Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pohádka o izolaci Ruska

Také každý den před spaním posloucháte tu hezkou pohádku o izolaci Ruska?

A pak když už konečně usnete, tak se vám zdá, že Rusko izolované vůbec není ba naopak, že se spíše izoluje sama Evropa, aby se stala životně závislou na americkém břidlicovém plynu, který bude stát neskonale více než plyn Ruský? A jestli se vám zdá o amerických GMO produktech, tak věřte, že to není sen, ale může to být za pár měsíců skutečnost.

  • pohadka-o-izolaci-ruska

Rusko izolované opravdu nikdy nebude. Rusko má totiž největší nerostné bohatství na světě a kdo není hloupý bude s Ruskem obchodovat.

Věřte, že sen o izolaci Ruska sní nejvíce pár mocných Američanů, kteří by k sobě chtěli Evropu připoutat prostřednictvím zatím nevýhodné smlouvy TTIP (Transatlantická obchodní a investiční dohoda).

Ve smlouvě je spousta záležitostí, u kterých je důvod k znepokojení. Zatímco jak EU, tak USA hledají nové způsoby k vytvoření pracovních míst, stimulování ekonomiky a zlepšení ekonomické produktivity, TTIP (Transatlantická obchodní a investiční dohoda) pravděpodobně systém podkope.

„Zatímco je dobrá pro investory, je špatná pro oblast zdraví, prostředí, pracovních sil, a je špatná pro regulace, které státy vypracovávaly po desítky let. Takže toto jsou některé z největších obav, přičemž může dojít k novému nalití peněz v řádu desítek miliard, a může to podkopat státní a národní zákony prostřednictvím tribunálů investoři-stát, ale rovněž prostřednictvím kontroverzí u regulací, a to je nejvíce problematické a z dlouhodobého hlediska to zničí ekonomiku,“ řekl Michael Shank.

Co se týká zdraví, je to celé o GMO produktech zakázaných v EU, ale vzkvétajících v USA, kdy TTIP protlačí GMO potraviny do Evropy. U regulace práce existují mezi americkou a evropskou politikou odlišnosti. Skutečně, zatímco Německo se snaží zlepšit pracovní podmínky prostřednictvím zvyšování minimální mzdy, USA se rozhodly ji snížit. Ohledně životního prostředí byly některé státy, například Ekvádor, zažalovány, protože se pokusily chránit své životní prostředí.

„Když investorský stát rozporuje některý existující mechanismus, země pokoušející se chránit své životní prostředí, ať je to již Peru, Ekvádor nebo Kanada, byly korporacemi zažalovány, a v 70% případů sporů investor-stát, zvítězily korporace,“ vysvětluje Shank.

Další problém související s životním prostředím úzce souvisí s energiemi, které jsou také významnou součástí rozhovorů. Michael Shank tvrdí, že TTIP by pomohla americkým korporacím prosadit vývoz „špinavé ropy a plynu“ do EU.

Zatím co se Evropa hodlá upsat čertu a usednout na palubu Titaniku v smrtícím objetí s USA, „izolované“ Rusko podniká a podepisuje smlouvy s perspektivními partnery.

Proč mám takový dojem, že USA, nejde tak o samotnou izolaci Ruska jako právě o izolaci Evropy. Vždyť USA musejí vědět, že Rusko izolovat nelze.

Pokud by se však podařilo izolovat od Ruska Evropu, byla by právě celá Evropa závislá na USA. USA by si pak mohly diktovat podmínky v obchodování a dodávkách surovin. Pokud to bude číst některý z politiků, pak bych byl rád, kdyby se nad tímto zamyslel.

Zatímco se EU obává o dodávky plynu z Ruska kvůli Ukrajině, prezident RF Vladimír Putin v minulých dnech podepsal smlouvu o dodávkách plynu s Čínou. Obchod století s plynem byl uzavřen. Samozřejmě budou pokračovat dodávky do Evropy.

Vladimir Putin dovezl tehdy do Šanghaje „fantastický balíček dokumentů". Bylo v něm přes 40 dohod a smluv v různých oblastech, diplomatickou součinností počínaje a konče společnou výrobou civilních letadel a vojenské techniky. Moskva a Peking hodlají zvýšit obrat zboží z dosavadních 90 miliard USD na 200 miliard v r. 2020.

Reuters ohlásila, že Rosněft, největší ropný producent světa, by mohl spojit síly s indickou státní firmou Oil and Natural Gas Corp s dlouhodobými dodávkami ropy do Indie. Říká se, že obě společnosti budou spolupracovat na ruském projektu Sachalin-1, a mohly by také spojit síly v závodě Rosněftu za zkapalněný zemní plyn, co se má teprve postavit na ruském Dálném východě ve prospěch indických spotřebitelů LNG.

Rusko agresivně stmeluje příští největší Eurasijskou osu (určitě co se týče obyvatelstva a přírodních zdrojů) a takovou, co bude nejdůležitější v geopolitickém Novém normálu: tj. Čína – Rusko – Indie.

V této ose zatím chybí jen jedna země – Německo. Protože ač je Německo diplomaticky tak blízko k US, jak jen může být, jeho ekonomika daleko více závisí na Číně a Rusku, což je cosi, co si tyto dva národy také velice dobře uvědomují. Zadruhé i německý průmysl dává na srozuměnou, že přesunuje svou loajalitu k Eurasijské ose a pryč od Skupiny 6 (bez Německa) nejinsolventnějších zemí světa, což bude tím potřebným momentem, aby byly dny současné petro-měny sečteny.

Vypadá to, že zatímco Západ přemýšlí, jak si pod sebou uříznout ekonomickou větev, aby potrápil Rusko, tak Rusko své ekonomické vztahy a vazby upevňuje a vytváří nedefinovatelný ekonomický Euroasijský gigant, kterému bude těžké konkurovat.

Smlouva o eurasijské ekonomické unii byla již také podepsána. Vedoucí činitelé Ruska, Běloruska a Kazachstánu zpečetili svými podpisy historický dokument v průběhu schůzky v Astaně.

Je to základ pro utváření jednoho z největších světových trhů, jsou přesvědčeni prezidenti.

Je to dokument historický – s takovou charakteristikou souhlasí i Vladimir Putin i Alexandr Lukašenko i Nursultan Nazarbajev.

V budoucnu se k této smlouvě mohou připojit Arménie a Kyrgyzstán. Díky založení ekonomické unie se Rusko, Bělorusko a Kazachstán dostávají na novou úroveň integrace a spolupráce, zdůraznil ve svém vystoupení ruský prezident Vladimir Putin:

Dnes společně vytváříme mohutné centrum ekonomického rozvoje, velký regionální trh, který spojí přes 170 milionů lidí. Naše unie má obrovské zásoby přírodních zdrojů.

Jakoby to ještě nestačilo, Japonsko rovněž chce ruský plyn.

33 poslanců japonského parlamentu se vyslovilo pro výstavbu plynovodu mezi ruským ostrovem Sachalin a severovýchodní japonskou prefekturou Ibaraki.

Poslanci doufají, že tento projekt bude zahrnut do pořadu jednání státní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Japonsku. Plánuje se letos na podzim.

Podle mínění odborníka z Ústavu Dálného východu Valerije Kistanova, stimulem pro Japonsko byla nedávná smlouva o plynu mezi Čínou a Ruskem v hodnotě 400 miliard dolarů na třicetileté období. V Tokiu si uvědomili rostoucí úlohu Ruska jako dodavatele energetických zdrojů do Asie.

Japonsko je nuceno dopravovat ropu z Blízkého východu přes Jihočínské a Východočínské moře. Vznikají tam vlastní tranzitní rizika s ohledem na vyhrocení územních sporů o ostrovy. Tento faktor rovněž povzbuzuje Japonsko, aby usilovalo o položení potrubí z Ruska.

Japonští parlamentní poslanci lobbují výstavbu plynovodu z Ruska, nehledě na to, že Japonsko podpořilo sankce USA a EU proti Rusku kvůli jeho postoji v ukrajinské otázce. Pod nátlakem partnerů z G7 přerušilo Japonsko technologickou spolupráci s Ruskem, zrušilo smlouvy v jaderné sféře. Dnes má Japonsko šanci na volbu: buď pokračovat v této krátkozraké politice, anebo dát politiku stranou a věnovat se reálné ekonomice. Bude-li Japonsko kupovat ruský zemní plyn přímo z plynovodu, bude to mít mnohem levnější než doprava drahého zkapalněného plynu tankery.

Víme, že Ruské ministerstvo financí je připraveno k radikálnímu povýšení role ruského rublu ve vývozních operacích a zároveň k snížení podílu dolarových transakcí. Tato zpráva je z hlediska vnímání síly světových měn poměrně zásadní, protože bude mít negativní dopad na USD a ovlivní RUB, CNY a INR. Zástupci vlády věří, že ruský bankovní sektor je připraven zvládnout zvýšený počet rublových transakcí.

Evropa se v posledních dnech stále více odvrací od Ruska a odmítá s Ruskem spolupráci v mnoha životně důležitých oblastech. Zato se až neuváženě přimyká k USA.

Kdosi napsal, že být nepřítelem USA je těžké, ale být přítelem USA je ještě těžší.

Myslím, že skutečně dobrý obchodník musí obchodovat s každým kdo o to stojí a také si myslím, že USA se bojí, aby Evropa nezačala ve velkém s Ruskem obchodovat. Co by pak zbylo na USA?

Bez Evropy jsou USA ekonomicky slabé. Proto ten diktát.

Jeden příklad „svobodného“ podnikání. Jeden příklad onoho diktátu.

Demokratičtí zákonodárci z amerického Kongresu adresovali generálnímu tajemníkovi NATO dopis, aby zabránil předání Rusku dvou francouzských vrtulníkových výsadkových plavidel, které pro Rusko vyrobila Francie. V Paříži tvrdí, že neexistuje žádná možnost, jak zrušit kontrakt s Moskvou.

Výzva amerických kongresmanů odeslaná Andersu Fogh Rasmussenovi obsahuje i praktické návrhy. Podle názoru zákonodárců by NATO mělo samo odkoupit vrtulníková plavidla třídy Mistral určená pro Moskvu. Dříve čtveřice jiných zákonodárců vyzvala amerického prezidenta Baracka Obamu, aby vyvinul na Francii takový tlak, aby Mistraly nebyly prodány do Ruska. O tom, jestli takový tlak odpovídá demokratickým principům a svobodě podnikání, kongresmani raději nepřemýšlí.

Americká vláda už dříve otevřeně vyjadřovala znepokojení se záměrem Francie předat Rusku Mistraly. Realizace kontraktu, nehledě na to, dál probíhá. Potvrdil to konkrétně šéf francouzského ministerstva zahraničí Laurent Fabius, který v polovině května navštívil Washington. Během svého vystoupení v Brookingově institutu prohlásil: Rusko uhradilo více jak polovinu ceny kontraktu, a tedy podle zákona nyní neexistuje možnost, jak odmítnout. Ale Washington přesto pokračuje v bezostyšném tlaku - nejen na Paříž, ale i na generálního tajemníka OSN. Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2014_05_30/Kseftari-americky-Kongres-s-francouzskymi-Mistraly-2246/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře