlačit Bělehrad a Prištinu ke společným rokováním. Bělehrad vyjádřil ochotu k rozhovorům a stejně tak připravenost začít spíše s „techničtějšími" tématy jako je ochrana hranic, celní poplatky, obchod a hospodářství, doprava, telekomunikace, kulturní dědictví a organizovaný zločin, jak navrhoval Brusel. Nyní však Bělehrad vnímá jednání Prištiny tak, že jí ve skutečnosti nejde o „ryzí dialog a kompromis." Státní tajemník Oliver Ivanović označil toto jednání za nebezpečné. Tisku sdělil, že „dochází k napětí právě v okamžiku, když se pokoušíme nalézt způsob, jak se by delegace z Bělehradu a Prištiny mohly setkat a udělat něco konstruktivního." Ivanović obvinil „jisté země" zastoupené v Prištině, že toto rozhodnutí kosovských orgánů podporují a že „Albánci to neudělali sami od sebe."

To, že se Albánci snaží preventivně odstranit téma telekomunikací z možného pořadu jednání, je velmi výmluvné. UNMIK a nyní EU nedokázaly využít příležitost, jak napomoci v usmíření a vybudování vzájemné důvěry tím, že by nalezly způsob, aby stávající srbské společnosti mohly v Kosovu fungovat legálně. Elektro-Kosmet, Telekom Srbija, NIS-Jugopetrol a Železnice Srbije mají kapacitu k poskytování svých služeb a mohou přispět k rozmanitosti kosovského hospodářství. Některé srbské společnosti mají také majetkové nároky. Přivedení těchto společností do Kosova mohlo zajistit hlubší zainteresovanost Srbska a Srbů pracujících v Kosovu a být obecně prospěšné všem obyvatelům Kosova. (Důlní komplex Trepča, fungující na obou stranách řeky Ibar, tomuto účelu do jisté míry sloužil.) Pokud však Albánci chtějí sabotovat případná technická jednání a odmítnout diskutovat o statusu, bude to znamenat, že říkají „ne" jakýmkoli skutečným vyjednáváním o čemkoli.

Těžko si lze představit, že by Albánci podnikli to, co udělali v neděli, bez souhlasu z amerického velvyslanectví. Každopádně, pokud by jim bylo umožněno, aby napochodovali na sever a demontovali tamní telekomunikační zařízení, pravděpodobně by tam došlo k násilí. Bohužel se i nadále zdá, že násilí a používání síly je něčím, s čím si jisté lidé v Prištině pohrávají. A to je opravdu nebezpečné.

 

(mírně kráceno)

 

Gerard Gallucci působil ve funkci regionálního představitele OSN (UNMIK) v Mitrovici od července 2005 do října 2008, kdy na svůj post rezignoval. Gallucci je velmi kritický k roli, kterou v Kosovu sehrává mezinárodní společenství. Situaci v Kosovu se pravidelně věnuje na svém blogu Outside The Walls.

 

Zdroj: http://outsidewalls.blogspot.com/2010/09/kosovo-pre-emptive-attacks-before.html, přeložil: Karel Hyka

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře