Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Strategie zlatého standardu

Peníze vázané na zlato a stříbro existovaly na světě téměř 6000 let. S dnešními penězi - ničím nekrytými - experimentují státy pouhých 40 let! To je natolik krátká doba, že opravdu nemůžeme mluvit o moderním měnovém systému, ale pouze o jednom velkém ekonomickém experimentu.

Co to vlastně je zlatý standard? Zjednodušeně řečeno, zlatý standard je měnový systém, kdy „tištění“ peněz centrální bankou je omezeno výší držených zlatých rezerv. Byl to systém, který zde fungoval po staletí a jehož smrtícími ranami byla první světová válka a následná krize.

  • strategie-zlateho-standardu

Než aby zbankrotovala, tak systém mezi prvními opustila Velká Británie. Následně, aby ufinancovalo válečné reparace, systém opustilo i Německo, které následovaly další země, včetně Spojených států. Spojené státy v rámci domácí ekonomiky zrušily zlatý standard již v roce 1933. Pro mezinárodní platby Spojené státy udržely zlatý standard jako poslední až do roku 1971 – tehdy ho opustily, vyhnuly se tak vyhlášení bankrotu.

Systém nekryté měny tedy funguje relativně velmi krátce. Od doby, kdy americký prezident Nixon zrušil vázanost dolaru na zlato (tzv. gold standard). Jelikož většina světových měn v té době byla fixována vůči dolaru, přišly o tuto "provázanost se zlatem" i ony. Důvod byl velice prostý. Zlatý standard totiž prakticky neumožňoval státům utrácet více, než si ve skutečnosti mohly dovolit. Proto probíhalo v historii občasné krátkodobé odtržení od zlatého standardu vždy během válek a politických převratů, kdy státy nebyly schopny financovat nadměrné válečné nebo správní výdaje.

Dnes se zlatý standard pomalu dostává zpět do povědomí analytiků, investorů a dalších jako jedna z variant budoucího vývoje globálního ekonomického systému. Někdo namítá, že zlata je málo a poměřuje objem peněz v ekonomice s dnešní hodnotou zlata. To ale pro zavedení zlatého standardu nepředstavuje nepřekonatelný problém. To se dá vyřešit devalvací měn vůči zlatu, prakticky přes noc. Cena na burzách by se pak skokově přizpůsobila.

Dojde na zlatý standard? Pokud ano, tak Spojené státy ani země Evropské unie nebudou mezi prvními. Budou tam však časem dotlačeny okolnostmi.

V poslední době Spojené státy ztratily pozici světové jedničky v investičním bankovnictví,

přesto (nebo spíše právě proto, že jsou si vývoje moc dobře vědomy) snaží se neustále demonstrovat svoji dominanci ve světě a využívají k tomu i finanční sektor. Bojují o udržení své největší výhody – dominance dolaru – jak se jen dá. Problém je v tom, že se to díky použitým zbraním pravděpodobně obrátí proti Američanům samotným.

Není to tak dávno, co Spojené státy utáhly finanční kohoutky vůči Íránu. Šlo o odříznutí jejich bank od systému SWIFT. Jako první – téměř měsíc před odříznutím íránských bank od SWIFTu – psal o potenciální hrozbě pro USA Jim Sinclair. Varoval, že toto rozhodnutí Spojených států se může stát zvratem ve finanční válce. Ale zcela jiným, než se na první pohled může zdát. Spojené státy totiž tímto činem všem ukázaly, jak drží zbytek světa, obrazně řečeno, pod krkem.

Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) jsou země, které si něco podobného nenechají líbit. Podle Jima Sinclaira a dalších pracují tyto země na konkurenčním systému „SWIFT 2“ a s jinou primární vypořádací měnou a silnou rolí zlata. Jeho uvedení do života by nemělo trvat roky, ale možná jen měsíce. To by byla zásadní změna v globálním finančním systému.

Díky tomu, že se Spojené státy snažily odříznout jednu zemi od mezinárodních plateb, dojde k vytvoření paralelního systému bez přístupu USA a tím k jejich částečnému odříznutí.

Víme, že Rusko spouští akci dvouhlavý orel a Západ pochopil, že začal jeho běh o život.

Rusko a Čína již delší dobu pracuji na vlastních karetních a clearingových platebních centrech. Varováním bylo uvalení sankcí právě na Írán, včetně odstavení Íránu od SWIFTU, čímž došlo ke komplikacím při inkasu plateb za íránské dodávky ropy. A to až tak daleko, že Írán musel přejít na platby za ropu prostřednictvím zlata.

Události z posledních měsíců delší dobu projektovanou akci Rusů podstatně urychlily. Prezident Putin nařídil spustit operaci Dvouhlavý zlatý orel. Konkrétně začít razit pěti rublové zlaté mince s obsahem zlata 0,1244 trojské unce (1 trojská unce = 31,1034768 gramů) o průměru 18 mm s ražbou dvouhlavého orla se štítem a korunou, která se stane světovou alternativou jak k americkému dolaru, tak k euru při obchodování se zásobami energie. Dalším krokem k odstoupení Ruska od obchodování v USD a EURO bylo nařízení bance Sberbank, aby zastavila vydávání spotřebitelských půjček v cizí měně. Rusko si v každém případě masivní ražbu zlatých mincí může dovolit, má druhé nejvyšší zásoby zlata v trezorech a těžitelného zlata jenom v nově otevřeném ložisku v Magadanské oblasti je 2 000 tun.

Jaké bude mít toto opatření důsledky?

Dalekosáhlé. Rusko po vytvoření dostatečné zásoby zlatých směnitelných rublů zřejmě bude požadovat, aby úhrady za dodávky surovin ropy a plynu prováděli odběratelé ve zlatých rublech, nikoliv v USD, nebo v o něco méně znehodnocených eurech. Tím dojde postupně k přechodu mezinárodních plateb z dolarových na rublové a následně k projevení se pravé hodnoty dolaru, jako totálně znehodnocené měny, mající cenu pouze natištěného papíru. Současně Rusko s Čínou vnutí bankám celosvětově, spolu se zavedením zlatého rublu, participaci na vlastním SWIFTU a platebním karetním systému. Kdo participaci odmítne, nedostane ruský plyn a ropu, nebo ostrouhá na bankovních ziscích. Proč asi mnohé země hledají jiné dodavatele ropy a plynu?

Rusko samozřejmě bude postupovat v krocích a v dohodě s Čínou, neboť náhlé odstoupení od USD by mělo za následek znehodnocení devizových rezerv obou velkých věřitelů Západu. Zbavování se stovek miliard USD Ruskem a Čínou proto bude probíhat postupně a koordinovaně. Nicméně není důvod, aby trvalo déle, než příštích pět let. Mnozí hovoří o příštím roce. Nenahrává snad pád rublu právě zlatému standardu?

Neodvratný pád USD jako rezervní měny se nutně následně projeví ve skokové inflaci na dolarových trzích a následných zacyklených opatření FEDu zvyšujícího úrokové sazby, což bude mít zase za následek jak zhoršení splátek a úroků státního amerického dluhu, ale i dluhu amerických korporací a soukromých osob denominovaných v USD, nebo v měnách na USD navázaných, tak se projeví v celkovém úpadku kondice americké ekonomiky. Podobný dopad bude mít operace Dvouhlavý zlatý orel také na ekonomiky v koloniální závislosti na USA, českou nevyjímaje. Zákonitým důsledkem pádu kurzu dolaru bude naopak vysoké zreálnění ceny zlata, které může ze současné ceny za trojskou unci vzrůst i více jak desetinásobně.

Celá krize kolem Ukrajiny se tak stále víc ukazuje ve svém pravém světle, jako zoufalý pokus po uši zadluženého Západu o svoji ekonomickou záchranu.

Doporučuji vyslechnou záznam pořadu Host Radiožurnálu ze (16.05.2014 10:05) -

Rozhovor s vojenským analytikem Martinem Kollerem o Ruském zlatém standardu. Od 10:30 minuty. http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3122900

Zdroj: http://proinvestory.cz/novy-financni-system-se-rysuje-2

http://lacogroessling.wordpress.com/2014/04/08/rusko-spousti-akci-dvojhlavy-zlaty-orel-a-zapad-pochopil-ze-zacal-jeho-beh-o-zivot/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře