Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Álvaro Vargas Llosa: Miluji tě, já tebe také ne

  • medvedev_barroso
Spojují je společné zájmy a naopak rozdělují hodnoty. Evropa a Rusko jsou předem odsouzeny k dohodě v rámci mystifikační hry, v níž Brusel předstírá snahu o prosazování demokracie a Moskva mu naoko naslouchá, jak jsme ostatně měli možnost vidět 15. prosince. Pravidelné půlroční summity Rusko – Evropská unie obvykle zanechávají dojem, že se obě strany nesnášejí, ale protože se vzájemně potřebují, tančí spolu kolem aktuální rozepře delikátní menuet.

 

Vrcholná schůzka, která se nedávno uskutečnila v Bruselu mezi Dmitrijem Medveděvem a jeho evropskými hostiteli Hermanem Van Rompuyem a José Manuelem Durão Barrosem, nebyla výjimkou.

Obě strany mají bezpočet společných zájmů, ale jejich vlastní hodnoty jsou téměř neslučitelné. Proto summity nikdy nevedou k naprostému rozkolu, ale také se nikdy nepodaří vztah úspěšně završit. Evropa z Ruska dováží čtvrtinu své spotřeby zemního plynu a pětinu ropy. A dokud se nepodaří dokončit plynovod přes Kaspické moře a další započaté iniciativy, bude tomu tak i nadále. A aby toho nebylo málo, v této nešťastné době Evropa toužebně očekává, až Rusko uvede ve skutek příslib poskytnutí 10 miliard dolarů, na jejichž adresu včera [15.12.] Medveděvův poradce pro ekonomiku zopakoval, že je jeho země připravena vložit je do fondu na záchranu evropských států prostřednictvím MMF.

Ale na druhé straně je Rusko závislé na Německu, svém největším hospodářském partnerovi, a potažmo i na Evropě, která kupuje polovinu toho, co [Rusko] prodává. Moskva potřebuje Evropu stejně jako Evropa Moskvu. Toliko ke společným zájmům. Ale co hodnoty? Evropa po Rusku vyžaduje, aby přestalo klást překážky snahám na uzemnění Íránu a oslabení syrského tyrana a samozřejmě také, aby přestalo být tou nemožnou autokracií. Ale Putin, který se nedávno dopustil volebního podvodu ve snaze zachovat si v Dumě většinu pro své Jednotné Rusko a který chystá provést další, aby se mohl v březnu vrátit do prezidentského křesla, má jiné plány. Sní o tom, že své zemi vrátí postavení mezinárodní velmoci, kterému se těšilo za cara a v dobách komunismu.

Když zájmy spojují a hodnoty rozdělují, podřídí se hodnoty zájmům, jak potvrdil včerejší summit. Ale samozřejmě, že je třeba si zachovat tvář. Proto Van Rompuy svému hostu skoro přímo do ucha šeptem sděloval své „znepokojení" nad „neregulérním" průběhem voleb. Rozkošný eufemismus. Medveděv neměl moc velký zájem nahrát stále hlasitější domácí opozici vyvoláním otevřeného střetu s Bruselem, který by prohloubil pocit mezinárodní izolace. Právě proto ten přátelský tón, zatímco Putin z Moskvy dštil oheň na Washington. Skvělá sehranost.

V době, kdy je Evropa oslabena finančně i politicky a Rusko poprvé za poslední desetiletí čelí riziku domácích nepokojů, se vzájemné dohadování na summitu podobalo zápasu v páce mezi dvěma bezrukými. Jak se taková situace řeší ve světě vysoké diplomacie? Je to velice jednoduché: jednáním o vízech. A to také aktéři učinili, aby mohli vystavit na odiv své úspěchy. Rusko a Evropa uskutečnily první krok, aby jednoho dne žádná víza nebyla zapotřebí. Jak úžasné.

Překlad: Pavel Bartůšek

zdroj: http://www.presseurop.eu/cs/content/article/1300181-miluji-te-ja-tebe-take-ne

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře