Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Přejdou Rusko a Čína na zlatý standard ?

Přejdou  Rusko a Čína na zlatý standard a ukončí tak hegemonii amerického dolaru?  Kdy se tak stane? Je opravdu jen náhoda, že strategický spojenec obou stále více provázanějších zemí, Írán, zrovna uvedl do provozu závod na zpracování zlata, prý největší na Blízkém východě, který zdvojnásobí dosavadní produkci? Urychlení vzniku Euroasijské ekonomické unie a její odchod od dolaru k národním měnám, posílení dominance Číny a Asie nebo výrazné rozšiřování Šanghajské organizace pro spolupráci spolu s ruskými plány na urychlené nastavení alternativy západnímu bankovnímu systému SWIFT obecně nasvědčuje tomu, že se něco skutečně připravuje.

 

  • prejdou-rusko-a-cina-na-zlaty-standard

Hlavními zdroji eur a dolarů byly pro Rusko platby za prodej plynu a ropy. V důsledku sankcí a obratu od EU k Asii tyto zdroje vysychají, a tak musí Rusko radikálně změnit svou monetární politiku a zavést zlatý směnný kurz, jak konstatuje investiční veterán Alasdair Macleod. Rusko opakovaně potvrdilo, že jedním z jeho cílů je omezit závislost na dolaru v zahraničním obchodu. Pád rublu o více než 40 procent oproti dolaru v posledních měsících zvýšil dluhy ruského soukromého sektoru, který v dolarech činí 678 miliard, na což nemá přechod na národní měny například v obchodu s Čínou zatím větší vliv.

Za této situace se logicky objevují spekulace, zda hromadění zlata nesouvisí s plánem na převedení rublu na zlatý standard. V době, kdy ruské rezervy v zahraničních měnách dosahují 429 miliard dolarů včetně 45 miliard ve zlatě a s rozpočtovým deficitem ve výši 10 miliard, což je pod jedním procentem HDP, je fiskální disciplína Ruska oproti Západu mimořádná. Přechod na zlatý standard by umožnil zmírnit spotřebitelskou inflaci, ale především by proměnil základy současného systému globální monetární správy.

Víme, že Rusko spouští akci dvouhlavý orel a Západ pochopil, že začal jeho běh o život.

Rusko a Čína již delší dobu pracuji na vlastních karetních a clearingových platebních centrech. Varováním bylo  uvalení sankcí  právě na Írán, včetně odstavení Íránu od SWIFTU, čímž došlo ke komplikacím při inkasu plateb za íránské dodávky ropy. A to až tak daleko, že Írán musel přejít na platby za ropu prostřednictvím zlata. Rusko se tedy rozhodlo pro zlatý standard. Je možné, že brzy bude upadající rubl nahrazen právě zlatem podloženou měnou. Ražba pěti rublových zlatých mincí s obsahem zlata 0,1244 trojské unce začala.

Jaké bude mít toto opatření důsledky?

Dalekosáhlé. Rusko po vytvoření dostatečné zásoby zlatých směnitelných rublů zřejmě bude požadovat, aby úhrady za dodávky surovin ropy a plynu prováděli odběratelé ve zlatých rublech, nikoliv v USD, nebo v o něco méně znehodnocených eurech. Tím dojde postupně k přechodu mezinárodních plateb z dolarových na rublové a následně k projevení se pravé hodnoty dolaru, jako totálně znehodnocené měny, mající cenu pouze natištěného papíru. Současně Rusko s Čínou vnutí bankám celosvětově, spolu se zavedením zlatého rublu, participaci na vlastním SWIFTU a platebním karetním systému. Kdo participaci odmítne, nedostane ruský plyn a ropu, nebo ostrouhá na bankovních ziscích. Proč asi mnohé země hledají jiné dodavatele ropy a plynu?

Rusko samozřejmě bude postupovat v krocích a v dohodě s Čínou, neboť náhlé odstoupení od USD by mělo za následek znehodnocení devizových rezerv obou velkých věřitelů Západu. Zbavování se stovek miliard USD Ruskem a Čínou proto bude probíhat postupně a koordinovaně. Nicméně není důvod, aby trvalo déle, než příštích pět let. Mnozí hovoří o zavedení zlatého standardu v roce 2015. Nenahrává snad pád rublu právě zlatému standardu?

Neodvratný pád USD jako rezervní měny se nutně následně projeví ve skokové inflaci na dolarových trzích. Následně se zvýší úrokové sazby, což bude mít zase za následek jak zhoršení splátek a úroků státního amerického dluhu, ale i dluhu amerických korporací a soukromých osob denominovaných v USD, nebo v měnách na USD navázaných. To se projeví v celkovém úpadku kondice americké ekonomiky. Podobný dopad bude mít operace Dvouhlavý zlatý orel také na ekonomiky v koloniální závislosti na USA, českou nevyjímaje. Na jaké hodnoty pak vystoupají ceny zlata a stříbra?

Mnohé státy mají své zlato tradičně uložené v USA, a to od druhé světové války, kdy se mělo za to, že tam bude ve větším bezpečí.  Právě to už ale neplatí. Dochází k hromadnému přesouvání zlatých zásob z USA domů,  protože panují obavy, že v případě měnové, monetární nebo finanční krize by nebyly s to na své zlaté rezervy dosáhnout. Amerika je největším dlužníkem na světě a má velmi blízko k insolvenci. Proto mají vlády za to, že je moudřejší mít své zlato doma.

Pokud Rusko a Čína zavedou zmiňovaný zlatý standard bude to bič na peníze, které tisknou centrální banky, ale zároveň to bude také konec ochranné sítě pro akcie.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře