Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Baroso Juščenkovi: Zaplaťte za plyn!

  • juscenko-baroso
Předseda EK J.Barroso požádal ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, aby zaplatil státní dluhy za plyn. Koncem října hovořil ruský premiér Putin se svým ukrajinským protějškem, Julií Tymošenkovou, v souvislosti s nadcházející úhradou běžné ukrajinské platby Gazpromu. Během rozhovoru si premiérka postěžovala, že úhradu brzdí Juščenko, když dává pokyny národní bance, aby se neřídila přáními vlády.

Juščenkův sekretariát na to reagoval tvrzením, že „Tymošenková kritizuje prezidenta za to, že nechce tisknout hřivny a platit jimi za plyn". První náměstek vedoucího Juščenkova sekretariátu Alexander Šlapak odpověděl, že Juščenko jen navrhuje jiný model úhrady.

Dne 4.listopadu ukrajinská státní společnost Naftogaz oznámila, že „má jisté problémy s akumulací finančních prostředků na úhradu dluhu", což znamená, že nemá peníze na zaplacení v říjnu odebraného ruského plynu. Gazprom má přitom do 8.listopadu obdržet něco mezi 500-600 milionů USD. Aby byla věc zcela jasná, Bohdan Sokolovskij, další člen Juščenkova aparátu, konstatoval, že Naftogaz má maximálně 140 milionů dolarů. Právě proto 5. listopadu prohlásila Maud Olofssonová, ministryně energetiky země, která předsedá EU, že EK neposkytne Ukrajině ani záruky, ani peníze.

Přesto není vyloučeno, že Naftogaz zaplatí včas, byť tomu věří jen západními médii proskribovaný Gazprom. Situace je však vážná. Gazprom vinou sníženého odběru v Evropě dosáhl meziročního pádu inkasa finančních prostředků za plyn a to 2,6krát oproti loňskému roku. Letos vydělal necelých 190 miliard rublů za první pololetí tohoto roku. A je to právě opožděné inkaso, které brání strategickému rozvoji podniku i RF.

Zcela prvořadé jsou nyní investice do ložiska Štokmanskoje v Barentsově moři, 600 km severovýchodně  od Murmanska. Do roku 2013 musí být vyveden plyn do terminálu Teriberka na poloostrově Kola, tamtéž musí stát závod na zkapalňování plynu. Plynovod bude pokračovat do Volchova a kolem Ladožského jezera do Vyborgu a dále do Finska, kde už vlastně bude Nord Streamem.

Kapacita ložiska C1 a C2 projektu Štokmanskoje přesahuje objem 3,8 trilionů m3 plynu. Gazprom pro těžbu založil joint-venture, v němž má  sám 51%, Total 25% a norský StatoilHydro 24%. Navíc, Sovcomflot, obchodní loďstvo RF, bude severní cestou přes Arktidu obsluhovat od roku 2013 Ameriku i Asii, od příštího roku přitom již  na zkoušku. Cesta na japonský a americký trh, kam má Gazprom prodávat až 80% těžby plynu ve formě LNG tak bude otevřená.

Na nedávném  Murmanském ekonomickém fóru se Skandinávci s Rusy dohodli na zabezpečení lodní přepravy, protože se počítá s tranzitem až 100 mil. Tun ropy na asijský a americký trh ročně, kromě LNG. Jak v září konstatoval v Rovaniemi finský ministr zahraničí A.Stubb, Finsko nezůstane stranou a RF pomůže. Okamžitě poté Rusové snížili na minimum clo, uvalené na export ruské kulatiny do finských celulózek a papíren. Ještě před ratifikací Lisabonské smlouvy námi tak bylo všem zřejmé, že Evropa je vícerychlostní už dávno. Finsko zcela zjevně a bez sebemrskačství evropský peloton vede. Pan Barroso sem, pan Barroso tam.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře