Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zachraňuje Miloš Zeman Západ? Technologické zaostávání Západu

Emil Kalabus

Mezinárodně uznaná studie o konkurenceschopnosti potvrzuje trvalý úpadek USA a EU-zemí propojených eurem.

Strategické spojenectví Číny a Ruska se stalo po iracionální politice EU dokonaným faktem. EU podporuje nacionalistický režim v Kyjevě a Rusům vyhlásilo embargo. EU se střelilo do vlastní nohy tím, že odmítá širší spolupráci s Ruskem a Čínou. Rusové mají všechny klíčové suroviny nejméně na 50 let a Číňané včetně Indie a zemí jihovýchodní Asie jsou dílnou světa. Jeden má suroviny a částečné know-how, druhý má neomezenou pracovní sílu a za deset let bude podle patentů držet světový technologický primát. Jak to asi dopadne pro EU, která se nechala blbostí vlastních vůdců vytlačit z ruského trhu?

  • zachranuje-milos-zeman-zapad-technologicke-zaostavani-zapadu

 

Stáhněte si ročenku za rok 2013 a podívejte se na tyto pro nás důležité údaje:

* patentový úřad Ruské federace zaznamenal v roce 2012 nejvyšší nárůst patentů ze 20 průmyslově vyspělých zemí světa, celkem o 29,5 %;

* občané Číny usazení doma podali ve světě celkem 650,000 průmyslových patentů (rok 2012), Německo pouhých 76,369, Jižní Korea 68,737 a USA pouhých 45,245;

* občané Číny podali 99 % jejich patentů u domácího úřadu, zatímco Američané si nechali většinu svých patentů registrovat v cizině (58,4 %).

Pak už neudivuje fakt, že Pentagon a NASA si musely do zásoby nakoupit ruské raketové motory, aby mohly za rozumnou cenu vypouštět své špionážní satelity proti Rusku. Až pak slavnostně vyhlásila USA embargo na Rusko. Čína ve zrychlených výdajích na školství, výzkum, obranu a při zmíněném trendu patentů bude vládnoucí zemí v oblasti technologií již v příštím desetiletí.

Mezinárodní institut pro rozvoj managementu (IMD) je známý ústav pro ekonomické analýzy v Lausanne ve Švýcarsku. Dnes je to nezávislá vysoká škola, kde pracuje 60 profesorů na plný úvazek. Klíčová je každoroční studie o schopnosti konkurence. Nedávno vyšlo další číslo klíčové ročenky IMD World Competitiveness Yearbook za rok 2016.

Mezinárodně uznávané studie odhalují jasný a trvalý úpadek USA ve schopnosti konkurovat jiným státům. USA jsou překvapivě až na třetím místě, první je Hongkong, a skrze něj i Čína. A protože Čína už předstihla USA v celkové průmyslové výrobě, tak to znamená, že USA nejsou schopny této zajímavé dvojzemi v současném stavu ekonomicky konkurovat. Proto musí vyhlásit studenou válku i Číně, nejen Rusku. Pro nás to znamená, že podpis smlouvy TTIP bude proveden s globálním lúzrem, který bude potřebovat kolonie všechno druhu, aby alespoň na chvíli mohl vzdorovat rusko-čínské spolupráci a bloku zemí BRICS. Možná by bylo dobré vzít rozum do hrsti, ale to naštěstí udělal prezident Zeman.

Evropské země mimo EU a mimo euro jsou na tom statisticky významně lépe než členské státy EU a eurozóny. Porovnání 2016 ukazuje, že seznam deseti nejvíce konkurenceschopných ekonomik na světě obsahuje 6 evropských zemí. Dvě z nich nejsou členy EU (Norsko a Švýcarsko) a další dvě nejsou členy eurozóny (Švédsko a Dánsko). V následné dvacítce jsou to celkem 3 země, jež nepřijaly euro (Švédsko, Dánsko, Velká Británie). V top 20 žebříčku je pouze 8 z 26 členských států EU. To znamená, že vstup do eura negarantuje postup na žebříčku konkurenceschopnosti.

Navíc - všechny země jižní EU a bývalých východní zemí figurují až ve druhé polovině a jejich postavení se nijak nezlepšuje.

Nedávno Čína a Rusko nabídly Evropě spolupráci. Mnohé evropské státy, přijaly účast v AIIB i přes nesouhlas USA s jejich kroky.

Zájem firem o dopravu zboží mezi Čínou a Evropou začíná růst. Původně vyrážel z říše středu na cestu dlouhou přes deset tisíc kilometrů jen jeden vlak za týden, nyní se uvažuje o „karavaně“ jezdící téměř každý den. Železniční přeprava tak začíná výrazně konkurovat lodím i letadlům.

Vlaková hedvábná stezka. Karavana se zbožím z Číny staví i v Česku.

Železniční doprava je rychlejší způsob než čekat na doplutí lodi a není tak drahá jako doprava letadlem.

V České republice se ke spolupráci s Východem i přes kritiku pražské kavárny obrací prezident Miloš Zeman. Je možné, že tímto způsobem do země přiláká čínské investice a naváže přátelské vztahy s budoucí ekonomickou jedničkou. Myslím, že je to dobrý tah a je vidět, že Miloš Zeman vidí dál, než většina našich současných politiků, kteří se přimykají pouze ke konkurenčně upadajícím USA. Je v tom určitě velká politická prozíravost.

Do politiky dnes nepatří pouze sentiment, ale i pořádná hrst machiavellismu.

Machiavellismus je považován za označení pragmatického a cynického jednání v politice. To je prostě realita.

Machiavellistou je myšlen ten, kdo uznává, že účel světí prostředky.

Ačkoliv Machiavelli uznával pouze svět reálný, plný vrtošivé lidské povahy, jeho cíle vždy byly morálně ospravedlnitelné - fungující silný stát.

Podobné uvažování a cíl má podle mého názoru i prezident Miloš Zeman, který si jde za svým znovuzvolením.

Zdroj:http://ekonomika.idnes.cz/cinane-zacinaji-posilat-zbozi-po-zeleznici-fkf-/eko-doprava.aspx?c=A160102_2215436_eko-doprava_rts

http://e-republika.cz/article3616-Proč-nepodepsat-TTIP-a-nepřijmout-euro

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře