Svět v pohybu. USA, Čína, Japonsko a Soros.
- Podrobnosti
- Blogy / Emil Kalabus|
- 24. květen 2015|
- Emil Kalabus|
- 10267 x
„Dojde-li ke srážce mezi Čínou a vojenským spojencem USA, jako je třeba Japonsko, nebude nadsázkou říci, že se ocitneme na pokraji třetí světové války", cituje Sorose Market Watch.
Co vede pana Sorose k obavám z možné světové války?
„Pokud by mohl vzniknout konflikt mezi Čínou a vojenským spojencem Spojených států jako Japonsko, pak není přeháněním říci, že jsme na prahu Třetí světové války,“ řekl Soros během konference v Bretton Woodu. Tento miliardář varoval, že Čína má potíže s přechodem od exportní ekonomiky na systém domácí poptávkou tažené ekonomiky, které by mohly Peking ve snaze zabránit kolapsu země dohnat k rozpoutání konfliktu s vnějším nepřítelem.
Soros řekl, že jediným řešením k zamezení takovéhoto výhledu je umožnit Číně, aby vstoupila do měnového koše globálních měn MMF tak, aby mohla konkurovat dolaru. Varoval také, že bez tohoto opatření, „je tu reálné nebezpečí, že se Čína politicky a vojensky sdruží s Ruskem, a pak začne být hrozba třetí světové války reálná, takže stojí za to to vyzkoušet.“
Sorosovy komentáře přišly ve stejný týden, kdy CNN odhalila, jak Čínské námořnictvo opakovaně varovalo US průzkumná letadla přelétající nad Jihočínským mořem. Peking se pokouší v tomto regionu zvýšit svůj vliv budováním sérií umělých ostrovů. USA se jim v tom snaží zabránit. Také proto Američané do Austrálie posílají strategické bombardéry B-1. USA plánují posílit své jednotky v asijsko-pacifické oblasti. Do Austrálie, kde už působí americká námořní pěchota i pozemní síly, pošle Washington i letectvo.
Jihočínské moře
Není žádným tajemstvím, že již v roce 2012 Čína předložila OSN své požadavky, kde si nárokuje sporné území mezi Čínou a Japonskem končící nedaleko Okinawy.
Peking považuje za své i území přesahující 370kilometrovou výlučnou ekonomickou zónu Číny. Nárokuje si teritorium až k okraji pevninského šelfu, který se táhne od čínského pobřeží a končí asi 200 kilometrů od japonského ostrova Okinawa.
To, že Čína buduje umělé ostrovy v Jihočínském moři, stupňuje napětí v regionu. 13. května to prohlásil poradce ministra zahraničí USA pro záležitosti východní Asie a Tichého oceánu Daniel Russel. O den dřív navrhl Pentagon Bílému domu, aby poslal vojenská letadla a lodě k těmto umělým ostrovům ve sporných vodách.
USA otevřeně oznámily, že vlastně připravují v Jihočínském moři vojenskou operaci. Stalo se tak hned po tom, co se čínští a indičtí vojáci zúčastnili 9. května vojenské přehlídky na Rudém náměstí. Upozornil na to expert na geopolitiku Konstantin Sokolov. Tak USA odpověděly na demonstraci síly a posílení jednoty bloku BRICS, soudí expert. To co jsem popisoval ve svých dřívějších článcích o multipolárním světě se stalo skutečností. Např. zde:
http://proinvestory.cz/emil-kalabus-brics-ekonomicky-a-politicky-protipol-usa-a-eu
„Mění se celý geopolitický scénář — svět už víc není jednopolární. Právě proto byl nucen John Kerry, který se po celé dva roky vyhýbal Rusku, přiletět do Soči. A brzy bude jednat i v Číně. Západ musí zjevně přešetřovat své scénáře uspořádání světa. A to si vyžádá čas — nejen na vypracování nové strategie, ale i na přeskupení sil.
Analytik Igor Korotčenko je přesvědčen, že podobný nátlak na Peking bude naprosto bezvýsledný.
„Nemá to žádný smysl. Ať budou USA jakkoli tlačit na Čínu, ta bude v každém případě hájit své národní zájmy v jižních mořích. Politika Pekingu se nemění, a proto se zastrašováním a vojenským vyhrožováním Pekingu v žádném případě cíle dosáhnout nepodaří. Tím spíš, že Čína má spolehlivý týl, kterým je Rusko", řekl expert.
Japonsko mění svou zahraniční politiku
Japonsko by podle nových návrhů zákonů mohlo nasadit armádu do zahraničí, musí je ještě schválit parlament. Současná pacifistická ústava, která vznikla jako důsledek druhé světové války, zemi zakazuje využívat armádu při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany. Podle premiéra Šinzo Abe by se Japonsko mělo více podílet na mezinárodních mírových misích.
Návrhy nových zákonů ruší zeměpisná omezení pro operace japonské armády. Další změnou je to, že by Japonsko mělo mít možnost bránit nejen sebe, ale i napadené spojence. Nová legislativa by rovněž rozšířila americko-japonskou bezpečnostní alianci. Abe nicméně odmítá, že by to zvýšilo riziko, že bude Japonsko zataženo do nějaké války, kterou vedou USA ve světě. Podle agentury Reuters lze očekávat v parlamentu vzrušenou debatu o návrzích nových bezpečnostních zákonů, předpokládá se nicméně jejich schválení vzhledem k tomu, že vládnoucí koalice má v zákonodárném sboru většinu.
Přijetím zákonů, by se Japonsko stalo další samostatnou velmocí na světové scéně se kterou je nutné počítat.
Yuan v koši měn?
Čína chystá něco velkého ve finanční sféře již delší dobu. Letošní říjen by mohl zažít počátek konce US dolaru jako světové rezervní měny. Mezinárodní měnový fond se dvakrát za každé desetiletí sejde, aby prodiskutoval měnový koš svých Speciálních práv čerpání (SDR). Ten v současnosti sestává z dolaru, japonského jenu, britské libry a eura, jestli Čína prosadí svou, tak bychom mohli za několik měsíců spatřit, jak mezi nejdůvěryhodnějšími měnami světa zaujímá místo i čínský yuan.
Už teď vidíme, jak Čína a Rusko shromažďují zlato s tím, že čínská poptávka v posledních pěti letech vystoupala do maximálně možných výšin… Čína je jak největším světovým producentem zlata, tak i jeho největším dovozcem…, takže nejenže hromadí zlato ve velkém, ale ani jedna unce, kterou vyrobí, neopustí jejich hranice.
Čína se chystá na měnových trzích na něco ohromného s všeobecným dosahem.
Obchází fáma, že Čína možná vyzradí své držby zlata před tím, co bude MMF v říjnu rozhodovat, aby se tak snažila světu dokázat, že jejich měna nejenže stojí za to, aby byla připuštěna do koše SDR, nýbrž že je i věrohodnější než sám US dolar.
apomeňte na chvilku, co nám podstrkují analytici, prognostici, politici a finanční činitelé, kteří nevidí Čínu jako připravenou. Zaměřte se místo toho na akce, které Čína provádí, a pochopíte, proč
čínský president Hu Jintao říká, že dolar je produktem minulosti.
Vichry změny vanou a Číňané brzy převezmou kormidlo globální ekonomiky.
USA, Čína, Japonsko a Soros, To vše zdánlivě nesouvislé spolu úzce souvisí.
Ano, svět je v pohybu a mění se celý geopolitický scénář.
Zdroj:
http://zahranicni.ihned.cz/asie-a-pacifik-cina/c1-64011760-japonsky-premier-abe-chce-zapojit-armadu-v-zahranici-zakony-uz-schvalila-vlada
http://www.nwoo.org/2015/05/22/letos-v-rijnu-se-svet-zmeni-cina-chysta-neco-velkeho/
http://cz.sputniknews.com/svet/20150522/445060.html#ixzz3axeXIg3X
http://cz.sputniknews.com/nazory/20150514/402872.html#ixzz3axyOxaTl
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Vyrovnaný státní rozpočet, vy svině.
- Hrozí rumunský scénář. Které strany mohou v kampani hrát ruskou propagandu
- Česká vláda navrhla zákon činicí beztrestným poškozování zájmů ČR ve prospěch USA
- Z Russkoj Vesny (8.1.2025): Konec války a žádné členství v NATO, řekl Trump Kyjevu
- Z PRONEWS (9.1. - 10.1.2025) Los Angeles: Plameny "vymazávají" Hollywood ...
- Zprávy z Ruska: Pokus o druhou ofenzívu ukrajinské armády v Kurské oblasti byl ruskou rozvědkou předem předvídán....
Související články